Výběr kurzů - klíčové slovo

Vyučované předměty

Přehled povinně volitelných předmětů vyučovaných v letním semestru akademického roku 2022/2023


Academic Reading and Writing

Kód předmětu: YBEC119 Garant: Partridge,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: st 14:30 - 15:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurz je úvodem do několika klíčových oblastí akademického projevu, zaměřených na psaní odborného textu. Budeme zkoumat, jak je akademické psaní odlišné od jiných stylů písemného projevu v angličtině a jak správně strukturovat esej. Zaměříme se také na některá specifika slovní zásoby a gramatiky, používání sekundárních zdrojů, citací, odkazů a bibliografie.

Aerobik A: Cardio Dance

Kód předmětu: YBKC165 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: út 14:00 - 15:00
Kurz probíhá ve formě praktických cvičebních lekcí, které jsou koncipovány jako MIX, tj. zčásti jako cardio dance (choreografický aerobik), zčásti jako posilování (dynamické posilovací bloky + posilování na podložce). Cílem je převážnou část hodiny (75%) pracovat v režimu zvýšené metabolické (spalování tuků) a kardiovaskulární zátěže (trénink srdečně-cévního a dýchacího systému). V choreografické části hodiny vedle toho dochází k rozvíjení pohybové koordinace, kreativity a paměti, v posilovací části k tréninku svalové vytrvalosti.

Aerobik B: Total Body

Kód předmětu: YBKC166 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: pá 14:00 - 15:00
Kurz probíhá formou praktických cvičebních lekcí, které jsou koncipovány jako intenzivní silově-vytrvalostní funkční trénink (Total Body Training). Důraz je kladen na kontinuální zátěž kardiovaskulárního systému a funkční posilování.

AJ - Advanced

Kód předmětu: YBEC010 Garant: Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs pro středně pokročilé studenty se zaměřuje na všestranné rozvíjení angličtiny především v oblastech, na něž se při běžném užívání již nedostává. Komunikační aktivity při hodinách vycházejí z práce ve dvojicích/skupinách a předpokládají systematickou samostatnou přípravu. Jedním z cílů je postupně odbourávat často se opakující problémy a nahradit je přesnějším vyjadřováním. Kurs od studentů vyžaduje nejen aktivní zapojení v hodinách a pečlivou přípravu úkolů, ale také schopnost samostatně odstraňovat případné slabiny, na něž při hodinách narazí. Určitý prostor bude věnován také písemným projevům, aby absolventi kurzu mohli úspěšně plnit studijní úkoly i na zahraničních universitách. Kurs je koncipován cyklicky, aby se vždy na začátku semestru mohli připojit i noví studenti. Účinnost tohoto přístupu však vyžaduje nejen otevřenost k širokému spektru anglických vstupů, ale také úsilí vědomě si osvojovat základní (především gramatická) paradigmata, která pomáhají tříbit dosavadní komunikační návyky v angličtině.

AJ - Advanced II.

Kód předmětu: YBEC074 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The Advanced English course will be based on the material in the Navigate C1 textbook focusing on practical use of English skills such as grammatical proficiency, vocabulary development, reading skills and developing listening skills. There will also be class discussions on current topics. Additional material on grammar and vocabulary will be provided and authentic articles and short stories will be used to develop vocabulary and reading comprehension as well as to provide topics for discussion.

AJ - Advanced III.

Kód předmětu: YBEC075 Garant: Petříková, K.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The Advanced English course will use the New English File textbook and will focus on practical use of English skills such as grammatical proficiency, vocabulary development, reading skills and developing listening skills. There will also be class discussions on current topics. Also, I will bring in other materials on grammar and vocabulary and will use authentic articles to develop translation skills if the class is all Czech speakers.

AJ - Intermediate

Kód předmětu: YBEC008 Garant: Hvorecká, I.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs pro středně pokročilé studenty, který celkově prohlubuje jazykovou kompetenci v angličtině. Cílem kursu je upevňovat již získané gramatické návyky a tematicky rozvíjet slovní zásobu z nejrůznějších oblastí. Důraz je kladen především na přesnost vyjadřování, rozvíjení schopnosti rozumět slyšenému textu i na postupné osvojování celkové gramatické struktury angličtiny. Student má možnost se zapsat do kurzu opakovaně během studia, protože obsah kurzu se mění.

AJ - Listening Skills (Intermediate)

Kód předmětu: YBEC012 Garant: Hvorecká, I.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: po 13:00 - 14:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This one semester course is intended for intermediate/upper-intermediate students who have studied English previously but who need further practice in English pronunciation, listening and understanding. The materials used will include natural-sound recordings and task-based listening activities which will help students to practice their top-down and bottom-up listening skills.The course ends with a final test.Credits and grading will be determined by students’ successful completion of homework assignments and tests, attendance, and overall effort. More details on how grades are computed will be given during the first lecture of the course.The materials for homework assignments and classroom activities will be supplied as handouts during classes or available online a week before every class.

AJ - Upper-Advanced

Kód předmětu: YBEC080 Garant: Partridge,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem tohoto kurzu je upevnit dosavadní znalosti angličtiny prostřednictvím diskusí na akademická témata, získat plynulost projevu, rozšířit si slovní zásobu a vylepšit výslovnost. Kurz chce posílit sebevědomí v angličtině pozitivní motivací a pružným přístupem. Součástí kurzu bude v rámci možností i úvod do psaní neformálních i akademických textů. Technika psaní odpovídá úrovni OCR (Oxford and Cambridge Board), která vyžaduje schopnost dobře postavit větu, správně členit odstavce, přesně formulovat úsudek, doložit ho argumenty i z napsaného vyvodit odpovídající závěr.

AJ - Upper-Intermediate

Kód předmětu: YBEC009 Garant: Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurs pro mírně až středně pokročilé studenty celkově prohlubuje jazykovou kompetenci v angličtině. Cílem je upevňovat již získané dovednosti, tematicky rozvíjet slovní zásobu z nejrůznějších oblastí a prohlubovat přesnost vyjadřování i schopnost rozumět slyšenému textu. Postupné osvojování anglické gramatické struktury v kontrastu s češtinou umožňuje posilovat celkové vědomí jazyka. Principem je porozumění, nikoli memorování. Společné hodiny budou dynamicky využívat práci ve dvojicích, což každému účastníkovi umožní aktivní zapojení po většinu společného času. Tato metoda však předpokládá soustavnou a samostatnou přípravu v průběhu semestru i schopnost samostatně si doplňovat případné mezery.K doplnění probírané látky u obtížnějších témat jsou po celý semestr na vyžádání možné i individuální konzultace.

AJ - Upper-Intermediate II.

Kód předmětu: YBEC153 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT131 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
An English upper-intermediate/pre-advanced course for students that intend to develop their overall language competence. The content of the course might change to meet the needs and academic interests of the group.Though the intended level of the group is B2, at times it has been necessary to teach at level C1 or higher. A placement test will be administered in Week 1 to determine the needs of the group.

AJ - Upper-Intermediate III.

Kód předmětu: YBEC081 Garant: Hvorecká, I.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs pro středně pokročilé/pokročilé (upper intermediate/pre advanced) studenty, který celkově prohlubuje jazykovou kompetenci v angličtině. Cílem kursu je upevňovat již získané gramatické návyky a tematicky rozvíjet slovní zásobu z nejrůznějších oblastí. Důraz je kladen především na přesnost vyjadřování a rozvíjení schopnosti rozumět slyšenému textu i na postupné osvojování celkové gramatické struktury angličtiny tak, aby bylo možné pracovat i s náročnými texty a vnímat stylistické jemnosti. Studenti mají možnost se zapsat do kurzu opakovaně během studia, protože obsah kurzu se mění.

Anthropology of Tourism and Mobility

Kód předmětu: YBAJ175 Garant: Halbich,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The aim of the course is to introduce tourism as a multifaceted global phenomenon, which is mainly related to travel in travel-for-leisure and as such offers a range of interesting research topics across different disciplines. Tourism-oriented ethnographic research has come a long way from the almost total disinterest of anthropologists, who have ignored tourism and tourists in their research, to its gradual inclusion in corpus of courses in many social anthropology, sociology, etc. departments around the world. Tourism is nowadays usually seen as an example of global currents that blur traditional territorial, social and cultural boundaries and creating their various hybrid forms. Their objectives are clearly adapting very quickly to global trends and the global market, but at the same time they seek to maintain or even increase their local differences. This conflict of the “global” with the “local” then raises the question of how this “local” is created or reshaped through the practices of “touristified representations”. On the one hand, they play a key role in these processes global marketing companies and national and local authorities, which are jointly involved in creating and selling image of certain destinations. On the other hand, however, it is tourism that, to a greater or lesser extent, generates the for transforming the local. In this way, tourism can be seen as a dynamic process that helps to renew competing socio-culturally defined local identities.

Antropologie mobility – jízda vlakem

Kód předmětu: YBSC186 Garant: Bittnerová,D.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jakkoliv se zdá, že je téma jízdy vlakem spíše technické, může vám ukázat, jak lze technologie promýšlet antropologicky. Na příkladu vlaku jako jednoho ze zásadních technologických vynálezů moderní společnosti budete spolu s dr. Bittnerovou promýšlet, jak tento fenomén proměnil sociální realitu moderního člověka a jak zároveň reaguje na další proměny sociální reality, jak koresponduje s politikami národního státu atd.

Aplikovaná antropologie

Kód předmětu: YBSC077 Garant: Lehečka,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 16:00 - 17:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem přednáškového cyklu je představit studentům a studentkám kariérní uplatnění a aplikaci vzdělání v oblasti sociální a kulturní antropologie v praxi. Zaměříme se na historický, teoretický a metodologický vývoj subdisciplíny aplikované antropologie. Budeme rovněž problematizovat etické aspekty spojené s dopady aplikovaných projektů i výzkumnou a politickou situovanost antropologů/žek v současné společnosti. Druhou část kurzu vyplní tematické exkurze a přednášky zvaných přednášejících, kteří představí své osobní působení v konkrétních aplikovaných projektech, které jsou zaměřeny např. na tvorbu sociálních politik (komunitní práce a sociální vyloučení),advokační antropologii (ochrana práv marginalizovaných skupin), design antropology a digitální antropologie. Kurz Aplikovaná antropologie je určen jak pro studenty/ky magisterského programu Antropologická studia, tak pro studující bakalářského programu. Bude tedy místem společného setkávání a otevřeným prostorem pro diskusi studentů s různými zkušenostmi a znalostmi z oboru sociální a kulturní antropologie.

Aristotelés: Etika Níkomachova

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB052 Garant: Synek,S.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: antika, etika
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Četba a komentář vybraných pasáží klasického díla filosofické etiky.

Aristoteles: Metafyzika

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB079 Garant: Kružíková,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: antika
Rozvrh: st 11:30 - 12:50, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Náplní kurzu bude četba a interpretace klíčových pasáží Aristotelovy Metafyziky.

Aristoteles: O duši

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB046 Garant: Kružíková,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: antika
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Náplní kurzu bude četba a interpretace Aristotelova spisu „O duši“. Kurz je též vhodný jako příprava na soubornou zkoušku z Filosofické antropologie.

Body in the Old Norse Literature

Kód předmětu: YBAJ212 Garant: Novotná,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course aims to delineate a space for ideas about the body found in Old Norse literature and, in the context of contemporary analyses in body-related research, to search for other polarities than the body- soul dualism. The themes analysed in detail will be: somatic displays of emotions; change of form in the context of battle ecstasy and of magic; corporeality of revenants; physical aspects of Old Norse terms for "soul" and the human-animal relationship.

Body in The Old Norse Literature

Kód předmětu: YBEC167 Garant: Novotná,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: norština
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course aims to delineate a space for ideas about the body found in Old Norse literature and, in the context of contemporary analyses in body-related research, to search for other polarities than the body- soul dualism. The themes analysed in detail will be: somatic displays of emotions; change of form in the context of battle ecstasy and of magic; corporeality of revenants; physical aspects of Old Norse terms for "soul" and the human-animal relationship.

Bohemian (Contemporary) Art in Global Philosophical Context

Kód předmětu: YBAJ165 Garant: Váša,O.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 11:30 - 13:00, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz bude v rámci seminárních diskusí a četby vybraných krátkých esejů a pasáží sledovat dobrodružství otázky, která pronásledovala avantgardní umění od chvíle jeho vzniku a kterou bychom mohli formulovat následovně: pakliže má umění překračovat veškeré možné hranice, negovat veškerá světská omezení a být absolutně svobodným, není posledním pokušením takového umění vražda jakožto absolutně radikální umělecké dílo (jak tento motiv tematizoval Lars von Trier ve svém snímku The House that Jack Built, 2018)? Takový závěr je pochopitelně zcela absurdním: nicméně položení této otázky vede k tématům, která jsou i pro současné umění důležitá (vztah umění a života, politiky či veřejného prostoru, angažovanost umění apod.). Kurz bude založen na seminární práci s texty v přímé konfrontaci s uměním, o kterém tyto texty přímo či nepřímo vypovídají nebo se kterým se přinejmenším setkávají v rámci uchopování stejného problému. Co se samotných témat týče, budeme se věnovat otázkám jako jsou "vztah umění a politiky", "paradoxy avantgardy", "limity umění", "umění a svoboda", "myšlení obrazem", "kritický potenciál umění", "odcizení současného světa" atp. Výběr autorů, kterým se budeme věnovat: Adorno, Chalupecký, Ranciere, Danto... DŮLEŽITÁ INFORMACE: Výuka proběhne v angličtině.

Brain and Behaviour

Kód předmětu: YBAJ204 Garant: Pfaus,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Follow-up course to Introduction to brain course.

Brain and Behaviour

Kód předmětu: YBSC207 Garant: Pfaus,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Follow-up course to Introduction to brain course.

Budoucnost demokracie

Kód předmětu: YBSC159 Garant: Rynda,I.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: politická teorie
Rozvrh: st 16:00 - 17:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je volným přednáškovým cyklem. Je mezioborový, tedy určen všem studujícím bakalářského studia FHS se zájmem o danou problematiku. Klade si za cíl nastínit a diskutovat vybrané problémy demokracie se zřetelem k výzvám a rizikům, před kterými stojí současný svět. Studující získá základní vhled do problematiky vlivu médií, elit, populismu a demokratizace veřejného prostoru na podobu zastupitelské demokracie včetně příkladů zemí, kde demokratická tradice západního typu chybí (Rusko, islám).

Cibulský seminář dějin evropského ducha XII.

Kód předmětu: YBEC170 Garant: Putna,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: st 19:00 - 21:00
Seminář je trochu jiný, než bývá obvyklé v dnešní akademické mašinérii - posedlé metodologií, jež zhusta nahrazuje chybějícího ducha, a formálními kritérii, jež zhusta nahrazují chybějící étos.Koná se o středečních večerech od půl sedmé v soukromé prostoře na Cibulkách, u mé knihovny, aby byly další nápomocné či inspirativní texty k ruce.Čteme důležité knihy, a to opravdu pomalu.

Cities in Civilization

Kód předmětu: YBH238 Garant: Tourek,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
In the course we are going to look at the role of cities (why we need cities, what they do and how they do it) through some key texts of 20th century dealing with history of cities. Every theme will be discussed in relation to the city of Prague and/or other major cities....We start with new classic Peter Hall’s “Cities in civilization”, than look at: Lewis Mumford and his “City in history”, Spiro Kostof’s “The city shaped”, Rem Koolhaas “Delirious New York” and few other books....In these books we will see not only cities' role in culture/civilisation and their outer and inner looks but also history of cities. Except for reading and discussing the texts there will also be some pictorial presentation on cities we are going to discuss.… THIS COURSE IS INTENDED FOR ENGLISH STUDENTS. IF YOU WOULD LIKE TO ENROL BUT THE LIMIT OF STUDENTS IS FULL DO NOT HESITATE AND LET ME KNOW.

Co znamená myslet - seminář k Heideggerovým pozdním přednáškám „Was heisst Denken?“

Kód předmětu: YBFC124 Garant: Benyovszky,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V semináři budeme postupně číst, vykládat a komentovat stejnojmenný Heideggerův přednáškový cyklus ze zimního semestru 1951/52 s cílem pochopit specifika Heideggerovou pozdní filosofií koncipovaného myšlení (Denken), tzn. toho způsobu filosofické tematizace, který již není zatížen metafysickými předpoklady. Opírat se budeme o doposud nevydaný český překlad Ivana Chvatíka a Petra Fischera a o německý originál. Od LS 2021 zápis vzhledem k pokročilosti četby podmíněn mejlovou domluvou s vyučujícím.

Communication Skills in Czech

Kód předmětu: YBAJ012 Garant: Císařovská,L. + Převrátilová,S.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 5 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
This is the final exam, not a regular course, that builds on courses Czech language for Beginners, Czech (Pre)-Intermediate and Intermediate I and II.The exam focuses on basic communication competence in Czech, including key grammatical structures as well as sociocultural competence. It can be taken independently or after taking the four Czech courses.Topics and structures:1. Meeting people for the first time: Verb to be2. Giving and asking for personal information: Numbers3. Ordering and shopping for food: Grammatical gender, accusative4. Describing people around us: Grammatical gender, verbs and verb conjugations5. Making an appointment: Modal verbs, telling time6. Describing what happened: Past tense7. Making plans: Future tense8. Housing: Plurals9. Human body, doctor: Accusative constructions10. Travelling around: Prefixes11. Comparing things and people: Adverbs and adjectives, comparatives12. Communication and Technology: Dative constructions13. Imaginary situations: Conditionals14. Weights and measurements: Genitive constructions15. Talking about and at work, job interview16. Culture: reflexive verbs17. Talking about the Czech Republic: dialects18. Czech national holidays: Verb aspect

Competence in English

Kód předmětu: YBAJ013 Garant: Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 5 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
The objective of this compulsory examination is an overall assessment of the student's competence in English required for successfully completing their final BA paper.

Comprehending the Holocaust

Kód předmětu: YBAU011 Garant: Plzák,M. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: viz SIS
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.We will go through the rise and history of Christian anti-Judaism, its transformation into modern forms of anti-Semitism, we will discuss what is exceptional and what is normal about the Holocaust and define the role and responsibility of the individual in modern democracy. We will learn about the role of intellectuals during the Holocaust and discuss how good people can kill other people so easily. We will also try to understand the function of Nazi propaganda and its major themes. We will touch on the phenomenon of "denying the Holocaust", which is a modern form of anti-Semitism.

Controversial Issues in Anthropology

Kód předmětu: YBAJ024 Garant: Heřmanský,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: sociálněvědní teorie
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course will introduce students to selected issues in sociocultural anthropology through the means of reading and interpretation of anthropological papers. It aims to develop critical anthropological thinking and interpretive skills. Each class will deal with one controversial issue in anthropology which remains unresolved. Each issue will be presented in two papers holding antagonist positions. Students will be expected to read both papers designated for each week in advance, before each class, and comprehend them to that extent to be able to discuss them in class.

Czech (Pre-)Intermediate

Kód předmětu: YBAJ058 Garant: Převrátilová,S. + Lukešová,L.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) / pá 11:30 - 12:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurzy češtiny na FHS jsou určeny primárně studentům FHS, nikoli studentům z jiných fakult.Tento kurz navazuje na kurz Czech for Beginners, ale není podmínkou. Na začátku budeme opakovat, co jsme se naučili minulý semestr. Témata pro tento semestr jsou například Dům a byt, Lidské tělo, Cestování. V gramatice se zaměříme na procvičení sloves a deklinaci. Domácí úkoly jsou nedílnou součástí práce v kurzu. Učebnice: ČESKY KROK ZA KROKEM 1 (http://eshop.czechstepbystep.cz/p/191/cesky-krok-za-krokem-1-anglicka)Docházka je povinná (min. 75%).

Czech Film in the Twentieth Century

Kód předmětu: YBAJ210 Garant: Partridge,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 16:00 - 17:20, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurs bude rozebírat vývoj české kinematografie 20. století.

Czech Language Course (for Beginners)

Kód předmětu: YBAJ056 Garant: Převrátilová,S. + Lukešová,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 13:00 - 14:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) / pá 10:00 - 11:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course is designed for the students of Faculty of Humanities.It the spring semester, both full degree students as well as the Erasmus students can attend. In the fall semester, this coures is open primarily for the full degree students only.The aim of this course is to acquire basic language skills to deal with every-day life in the Czech Republic, including cultural awareness.

Čechy a Anglie

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB032 Garant: Zaoral,R.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: středověk
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz věnovaný problémům pozdního středověku usiluje o pohled na české dějiny v širších evropskýchsouvislostech. Osou výkladu jsou vztahy mezi Čechami a Anglií na prahu husitské revoluce jako prvníhočlánku evropské reformace.

Česká a evropská religiozita 19. a 20. století II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB007 Garant: Nešpor,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, náboženství, česká národní identita
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Výklad náboženských dějin českých zemí v evropském kontextu ve 20. století, od první světové války až po odstranění státních zásahů do církevního života v 90. letech 20. století. Sledovány jsou sekularizační procesy a reakce na ně v rovině státně-církevních vztahů, vývoje církevních společenství a necírkevní religiozity.

Česká otázka v evropském kontextu I.

Kód předmětu: YBSC044 Garant: Havelka,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: česká národní identita
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V perspektivě dějin idejí a vývoje českého politického myšlení od poloviny 18. století do současnosti jsou vysvětlovány základní koncepty české kulturní, historické, národní sebereflexe a jejich evropské kontexty.

Československo 1948-68 v mezinárodním kontextu a jeho historická reflexe

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB015 Garant: Pešek,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století, česká národní identita
Rozvrh: st 16:00 - 17:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška se zaměří na události, procesy a situace, které měly zásadní nebo dokonce zlomový charakter pro komunistické ovládnutí Československa, představy společnosti o socialismu a její srážku se stalinistickou realitou. Podíváme sena dopad změn SSSR v ČSR po Stalinově a Gottwaldově smrti 1953, na různé fáze chruščovovského „tání“ a opětovného „přimrzání. Položíme si otázku po charakteru „zázračných 60. let“. Téma završíme problematikou „pražského jara“ jako iluze i jako celoevropsky významného experimentu, přičemž jeho traumatický konec nebyl o nic méně významný jako pokus sám. Tematizován je stát i jeho společnost. Cílem kursu je ukázat též mezinárodní dimenzi, podmíněnost a kontext těchto momentů a zároveň objasnit, proč jsou tyto události a jejich průběh v českém i zahraničním dějepisectví líčeny nejednou diametrálně odlišně.

Četba Spinozovy Etiky

Kód předmětu: YBFC242 Garant: Vrabec,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: etika
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT233 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář je věnován společené četbě a interpretaci jednoho ze základních děl novověké filosofie, totiž Spinozovy Etiky.

Četba staroseverských textů pro pokročilé

Kód předmětu: YBEC085 Garant: Novotná,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: islandština
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Kurz navazuje na předchozí četbu a vyžaduje tedy znalost základů staroseverské gramatiky. V případě hlubšího zájmu se student, který hodlá na danou tematiku psát bakalářskou práci, ucházet o měsíční stipendium v Norsku či na Islandu v rámci grantu EHP. Pro zájemce o germánské jazyky představuje možnost vhledu do vývoje gramatiky v rámci této jazykové skupiny, a tím i hlubší pochopení gramatických a syntaktických jevů v současných jazycích. Po obsahové stránce slouží kurz k ilustraci a doplnění myšlenek probíraných v kurzu Svět staroseverské literatury, jenž však není pro zapsání do tohoto semináře podmínkou.

Četba staroseverských textů pro začátečníky II.

Kód předmětu: YBEC018 Garant: Novotná,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: islandština
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz nepředpokládá znalost žádného skandinávského jazyka, během četby staroseverských textů budou probírány jednotlivé gramatické kategorie. Pro zájemce o germánské jazyky představuje možnost vhledu do vývoje gramatiky v rámci této jazykové skupiny, a tím i hlubší pochopení gramatických a syntaktických jevů v současných jazycích. Po obsahové stránce slouží kurz k ilustraci a doplnění myšlenek probíraných v kurzu Svět staroseverské literatury, jenž však není pro zapsání do tohoto semináře podmínkou.

Čínština pro mírně pokročilé II.

Kód předmětu: YBEC019 Garant: Teryngerová,V.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: čínština
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) / pá 11:30 - 12:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs Čínština pro mírně pokročilé II. je pokračováním kurzu Čínština pro začátečníky I., má tedy prerekvizitu a přihlásit se na něj mohou studenti, kteří úspěšně složili atest z kurzu předchozího semestru. Upozornění: V zájmu zachování bezpečného pracovního a studijního prostředí bude mít vyučující po celou dobu výuky a setrvání v učebně zakrytý nos a ústa respirátorem. Je na uvážení studentů, zda budou či nebudou při skupinové prezenční výuce ve vnitřním prostoru učebny také chránit své zdraví. V případě respiračního onemocnění se považuje za samozřejmé a ohleduplné vůči kolektivu setrvat doma do úplného vyléčení. Ze zdravotních důvodů je možné po včasném oznámení těchto důvodů vyučující připojit se k výuce z domova, vyučující na první hodině poskytne odkaz na vzdálené připojení do výuky. V případě absence není třeba absenci hlásit, ale na další hodinu je nutné přijít připraven. Studentům k tomuto účelu bude opět poskytnut odkaz na přehled probrané látky aktualizovaný po každé hodině, dále bude možné využít v případě potřeby online konzultací s vyučující. Forma konání kurzu je prezenční. Pokud by nastala vážná epidemická situace, přešla by výuka do formy distanční a probíhala by prostřednictvím nástroje MS Teams. Kurs se koná dvakrát týdně. V tomto kurzu budeme rozvíjet jazykové dovednosti nabyté v předchozím semestru a budeme se postupně seznamovat s obtížnějšími gramatickými jevy a procvičovat konverzační témata. Klasická náplň výuky bude příležitostně doplňována o další materiály.Kurs bude zakončen závěrečným atestem ve formě písemného a ústního přezkoušení z probrané látky za celý semestr, pro pokračování do dalšího semestru je zapotřebí u finálního atestu získat minimálně 60%.

Čínština pro začátečníky II.

Kód předmětu: YBEC154 Garant: Teryngerová,V.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: čínština
Rozvrh: viz SIS
Kurs Čínština pro začátečníky II. je pokračováním kurzu Čínština pro začátečníky I., má tedy prerekvizitu a přihlásit se na něj mohou studenti, kteří úspěšně složili atest z kurzu předchozího semestru. Upozornění: V zájmu zachování bezpečného pracovního a studijního prostředí bude mít vyučující po celou dobu výuky a setrvání v učebně zakrytý nos a ústa respirátorem. Je na uvážení studentů, zda budou či nebudou při skupinové prezenční výuce ve vnitřním prostoru učebny také chránit své zdraví. V případě respiračního onemocnění se považuje za samozřejmé a ohleduplné vůči kolektivu setrvat doma do úplného vyléčení. Ze zdravotních důvodů je možné po včasném oznámení těchto důvodů vyučující připojit se k výuce z domova, vyučující na první hodině poskytne odkaz na vzdálené připojení do výuky. V případě absence není třeba absenci hlásit, ale na další hodinu je nutné přijít připraven. Studentům k tomuto účelu bude opět poskytnut odkaz na přehled probrané látky aktualizovaný po každé hodině, dále bude možné využít v případě potřeby online konzultací s vyučující. Forma konání kurzu je prezenční. Pokud by nastala vážná epidemická situace, přešla by výuka do formy distanční a probíhala by prostřednictvím nástroje MS Teams. Kurs se koná dvakrát týdně, přihlásit se můžete buď na ranní hodiny v pondělí a pátek, nebo na odpolední v pondělí a pátek. V tomto kurzu budeme rozvíjet jazykové dovednosti nabyté v předchozím semestru a budeme se postupně seznamovat s obtížnějšími gramatickými jevy a procvičovat konverzační témata. Klasická náplň výuky bude příležitostně doplňována o další materiály.Kurs bude zakončen závěrečným atestem ve formě písemného a ústního přezkoušení z probrané látky za celý semestr, pro pokračování do dalšího semestru je zapotřebí u finálního atestu získat minimálně 60%.

Člověk a náboženství

Kód předmětu: YBSC056 Garant: Skripnik,O.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: náboženství
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Úvod do studia náboženství pro všechny, kdo hledají, ať už se sami považují za nábožensky věřící, nebo ne. Historický a antropologický výklad povahy náboženství, náboženských kořenů evropské tradice, role náboženství v životě společnosti a jednotlivce, vztahu náboženských forem ke způsobu života v různých epochách. Zvláštní důraz je kladen na tradici židovskou a křesťanskou, na Bibli, postavu Ježíše z Nazareta a dějiny křesťanství.

Člověk, náboženství a společnost (kombinovaná forma)

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB025K Garant: Skripnik,O.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: etika, náboženství
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Historický a antropologický výklad povahy náboženství, náboženských kořenů evropské tradice, role náboženství v životě společnosti a jednotlivce, vztahu náboženských forem ke způsobu života v různých epochách. (Profilový předmět antropologie.)

David Hume Seminar

Kód předmětu: YBF224 Garant: Kunca,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Summer semester 2023Students are advised to apply for registration in MS Teams group David Hume Seminar here:https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3a13d8a88db9324032a4d0f1af6bd387a2%40thread.tacv2/Obecn%25C3%25A9?groupId=7ac53d4a-c892-45ae-b290-10b0e120f18e&tenantId=e09276da-f934-4086-bf08-8816a20414a2Course is designed not only for students interested in Hume studies and history of the British philosophy but for everyone who would like to write an essay in Philosophy. Hume´s mastery in essay writing is well known and established fact. Therefore a student is free to make a choice to write an essay in Hume studies and history of the British philosophy (inspired by seminar programme) or write an independent 2000 - 3000 words essay and attend at least three face-to-face tutorials checking her/his progress in essay writing.Course main focus in the Summer semester 2022/23 are topics and arguments treated in two probably most controversial essays of Hume, Of Miracles and Of National Characters.

Decolonizing the Museum: Provenance research and the politics of restitution

Kód předmětu: YBAJ211 Garant: Jurková,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 16:00 - 17:20, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course will introduce students to recent debates on decolonizing museums by focusing on two core aspects: provenance research to understand the biographies of objects and their rightful owners or authors, and secondly, processes of restituting/repatriating objects. Students will be introduced to strategies of decolonization and actively engage with the social life of objects, their pasts, and their futures. The course centers around the call by art historian Bénédicte Savoy and economist Felwine Sarr on the restitution of material culture looted during colonial times and what restitution must entail to become effective. Students learn to assess current debates on restitution and provenance research also in light of earlier concerns articulated by art historians, anthropologists, and post-colonial scholars. As part of the seminar, students will be introduced to provenance research by exercises and case studies in which they will have to conduct research on objects themselves, as well as discuss current – and formulate new – strategies for decolonizing museums. The course will also feature an excursion to the Náprstek Museum of Asian, African and American Cultures.

Dějiny každodennosti II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB040 Garant: Zaoral,R.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: dějiny každodennosti, středověk
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Problematika dějin každodennosti je prezentována jako interdisciplinární obor přinášející formou sond a exkurzů vhled do sociálního prostředí šlechtického dvora a města ve středověku. Pozornost je rovněžvěnována problematice cestování a mentalit. Výklad je doplněn ukázkami písemných, hmotných a ikonografických pramenů. Kurz navazuje na předchozí Dějiny každodennosti I.

Dějiny kosmologie II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB061 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 13:00 - 15:40, místnost YT231 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) - sudé týdny
Kurz je koncipován jako dvousemestrální (přihlásit se v následujícím semestru na druhou část kursu není povinností; zápis do druhé části kursu v LS však bude podmíněn absolvováním první části kursu v ZS), jeho cílem je přiblížit vývoj názorů na podobu a uspořádání vesmíru od nejstarších dob až do radikální proměny kosmologického myšlení v 16. a 17. století (tzv. kopernikánská revoluce), kdy se zrodila moderní věda. V letním semestru budou posluchači seznámeni s vývojem kosmologických představ a astronomie ve středověku a v raném novověku.

Dějiny peněz

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB033 Garant: Zaoral,R.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: dějiny každodennosti
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz seznamuje prostřednictvím numismatických artefaktů s peněžně hospodářským vývojem od antiky posoučasnost se zvláštním zřetelem k dějinám peněz v českých zemích. Analýza mincí, mincovních depotů aširších nálezových okolností má ozřejmit význam numismatiky pro studium fiskální politiky, měnových krizí,cen a mezd, úvěru a lichvy, dluhů a půjček, obchodu a bankovnictví. Kurz je vhodný pro zájemce ohospodářské a sociální dějiny.

Dějiny rodiny v evropské společnosti II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB018 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk, rodina
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs rozvíjí a prohlubuje poznatky, získané v rámci kursu Dějiny rodiny I. Zaměřuje se zejména na otázku dostupnosti sňatku jako zásadního předpokladu populačního růstu v tradiční společnosti a snaží se postihnout všechny faktory, které dostupnost sňatku podstatně ovlivňovaly (protoindustrializace, míra ilegitimity, šance ovdovělých osob na další sňatek, administrativní překážky sňatku). Ze zorného pole historicko-antropologického představuje téma rodinných a životních cyklů v tradiční venkovské společnosti a charakterizuje jednotlivé fáze životního cyklu. Na závěr kurs pojednává o procesu přechodu od tradiční rodiny k moderní rodině současné a o proměně reprodukčního procesu v průběhu 19. století.

Dějiny stavitelství v 19. a 20. století: sociální, ekonomické a technologické aspekty moderní architektury II

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB063 Garant: Suchý,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, architektura, město
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Soubor přednášek podává přehled dějin stavebního podnikání ve 20. století v širších evropských souvislostech. Na příkladu stavebních dějin je sledována proměna předmoderní společnosti. Zvláštní pozornost je věnována možnosti užití tradičních (předmoderních) technologií při restaurování historických budov.

Descartes: Pravidla pro vedení rozumu - konzultační seminář

Kód předmětu: YBFC149 Garant: Holeček,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět je určen pouze pro posluchače kombinované/distanční formy studia (v případě zbývající volné kapacity mohou posluchači prezenční formy požádat o zápis přímo vyučujícího). Setkání proběhne v sobotu 25. 3. 12:00 až 13:20. Na setkání vysvětlím požadavky na vypracování referátu. Referát bude možné odevzdávat až do konce semestru. K hodnocení a případnému přepracování referátu bude možné přijít na konzultaci. Zadání referátu bude přibližně toto: vypracujte shrnutí prvních 11 kapitol Descartesova spisu Pravidla pro vedení rozumu v rozsahu asi 5 normostran především s ohledem na intuici-dedukci-absolutní-relativní-indukci-paměť.

Digital Currencies and Cryptocurrencies

Kód předmětu: YBAU040 Garant: Saxa,B. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 11:30 - 13:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / čt 11:30 - 13:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This course will consider the new phenomenon of digital currencies from a monetary and financial stability angle. We will first look at the technological foundations of cryptocurrencies, and then we will discuss challenges related to the issuance of central bank digital currencies and stable coins. We will study central bank digital currencies that are in advanced stages and we will learn about their potential impact. We will discuss private efforts to issue stable coins (e.g. LIBRA) and discuss why they raise concerns of regulators

Digitální umění a nová média II.

Kód předmětu: YBKC184 Garant: Svoboda,A.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: média, teorie umění
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Volné pokračování kurzu Digitální umění a nová média I. bude zaměřeno méně popisně a historiograficky, zato více problémově. Pokud předcházející kurz mapoval obsah "umění elektronického věku" (Popper, Wands), snaží se tento kurz spíše formou semináře diskutovat úspěchy a problémy uměleckých děl "digitálního umění a umění nových médií". Jde o témata "otevřenosti", "novosti", "interaktivnosti", "emergence", "imerze", "nové společenské angažovanosti", "hybridnosti", "mazání mezí stroj-člověk nebo stroj-organismus", atd. Souběžně bude kurz pátrat po osudu uměleckých prognóz a extrapolovat vývojové tendence umění nových médií.

Diploma Seminar in History II

Kód předmětu: YBAJ045 Garant: Vondráček,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 10 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
In the Diploma seminar II, student furtherly develops and elaborates the topic which was chosen and discussed in the Diploma seminar I. Student receives the credits for regular consultation with the diploma supervisor and continuous work on his/her bachelor thesis.

Diploma Seminar in Philosophy II

Kód předmětu: YBAJ043 Garant: Hanyš,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 10 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
In the Diploma seminar II, student furtherly develops and elaborates the topic which was chosen and discussed in the Diploma seminar I. Student receives the credits for regular consultation with the diploma supervisor and continuous work on his/her bachelor thesis.

Diploma Seminar in Social Sciences II

Kód předmětu: YBAJ047 Garant: Wladyniak,L.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 10 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
In the Diploma seminar II, student furtherly develops and elaborates the topic which was chosen and discussed in the Diploma seminar I. Student receives the credits for regular consultation with the diploma supervisor and continuous work on his/her bachelor thesis.

Diskurzivní analýza

Kód předmětu: YBSC042 Garant: Šťovíčková Jantulová,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jedná se o metodologický kurzu, v rámci kterého bude věnována pozornost jednomu z designů kvalitativního výzkumu analýze diskurzu. Konkrétně se studující budou mít možnost podrobněji seznámit s jednou ze škol diskurzivní analýzy a to s kritickou diskurzivní analýzou (KDA). V úvodu bude věnována pozornost teoretickým východisků KDA a dále pak metodologickým postupů KDA (podoba výzkumných otázek, výběr vzorku, analýza dat). Kurz bude vyučován formou seminářů, na kterých studující budou vedeni nejprve k přípravě vlastního výzkumného projektu s využitím KDA a později k analýze dat s využitím metod KDA.

Early English Language and Literature

Kód předmětu: YBAJ216 Garant: Doyle,C.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course will introduce students to the oldest literary texts written in the English language, as well as introducing the language of the texts, Old English. The surviving texts range in tone from bawdy, double-entendre-laden riddles to religious lyrics and heroic verse, with prose texts including rich sources for the history of early medieval England. The language more closely resembles modern German than modern English in terms of its syntax and grammatical structure but it was written with additional letters of the alphabet which now only survive in the Icelandic language.The politics of translation was a deep concern of those authors who undertook the translation and adaptation of Latin texts into English, as well as being a primary concern, alongside considerations of aesthetics quality and accuracy, to translations of Old English literature into Modern EnglishAll texts will be studied in modern English translation, but the course will introduce the basics of the language, mostly found written in manuscripts dating from 900-1100 AD, enabling students to critique a translated text with reference to a text in the original language, and undertake translations of short extracts.A good standard of modern English will be required to follow this course, and some knowledge of modern German would be an advantage, but is not a prerequisite.Language of Instruction: English

Early English Language and Literature

Kód předmětu: YBEC169 Garant: Doyle,C.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course will introduce students to the oldest literary texts written in the English language, as well as introducing the language of the texts, Old English. The surviving texts range in tone from bawdy, double-entendre-laden riddles to religious lyrics and heroic verse, with prose texts including rich sources for the history of early medieval England. The language more closely resembles modern German than modern English in terms of its syntax and grammatical structure but it was written with additional letters of the alphabet which now only survive in the Icelandic language.The politics of translation was a deep concern of those authors who undertook the translation and adaptation of Latin texts into English, as well as being a primary concern, alongside considerations of aesthetics quality and accuracy, to translations of Old English literature into Modern EnglishAll texts will be studied in modern English translation, but the course will introduce the basics of the language, mostly found written in manuscripts dating from 900-1100 AD, enabling students to critique a translated text with reference to a text in the original language, and undertake translations of short extracts.A good standard of modern English will be required to follow this course, and some knowledge of modern German would be an advantage, but is not a prerequisite.Language of Instruction: English

Economic History of Central and Eastern Europe

Kód předmětu: YBAU037 Garant: Ochsner,C. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 10:30 - 12:00, místnost YC9 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / st 10:30 - 12:00, místnost YC9 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This course provides an overview of economic history and the long-run development of socio-economic figures and focuses on the situation in CEE in particular. It provides the big picture of economic development from a European and US centric point of view and links that to specific circumstances in CEE countries.

Economics of Transition

Kód předmětu: YBAU005 Garant: Semerák,V. + Skladanová,N. + Havlištová,V.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 15:00 - 16:30, místnost YC11 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / st 18:00 - 19:30, místnost YC11 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.The course deals with main economic issues related to transition from centrally-planned economies of the Soviet bloc, Yugoslavia, and China to market economies. Compared to other similar courses, this course will be less descriptive and more analytical; we will use economic models and results of econometric studies where appropriate.

Ekonomie veřejného sektoru

Profilový předmět Společenské vědy - Sociologie
Kód předmětu: YBSB041 Garant: Špecián,P.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: sociálněvědní teorie
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Rozsáhlý veřejný sektor, který poskytuje řadu základních statků a služeb, přerozděluje příjmy a reguluje aktivity soukromých subjektů, je charakteristický pro všechny rozvinuté ekonomiky. Kurz se zaměří na důvody jeho existence, analýzu mechanismů jeho fungování i problematiku kolektivního rozhodování, které je pro něj charakteristické. Budeme rovněž diskutovat, nakolik může využití poznatků ekonomie veřejného sektoru přispět k řešení palčivých společenských problémů dotýkajících se například rozmachu autoritářského populismu, nebo hrozby klimatických změn.

Essentials of Academic Writing in English

Kód předmětu: YBEC089 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course will guide undergraduate students through the process of producing a short academic text in English. The course will teach students how to identify and produce academic writing in English in contrast to other types of text, by considering the style, the citation of sources and the reliability of the information contained within a text.

Estetika v kontextu filosofie (kombinovaná forma)

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB088K Garant: Borecký,F.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: teorie umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět „Estetika v kontextu filosofie“ má za cíl poskytnout základní orientaci v tématech filosofické estetiky. Kurz je koncipován jako dvousemestrální. V prvním semestru se zaměříme na čtyři „pilíře“ filosofické estetiky (Platón, Aristotelés, I. Kant a G. W. F. Hegel), dotkneme se však i dalších estetických koncepcí. Předmět může mj. posloužit těm studentům, kteří se chystají na zkoušku z „Úvodu do filosofie“ či na atest „Filosofie v kontextu humanitních věd“ (FKHV).

Estetika v kontextu filosofie II.

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB090 Garant: Borecký,F.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: teorie umění
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz má za cíl poskytnout základní orientaci v tématech filosofické estetiky a je koncipován jako dvousemestrální. Zatímco v prvním semestru se zaměřujeme na starší estetiku (od Platóna a Aristotela ke Kantovi a Hegelovi), v semestru druhém bude naším centrálním zájmem estetika 19. a především 20. století. Předmět může mj. posloužit těm studentům, kteří se chystají na zkoušku z „Úvodu do filosofie“ či na atest „Filosofie v kontextu humanitních věd“ (FKHV). Pro přihlášení do kurzu není nezbytné absolvovat předešlý kurz ze zimního semestru.

Etapy architektonické moderny

Kód předmětu: YBKC197 Garant: Tourek,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: architektura
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jednotlivé hodiny sledují předpoklady zrodu moderní architektury, její vývoj, cestu ke konečnému ocenění, zároveň však také k jejímu opuštění či „překonání“ (otázka postmoderní architektury a architektury naší současnosti). Více než na faktografii se důraz klade na rozpoznání a definování konstitutivních sil moderní architektury a jeho přínosu pro obnovení mnohovrstevného vztahu člověka a světa 20. století. Rozsah semestrálního kurzu neumožní probrat téma zcela systematicky, proto se zaměří na nejdůležitější momenty této problematiky. - - - - V LETNÍM SEMESTRU 2023 SE BUDEME VĚNOVAT POZDNÍ TVORBĚ KLASIKA ARCHITEKTURY DVACÁTÉHO STOLETÍ LE CORBUSIERA.

Etika II.

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB027 Garant: Synek,S.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: etika
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz přináší základní vzhled do vybraných otázek a témat tzv. praktické filosofie, jak se ustavily v tradici západního myšlení od antiky po současnost.

European-American Relations in the 21st Century

Kód předmětu: YBAU017 Garant: Zieleniec,J. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 10:30 - 12:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / st 13:30 - 15:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This course explores the history and the current state of political, economic and culturalrelations between the United States and Europe.

Evoluční biologie a filosofie

Kód předmětu: YBFC227 Garant: Marek,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Pilotní kurz tematizující tradiční témata evoluční biologie a jejich filosofické důsledky či interpretace. Na kurzu se podílí Ivan Loginov (PřF UK), Martin Vrabec a Jakub Marek. Bližší anotace a sylabus kurzu budou zveřejněny před začátkem semestru.

Evropská literární kultura IV.

Kód předmětu: YBEC122 Garant: Putna,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jak mluvit o literatuře 20. století, kdy se směrem k přítomnosti znejasňují obrysy kánonu, kdy jsme zahlcováni tolika "nepřebranými" jmény a směry? Přednášející, který není arogantní polovzdělanec a/nebo akademický bafuňář, ví, že musí VOLIT - že jeho výběr bude jeho výběrem osobním. Nebude to tedy žádná "přehledovka", nýbrž vybrané kapitoly o jménech a směrech, kterým jsem opravdu nějak hlouběji badatelsky věnoval.

Extracurricular Internship

Kód předmětu: YBAJ166 Garant: Hanyš,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Credits are granted upon application and confirmation of internship. Granting credits is not claimable. The adequacy of internship must be consulted and approved before its beginning.

Fenomén motorismu

Kód předmětu: YBHC161 Garant: Štemberk,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Výuka se zaměří na vývoj motorismu v českých zemích ve středoevropském kontextu od konce 19. století do 80. let 20. století. Motorismus bude zkoumán jako mnohovrstevný fenomén v kontextu modernizace a jednotlivé přednášky se zaměří na vybrané otázky vlivu motorismu na společnost, zejména na proměny společenského přijímání motorismu, automobilovou dopravu, mototuristiku, automotokluby, provoz na silnicích i kulturní kontexty. Posluchači budou dále seznámeni s domácí i zahraniční odbornou literaturou k tématu.

Fenomenologie raného Heideggera

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB022 Garant: Novotný,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: fenomenologie
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Záměrem kurzu je představení Heideggerovy myšlenkové cesty do začátku 30. let 20. století s důrazem na jeho stěžejní dílo Bytí a čas, které představuje jednak výraznou proměnu fenomenologického myšlení a jednak – i přes Heideggerovy pozdější kritické reflexe tohoto díla – se stává jedním ze směrodatných textů nejen pro následné modifikace fenomenologie, ale i pro filosofickou antropologii a jiné humanitní obory. – Zájemci také mohou na přednášku navázat doprovodným seminářem (četbou), který po hodině přednášky bezprostředně navazuje.

Film as a Mirror of History, Ideology, and Individual Freedom

Kód předmětu: YBAU020 Garant: Brdečková,T. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 15:00 - 18:00, místnost YC117 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This lively and original course is open to students who have an interest in studying the social and political transition in Central Europe through an understanding of its cinema. This is not a traditional film course: We will focus on the films’ social, political and historical contexts.

Filmový seminář

Kód předmětu: YBFC221 Garant: Hanyš,M. + Borecký,F.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: film
Rozvrh: čt 16:00 - 18:40, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V semináři v průběhu semestru shlédneme vybrané zásadní filmy z různých období dějin kinematografie. Studenti se rozdělí do skupin a předem si vyberou film, na který se podívají, načtou si k němu literaturu a připraví si ve skupině komentář (resp. prezentaci) na 20-30 minut. Komentář může zaznít před nebo po filmu, nebo být rozdělen na části. Témata prezentací je třeba si nechat předem projednat s vyučujícími, kteří jsou garanty daného filmu (uvedeni níže v sylabu u jednotlivých filmů). Zpracování témat by se mělo opírat o obeznámenost s povinnou a doporučenou literaturou (rozhodně ne jen o uživatelské komentáře ve filmových databázích a wikipedii!).

Filosofická antropologie II.

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB025 Garant: Chavalka,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přehledový kurz seznamující se základními podobami filosofických tematizací člověka v kontextu západní filosofické tradice s důrazem na moderní tradici od 2. poloviny 19. století do současnosti. Kurz postupuje kombinovaně jak historicky, tak systematicky. Budou se sledovat především čtyři modely toho, jak byl člověk tematizován: 1) člověk jako vtělená duše, duch či mysl; 2) člověk jakožto stvořená bytost zasažená vinou; 3) člověk jakožto živočich; 4) člověk jakožto stroj. Každý z modelů bude demonstrován jak v historickém kontextu na základě exemplárního autorského vypracování, tak v systematickém ohledu přesahující dílčí jednotlivé autorské vypracování. Jednotlivé modely se budou k sobě vztahovat a navzájem konfrontovat.

Filosofická cvičení

Kód předmětu: YBFC144 Garant: Murgaš,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz funguje jako praktická cvičení v interpretaci a osvojování znalosti filosofických textů, v diskusi a disputaci filosofických problémů, ve vypracování vlastního stanoviska nebo textu a v jeho prezentaci. Navazuje na filosofický proseminář a jeho cílem je opakovaný trénink schopnosti zacházet s texty, filosofickými problémy i se sebou samým při filosofickém výkonu. Je tak určen spíše mírně a středně pokročilým studentům, kteří se cvičit potřebují či chtějí. Látkou kurzu jsou zčásti vybrané pasáže a z části delší souvislý text z materiálů vhodných k povinným zkouškám. K lepšímu chápání problémů případně využijeme i prostě formy gestaltfilosofického přístupu.

Filosofické interpretace novější weird fiction

Kód předmětu: YBFC236 Garant: Zika,R.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: pá 14:30 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Filosofické reflexe proměn rozumění situovanosti člověka v kosmu v novější „podivné fikci“. Seminář zachycuje období od konce druhé světové války po současnost.

Filosofické texty a zkušenost Gestaltu I.

Kód předmětu: YBFC127 Garant: Murgaš,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je určen k rozvoji chápání při práci s texty a myšlenkami, ale také k osobnostnímu růstu, rozvíjení osobností i kolektivu studujících. Mezi přínosy patří interaktivnost, bezpečí, skutečnější setkávání se s druhými i se sebou, ale i některá pochopení potřebná na zkoušku z Filosofické antropologie. Prostřednictvím postupů odvozených z gestalt terapie se v kursu totiž podporuje pochopení a uvědomění si i sdílení obsahů textů a filosofických myšlenek ve vlastním prožitku a zkušenosti účastnících se. Důrazem na uvědomění kurs spojuje oblasti filosofie a psychologie, resp.osobního růstu, popř. další. Texty/motivy jsou věnovány otázkám svobody, tvorby, rozhovoru a vztahu Já-Ty. Pro absolvování je potřebná dostatečná fyzická i pracovní účast, které zde ale neunavují, nýbrž nabíjejí.Faktický maximální počet účastnících se je zřejmě asi 14.

Filosofické texty a zkušenost Gestaltu II.

Kód předmětu: YBFC145 Garant: Murgaš,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz FtZG II v LS 2020 navazuje na zimní semestr a počítá s návazností na ZS, přičemž nové studující odkazuji na kurs FtZG I. Pravidelná účast je potřebná. V kursu budeme střídat jednak experimentální techniky sebezkušenosti v práci s filosofickými motivy (a jejich komunikaci) a jednak doplňování těchto experimentů teorií (a to jak z hlediska filosofie, tak i gestalt přístupu).Kurs podporuje uvědomění si vlastního prožívání, zkušenosti i dovedností účastníků při práci s texty, s filosofickými motivy a myšlenkami. A pokud možno i vzájemné spolupráci. To vše slouží jednak lepšímu kontaktu s požadavky studia, jednak i pochopení souvislostí "běžného života" a filozofického myšlení (a některých psychologických motivů z rámce gestalt přístupu). Texty jsou věnovány otázkám svobody, kontaktu, vzájemné spolupráce a rozhovoru, vztahům Já-Ty-ono a dalším tématům.

Filosofie hry

Kód předmětu: YBFC197 Garant: Petříčková,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V semináři se zabýváme vybranými pojetími hry, v nichž hra zastává význačné místo ne jako odpočinek a zábava, prostředek výchovy či výuky, ale jako antropologický, sociální a ontologický fenomén. V semináři budeme interpretovat a konfrontovat texty těchto autorů: M. Kundera, M. M. Bachtin, R. Caillois, U. Eco, E. Fink, M. Foucault, Platón, D. Diderot, B. Suits a další. Fenomén hry představím na konkrétních ukázkách jako je Falešný autostop Milana Kundery, herní kategorie ve Hře na oliheň, herní prvky ve středověkém mučení a popravách podle M. Foucaulta, princip masky a hraní rolí u P. Zimbarda aj. Podmínka atestace: průběžná práce v semináři, společná interpretace textů (bez vážných důvodů jsou možné 3 absence); samostatná četba krátkého textu o hře, při delší absenci náhradní atestace: písemná práce (3 - 5 stran). Klíčová slova: hra, fenomenologie, kultura, symbol, pravidla. V případě distanční výuky bude kurz probíhat prostřednictvím on-line přednášek v MS Teams (odkaz na název třídy a kód kurzu pošlu všem studentům mailem a vložím před začátkem výuky do anotace v SISu). V případě prezenční výuky, pro studenty, kteří se nebudou moci zúčastnit z vážnějších důvodů, bude seminář z fakulty online.(hybridní forma výuky-dle technických možností)OMLOUVÁM SE, ALE Z DŮVODU KAPACITY UČEBNY ZÁPIS NAD LIMIT NENÍ MOŽNÝ.

Filosofie přírody a fenomenologie

Kód předmětu: YBFC224 Garant: Novotný,K.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: fenomenologie
Rozvrh: po 16:00 - 17:20, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jakou roli může ve vztahu k ekologické krizi hrát eko-fenomenologie? Cílem kurzu bude tuto mladou větev fenomenologie a environmentální etiky představit. Vyjdeme od odlišných postojů, které vstříc stejnému problému zaujímají ekologie, ekologická filosofie (environmentální etika) a eko-fenomenologie, abychom se vzápětí pokusili načrtnout její vývoj. Pomocí vybraných myslitelů a jejich textů se od počátků eko-fenomenologie v 80. letech 20. století (Kohák, Evernden) dostaneme až k představitelům současného amerického (Abram, Toadvine, Benso) a francouzského (Latour, Afeissa, Pelluchon) ekologického myšlení.

Filosofie raného novověku - britský empirismus

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB014 Garant: Kunca,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: st 16:00 - 17:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Letní semestr 2022: Přednáška uvádí posluchače do filosofické tradice britského empirismu, který je však pojat šířeji než jako sledování realizačních podob této svébytné epistemologické pozice, ale pokouší se ukázat její antropologické založení a pestré způsoby kultivace jak v „přírodní filosofii“ (natural philosophy), tak „společenských vědách“ (moral philosophy), a to na pozadí dialogu s dobovými interpretacemi člověka, jeho kognitivních dispozic, morality a sociability.

Filosofie raného novověku - britský empirismus - seminář

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB015 Garant: Kunca,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: st 17:30 - 18:50, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V letním semestru 2021/22: výuka prezenční formou, posluchači požádají o přijetí do skupiny MS Teams Empirismus seminář, kde v Souborech najdou rozšiřující literaturu a Zadání, kam budou odevzdávat práce k atestaci. https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3a8300f09207b446cc99c0759ca0292589%40thread.tacv2/Obecn%25C3%25A9?groupId=91660ec7-a329-4bba-a598-3ff4609689b1&tenantId=e09276da-f934-4086-bf08-8816a20414a2 Seminář uvádí posluchače do filosofické tradice britského empirismu, pokouší se ukázat její antropologické založení a způsoby kultivace jak v „přírodní filosofii“, tak „společenských vědách“, a to na pozadí dialogu s dobovými interpretacemi člověka, jeho kognitivních dispozic, morality a sociability. Seminář se uskutečňuje formou filosofické četby.V akademickém roce 2021/22 budeme na semináři číst dílo Davida Huma, Zkoumání o lidském rozumu (s přihlédnutím k jeho Pojednání o lidské přirozenosti).

Filosofie raného novověku - kontinentální tradice

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB012 Garant: Vrabec,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je představit hlavní myslitele raně novověké kontinentální filosofické tradice: Descarta, Malebranche, Spinozu a Leibnize. Tématem bude jejich metafyzika, pojetí člověka (poznání, vášně), pojetí hmotné přírody a především role, již hráli při vzniku raně novověké vědy.

Filosofie živé přírody IV.

Kód předmětu: YBFC237 Garant: Vrabec,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se budě věnovat filosofickému a biologickému pojetí živé přírody, tj. otázce, jakým způsobem pojímat způsob existence rostlin a zvířat, jaké jsou základní charakteristiky všeho živého atd. Tento semestr budeme číst vybrané pasáže z Hegelovy Encyklopedie filosofických věd, v nichž pojednává o organické přírodě. VZHLEDEM K NÁROČNOSTI PROBÍRANÝCH TEXTŮ NENÍ KURZ VHODNÝ PRO 1. ROČNÍK STUDIA! ÚČAST NA PŘEDCHOZÍCH ČÁSTECH KURZU JE VHODNÁ, NENÍ VŠAK NEZBYTNOU PODMÍNKOU.

Francouzština pro mírně pokročilé II.

Kód předmětu: YBEC020 Garant: Borecký,F.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT233 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je studenty připravit k práci s francouzsky psanými filosofickými texty. Kurz je čtvrtým semestrem dvouletého cyklu a je primárně určen absolventům Francouzštiny pro začátečníky. Celý dvouletý cyklus by měl studenty dovést k úrovni A2 podle evropského referenčního rámce. Budeme používat učebnici Latitudes 2 (Mérieux, Régine, Loiseau, Yves, Latitudes 2, Didier, Paris 2012) a pro gramatiku Mluvnici francouzštiny od Jitky Taišlové (Taišlová, Jitka, Mluvnice francouzštiny, Leda, Praha 2002).

Francouzština pro mírně pokročilé II.

Kód předmětu: YBEC021 Garant: Holovská,K.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurz navazuje na kurz francouzština pro pokročilé 1. Je určen studentům, kteří ovládají francouzskou gramatiku a slovní zásobu na úrovni A1-A2. Cílem tohoto kurzu je prohloubit gramatické a komunikační dovednosti v ústním i písemném projevu. V kurzu budeme pracovat s učebnicí Vite et Bien 1 (posledních pár kapitol) a Vite et Bien 2 (prvních 5 lekcí). Studenti budou mít rovněž možnost pracovat s autentickými materiály a pronikat do frankofonního kulturního prostředí.Splnění kurzu: 75% docházka ( 3 absence), 1 ústní prezentace, 1 písemná práce, 1 test v průběhu semestru a 1 závěrečný test.

Francouzština pro začátečníky II.

Kód předmětu: YBEC022 Garant: Borecký,F.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT233 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurz francouzštiny je druhým semestrem dvouletého cyklu. Celý dvouletý cyklus by měl studenty dovést k úrovni A2 podle evropského referenčního rámce. Učebním textem, z něhož vycházíme, je Latitudes 1, Paris, Didier, 2011, používáme také Mluvnici francouzštiny od Jitky Taišlové (J. Taišlová, Mluvnice francouzštiny, Leda, Praha 2002).Pro přihlášení do kurzu "Francouzština pro začátečníky II" není nutné absolvovat předchozí kurz "Francouzština pro začátečníky I", je však nezbytné obsáhnout látku z prvních tří lekcí učebnice Latitudes 1.

Francouzština pro začátečníky II.

Kód předmětu: YBEC023 Garant: Holovská,K.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurz navazuje na kurz Francouzština pro začátečníky 1.V tomto kurzu budou studenti rozvíjet základní komunikační i písemné dovednosti, postupně se seznamovat s novou gramatikou a slovní zásobou. V kurzu budeme vycházet z učebnice Latitude 1. K zapsání do kurzu je nutné ovládat učivo prvních tří lekcí této učebnice. Splnění kurzu: 75 % docházka (3 absence ), 2 testy během semestru a 1 závěrečný test.

Gender a společnost

Profilový předmět Společenské vědy - Sociologie
Kód předmětu: YBSB013 Garant: Pavlík,P.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: gender
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Genderová studia jsou progresivním, interdisciplinárním oborem, který přináší nové teoretické a metodologické nástroje a pohledy do humanitních a sociálně vědních disciplín. Cílem tohoto přípravného kurzu je seznámit studentky a studenty s konceptem gender a genderovou perspektivou a zprostředkovat nezbytné poznatkové a teoretické zázemí pro uplatňování genderové analýzy v navazujících kurzech zaměřených na genderovou problematiku, v dalších akademických oborech, i v každodenním životě. Důraz je kladen na kritické myšlení, reflexi a vlastní interpretaci dané problematiky. Kurz probíhá formou interaktivních přednášek.

Gender History in Central European Context (c. 1400 - 1820s)

Kód předmětu: YBAJ206 Garant: Čapská,V.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT242 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course introduces students to gender history. We will explore the analytical conceptual apparatus of gender studies, look at various definitions of gender and employ gender as a socio-cultural organizing principle, a category of difference and an axis of power. We will discuss the debate between constructivist and essentialist approaches to gender history and explore the so called turn to intersectionality. We will therefore look at how the category of gender intersects with other categories of social structure. We will pay attention to the broader developments of gender history and study such themes as the pre-modern domestic violence, the "world upside down" theme, advice literature for household heads, manuals for midwives, gendered visual and textual representations, early modern forms of masculinity etc. There will be special focus on the historical material and examples from Central and East-Central European contexts. We will also explore how the gender sensitive perspective is utilized in various subfields of history, such as textual history, labour history, material culture history etc. The main emphasis will be on reading and discussing texts.

Gesto a znakový jazyk v dějinách západního myšlení

Kód předmětu: YBFC239 Garant: Fulka,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: jazyk
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V kursu se pokusíme zmapovat, jakým způsobem západní filosofové nahlíželi otázku gesta a znakového jazyka (od Platóna po Merleau-Pontyho).

Gnoseologické aspekty vizuálních médií

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB037 Garant: Vančát,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: vizualita
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Analýza sémiotických kvalit vizuálních médií v jejich gnoseologické a komunikační funkci s příklady výtvarného umění, filmu, TV, internetu, reklamy. Smyslová, individuálně personální a sociální stránka analýzy.

Grafika - hlubotisk

Kód předmětu: YBKC159 Garant: Kovářík,V.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Blokový kurz osvětluje studentům podstatu hlubotiskových grafických technik a zároveň se i pokouší naznačit specifické možnosti výtvarného plošného vyjadřování.

Hegelovský seminář

Kód předmětu: YBFC110 Garant: Benyovszky,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář bude seznamovat se základním smyslem a povahou Hegelovy filosofie. Východiskem bude Hegelova Logika (Wissenschaft der Logik I., II.), jež bude chápána jako místo, jež usebírá smysl Hegelova systému. Seminář bude proto formou přednášek i postupné četby (jak bude vyžadovat téma) seznamovat jak s Logikou samou, tak s tématy Hegelovy „reálné“ filosofie (dle Encyklopedie a Fenomenologie ducha), jež příslušným ontologickým základům náleží.Od LS 2021 vzhledem k pokročilosti četby zápis podmíněn mejlovou dohodou s vyučujícím.

Heidegger a pojmy času

Kód předmětu: YBFC245 Garant: Kanócz,R.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 18:30 - 19:50
V semináři relativně podrobně prodiskutujeme dvě Heideggerovy přednášky – „Pojem času“ z roku 1924 a „Čas a bytí“ z roku 1962 (pracovní překlady budou k disposici). Při té příležitosti vyložíme povahu posunu mezi Heideggerovým raným a pozdním myšlením a stručně i některá klasická pojetí času, vůči kterým se Heidegger vymezuje (Aristotelés, sv. Augustin, Kant, Husserl).

Heideggerův „Bytí a čas“ – četba

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB023 Garant: Novotný,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: fenomenologie
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář je koncipován jako dlouhodobější postupná četba, interpretace a diskuse textu Heideggerova stěžejního díla Bytí a čas. Při četbě budeme vycházet z českého překladu při souběžném srovnávání s textem originálu.

Historical Anthropology of Gift Exchange

Kód předmětu: YBAJ160 Garant: Čapská,V.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT233 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course will analyse modes of gift exchange in pre-modern Europe. It strives to de-romanticize our contemporary idealized understanding of gift-giving as a purely altruistic practice. Thus, it will make use of the concepts of social and cultural anthropology and show how gift exchange worked in the societies in which individuals were more vulnerable and more dependent on each other than today. It will draw students'attention to the so-called ego-documents as useful sources for tracing economic behaviour, including the practices and ideas of gift exchange. We will, for example, ask how people in the past communicated through gifts, what steps they took to forge fair exchange deals and to cultivate more balanced relationships. We will explore what people donated most and in what ways their life stages and religious affiliations shaped their perception and practices of giving. We will also pay attention to past representations of greed and generosity.In April 2023 there will be a guest visit in the course - Dr. Alena Drieschová from the University of Cambridge will come to discuss with us the limits of postcolonial views on eurocentrism and to what extent the "Other" Europe can play a role in criticizing and decentring this concept.LiteratureZoltán Biedermann – Anne Gerritsen – Giorgio Riello (edd.), Global Gifts. The Material Culture of Diplomacy in Early Modern Eurasia, Cambridge 2018.Natalie Z. Davis, The Gift in Sixteenth-Century France, Madison 2000.Engin Isin – Ebru Üstündag, Wills, Deeds, Acts: Women's Civic Gift Giving in Ottoman Istanbul, Gender, Place and Culture 15, 2008, 519–532.Marcel Mauss, The Gift, London 1990.Joshua Teplitsky, A “Prince of the Land of Israel” in Prague: Jewish Philathropy, Patronage, and Power in Early Modern Europe and Beyond, Jewish History 29, 2015, 245–271.Irma Thoen, Strategic Affection? Gift Exchange of Seventeenth-Century Holland, Amsterdam 2006, 9–44.

Historická antropologie I.

Kód předmětu: YBHC143 Garant: Storchová,L.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT233 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět směřuje k vymezení základních koncepcí a metod historické antropologie. Seznámí studenty se základními směry a školami v historicko-antropologickém bádání, jejich metodologickými a metodickými postupy a pojmy.Témata: 1. Historická antropologie – teoretické a konceptuální předpoklady oboru2. Historie a kulturní antropologie: interdisciplinarita a vzájemný vliv3. Historická antropologie – vývoj oboru I. (70. léta až 2000)4. Historická antropologie – vývoj oboru II. (po roce 2000)5. Historie mezi kulturou a biologií 6. Historická antropologie a analýza symbolického jednání7. Historická antropologie středověku a raného novověku8. Historická antropologie moderní doby9. Historičtí aktéři: koncept aktérské svéhlavosti a sociálního pole10. Historická antropologie a dějiny žen11. Historická antropologie a dějiny genderu12. Historická antropologie a historický narativismus13. Historická antropologie a literární věda: Nový historismus

History of Human Rights in International Relations

Kód předmětu: YBAJ205 Garant: Muhič Dizdarevič,S.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The main goal of the course is to present students with a history of the concept of human rights in the Western intellectual history; with historical and current forms of institutions in place to promote and enforce human rights; with current controversies related to the human rights agenda in the multi-cultural globalized world.

Hra a "situace vůbec"

Kód předmětu: YBFC244 Garant: Kanócz,R.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 18:10 - 19:30
Přednáška bude hledat odpověď na následující otázky (uvedený sled jistě anticipuje odpovědi na některé z nich): 1) Čemu říkáme „hra“? Stojí za všemi – značně rozmanitými – běžnými užitími tohoto slova jeden a týž pojem? 2) Lze říci, že svět (či „nejzazší situace“) je hra? Proč, v jakém smyslu? 3) Je-li svět v nějakém smyslu hra, má i další stejně „platné“ tváře? 4) Co svět či situace vposled je, že může vystupovat s různými stejně platnými tvářemi? Jakým „mechanismem“ tyto tváře vznikají? Vyrovnávat se budeme především s teoriemi Hanse Scheuerla, Hanse-Georga Gadamera, Eugena Finka, Jacquese Derridy a Alana Wattse. Přednáška může posloužit i jako uvedení do fenomenologického způsobu filosofování (nikoli však jako úvod do nauk zakladatelů fenomenologie).

Hudba Romů

Kód předmětu: YBSC053 Garant: Jurková,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba, menšina
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz poskytuje základní orientaci v hudebních projevech Romů po celém světě. Tyto projevy ukazuje – jak je v entomuzikologii běžné – z různých aspektů (jako projevy hlavních kulturních hodnot, jako výsledek individuálního i kolektivního sociálního chování i jako znějící zvuk), které dává do souvislostí. Důraz je kladen na vyjednávání podoby mezi většinou a romskou menšinou, a na hudbu jako fenomén kulturní reprezentace.Pro získání atestace je požadována 70% účast, zpracování referátu z jednoho odborného textu a jeho prezentace, a také úspěšné napsání závěrečného testu.V případě distanční výuky probíhají setkání on-line v prostředí MS Teams, a to v době přednášky.On-line je k dispozici text Cesty romské hudby a další rozšiřující články.

Hudebně-antropologický seminář

Kód předmětu: YBSC167 Garant: Poděbradský,O.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba, metodologie
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Láká vás zkusit si terénní výzkum Vámi vybraných hudebních akcí? Chcete se učit psát o hudbě jako o společenské aktivitě? U nás můžete odstartovat vlastní výzkum jakékoli hudební aktivity - od EDM parties až třeba po zpěv v synagoze. Mnohé projekty z tohoto semináře (zal. roku 2004) sloužily jako první krok k vlastní hudebně-antropologické/etnomuzikologické terénní práci, ústící v práci bakalářskou (rozvíjenou v navazujícím diplomovém semináři). Některé z úspěšných studentských textů byly dokonce např. publikovány v knize Jurková a kol. 2013. Pražské hudební světy. Praha: Karolinum. (Angl. verze: Prague Soundscapes, 2014). Během jednosemestrálního semináře si student tradičně vybírá jeden z (pokud možno) pražských hudebních světů, který zkoumá, učí se změně perspektivy (insider x outsider), pozorovacím a výzkumným technikám terénní práce; současně si osvojuje také dovednosti psát o svém vlastním hudebně-etnografickém výzkumu, který průběžně realizuje v rámci domácí přípravy ve „svém“ terénu. Student si tradičně vybírá hudební událost, na níž provede zúčastněné pozorování a vytvoří několikaminutovou terénní video- či audionahrávku plus pořídí několik fotografií (jak na nahrávku, tak na fotografie stačí smartphone, případně lze zapůjčit vybavení z LVT). Již v průběhu pozorované události či bezprostředně po ní student vytvoří terénní poznámky, které se společně s fotografiemi a nahrávkou stanou základem jeho seminární práce. Na základě poznámek vytvoří hudebně-etnografický popis, opatřený reflexí vlastní pozice v terénu. S pomocí již přečtené sekundární literatury (tj. anotací) se pokusí o první vlastní interpretace zkoumané hudební praxe. Pozorování v terénu je možné provést i ve dvojici. Předchozí hudební vzdělání není podmínkou.Kurz bude probíhat formou každotýdenních seminářů, a to podle aktuálního rozvrhu, v kombinaci s pravidelným krátkým úkolem v MOODLE, kde bude uploadována literatura. Studenti budou průběžně, zpočátku každý týden, tvořit krátký text (500 slov) buď: 1) týkající se studentovy tvorby vlastních dat ANEBO 2) vytvořit krátkou anotaci ze zadaného titulu v rozsahu min. 1/2 normostrany a uploadovat ji do MOODLE PŘED seminářem, kde budeme s přečteným titulem pracovat. Podmínkou atestace je 5 odevzdaných úkolů a závěrečná seminární práce v rozsahu 5-7 normostran, která využije již napsané texty ze získaných dat a doplní / rozšíří je (a bude pracovat s literaturou prostudovanou v rámci kurzu). Požadavky: 2) 5 odevzdaných úkolů v Moodle3) Seminární práce v rozsahu ca. 5-7 stran na základě studentem získaných dat (základem budou texty z již napsaných úkolů) a konzultace a prezentace jejích částí a pracovních verzí v semináři.

Ideas Behind Politics: Communism, Post-Communism and Civil Society in Central Europe

Kód předmětu: YBAU11BLI Garant: Hvorecký,J. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 12:00 - 13:30, místnost YC11 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / út 12:00 - 13:30, místnost YC11 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the courses of the UPCES programme (the Undergraduate Program in Central European Studies); the comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.The objective of this course is to help students better understand the history of Central Europe and the ideal resources that might enable it to succeed in the transformation from communism.

Intermediální tvorba I.

Kód předmětu: YBKC161 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Blokový kurz objektového umění a prostorového vytváření má posluchači, který neprošel žádnou předchozí uměleckou přípravou, nabídnout příležitost pokusit se prakticky odhalit své vlastní prameny tvořivosti. Předvede ukázku, jak v tomto procesu souvisí utváření a interpretace znaku s osobní zkušeností v jejích vědomých i podvědomých strukturách. Posluchači si budou moci vyzkoušet několik technik výtvarné tvorby odvozených z umění 20. století (od dadaismu po objektové umění). Kurz má posluchače zbavit případného respektu před výjimečností umělecké tvorby, pomoci mu porozumět jejímu smyslu a seznámí jej se zásadami její teoretické reflexe.

Intermediální tvorba II.

Kód předmětu: YBKC162 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Na základě poznatků získaných v účasti v kurzu Intermediální tvorba I. má student vytvořit v průběhu kurzu samostatnou realizaci a obhájit ji před jeho účastníky. Cílem je ověřit si postoj tvůrce v procesu ověřování nových vizuálních znaků. Podle pokynů vyučujícího se také účastní při práci s účastníky Intermediální tvorby I.

Introduction do 3-D Graphics

Kód předmětu: YBK052 Garant: Říha,D.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Introduction to 3-D Graphics:This tutorial-based course will allow students to learn the essentials in 3-D design with software Cinema 4D by Maxon.

Introduction to Oral History: Theory, Methods, Research

Kód předmětu: YBAJ220 Garant: Wohlmuth,P.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 8:30 - 9:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Oral history is often seen primarily as a practice, as a research method, consisting of recording and analysing memories. However, OH rather represents an elaborate interdisciplinary paradigm of historiography, situated at the intersection of new cultural history, historical anthropology and memory studies. Its main aim is to explore the culturally modulated ways in which people understand themselves in history, how they construct their historical subjectivity (identity) through their recorded narratives. The course will introduce students to the theoretical basis of the current dominant post-positivist oral history brand, typical of Euro-American academia. At the end of the semester, we will take a seminar reading of several key oral history texts.

Introduction to Political Philosophy

Kód předmětu: YBAJ014 Garant: Hanyš,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course provides students with a brief introduction to Western political philosophy by examining some of the major texts of classical authors such as Plato, Aristotle, Machiavelli, Hobbes, Rousseau, and the modern (Mill, Weber, Arendt, Strauss, Rawls, etc.). The course has the character of a seminar and requires the student to read the texts regularly (20-30 pages every weekend), prepare a presentation, and prepare weekly short answers to the reading questions.

Introduction to Psychology

Kód předmětu: YBAJ010 Garant: Csajbók,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 13:00 - 14:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Introduction to Psychology course is meant to be an introduction to psychology as a scientific discipline. It covers basic and essential knowledge from psychology disciplines: developmental psychology, social psychology, cognitive psychology and psychology of personality.

Introduction to Research Methods in Social Sciences

Kód předmětu: YBA276 Garant: Urban,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 8:30 - 9:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je určen studentům druhého ročníku a je vhodný i pro ty bez předchozí znalosti výzkumných metod v sociálních vědách. Mezi jeho cíle patří zejména představení základních rozdílů mezi kvantitativními a kvalitativními výzkumnými metodami. Tyto rozdíly budou diskutovány z hlediska teorie, v praxi se pak zaměříme na kvalitativní výzkumné metody. V rámci kurzu mají studenti za úkol realizovat vlastní kvalitativní projekt. Kromě přípravy studentů na druhou část Souborné zkoušky CESS má kurz zároveň poskytnout studentům základ pro plánování a realizaci vlastního výzkumu (např. na bakalářskou práci).

Introduction to Sociology

Kód předmětu: YBAJ009 Garant: Wladyniak,L.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course is an introductory class in sociology. The objective is to bring the students basic and essential knowledge in the field. It comprises both contemporary academic debates and topics, as long as sociological classics and main methodological approaches.

Introduction to the Philosophy of Plato

Kód předmětu: YBAJ214 Garant: Hopkins,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The renowned British mathematician and philosopher A.N Whitehead once commented on Plato’s thought: “The safest general characterization of the European philosophical tradition is that it consists of a series of footnotes to Plato. I do not mean the systematic scheme of thought which scholars have doubtfully extracted from his writings. I allude to the wealth of general ideas scattered through them”.This course will explore a portion of the wealth of ideas in Plato’s writings alluded to by Whitehead that are foundational to European philosophy by focusing on the most basic ones, which the course divides under these three headings:1. Socratic Method: The Most Blameworthy Ignorance: Thinking You Know What You Don’t Know.2. Meno’s Paradox: Is Learning Possible?3. The Philosophical Conversion of the Soul: The Philosophical Life Plato presented his philosophy dramatically, in written dialogues that portrayed philosophers in conversation with non-philosophers in the process of examining all aspects of life. Significantly, Plato never speaks in his own voice in any of his dialogues. In light of this, the principial aim of this course will be to facilitate the skills requisite for the student of Plato’s philosophy to read his texts with comprehension and to interpret them in a manner that elicits critically their philosophical content.

Italština pro mírně pokročilé II.

Kód předmětu: YBEC168 Garant: Timingeriu,F.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: italština
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jedná se o kurz, který navazuje na kurzy pro pokročilé a předpokládá tedy minimální vstupní úroveň A2/B1. Obsahem kurzu bude osvojování si pokročilejších řečových dovedností v italském jazyce (mluvení, čtení, psaní a poslech) prostřednictvím studia jazykových prostředků (gramatika, slovní zásoba, fonetika, syntax, morfologie) v různých formách komunikace (rozhovor, překlad, psaní). Absolvování kursu předpokládá pravidelnou docházku, aktivní účast na hodinách a velmi intenzivní domácí přípravu.

Italština pro začátečníky II.

Kód předmětu: YBEC155 Garant: Timingeriu,F.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: italština
Rozvrh: čt 17:30 - 18:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět formálně i věcně navazuje na kurs ze ZS Italština pro začátečníky. Předpokládá výchozí znalost IJ alespoň na úrovni A2. Obsahem kurzu bude osvojování si základních řečových dovedností v italském jazyce (mluvení, čtení, psaní a poslech) prostřednictvím studia jazykových prostředků (gramatika, slovní zásoba, fonetika, syntax, morfologie) v různých formách komunikace (rozhovor, překlad, psaní). Kurs je vhodný i pro falešné začátečníky, pokročilejší studenty a studenty se znalostí jiného románského jazyka. Absolvování kursu předpokládá pravidelnou docházku, aktivní účast na hodinách a velmi intenzivní domácí přípravu.

Jazyk jako klíč ke kultuře a myšlení

Kód předmětu: YBEC172 Garant: Pavlásková,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: jazyk
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jazyk se často považuje za něco, co pro lidské myšlenky není kdovíjak určující – jako by šlo o jakési neutrální prostředí, stejně neviditelné a bez vlastností jako vzduch. Některé proudy moderní lingvistiky ale ukazují, že to ani zdaleka nemusí být pravda. Přirozené jazyky jsou s největší pravděpodobností všechno, jen ne neutrální; obraz světa, který nám nabízejí, má do objektivnosti velmi daleko; a naše myšlení je tak dost možná vydáno na milost naší mateřštině daleko víc, než si běžně uvědomujeme.

Jazyková situace v Latinské Americe

Kód předmětu: YBEC108 Garant: Vlková Hingarová,V.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz představí základní jazykové reálie Latinské Ameriky, která se vyznačuje jedinečnou jazykovou rozmanitostí. Pozornost se zaměří i na historické a politické souvislosti, které jazykovou situaci v tomto regionu ovlivňovaly. Studenti se seznámí s vybranými variantami španělštiny a dalšími postkoloniálními jazyky, s indiánskými jazyky Mexika a Peru a i s jazyky přistěhovalců v Jižní Americe (včetně argentinské češtiny). V rámci kurzu bude představena i odborná terminologie z lingvistiky a sociolingvistiky. Žádoucí je základní znalost španělštiny.

Jazykový konzultační seminář – tandem

Kód předmětu: YBAJ081 Garant: Převrátilová,S. + Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 2 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
If the situation does not permit meeting face-to-face, students should meet online. This autonomous language course is a one-semester course for students learning a foreign language here at the faculty (including Czech as a foreign language for incoming students). Native speakers of two different languages work together to help each other learn the target language as well as to learn about the target culture and community. The tandem is expected to set goals, discuss the methods of learning/teaching each other. Both partners should benefit equally from the exchange. ONLY FOR English-language speakers!

Jazykový konzultační seminář – tandem

Kód předmětu: YBEC143 Garant: Převrátilová,S. + Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
V případě nemožnosti osobních schůzek se studenti potkávají online, dle vlastní dohody.Tento autonomní jazykový kurz je určen studentům, kteří studují cizí jazyk v jazykových kurzech fakulty a chtějí si jazyk procvičit ve dvojici s cizojazyčným mluvčím. Podstatou kurzu jsou pravidelné schůzky s tandemovým partnerem, jejichž cíl a náplň si studenti určí sami. Oba partneři by měli z tandemu profitovat z jazykové výměny rovnoměrně.Tandemová dvojice by se měla scházet nejlépe jednou či dvakrát týdně a postupovat podle cílů a plánu domluveného předem. Doporučuje se jazyky oddělit a procvičovat nejdřív jeden a poté druhý, ale není to nutné. O průběhu práce si povedete záznamy, vytvoříte pracovní listy a napíšete závěrečnou reflexi.Před začátkem je povinná úvodní schůzka a na konci semestru schůzka závěrečná.V případě potřeby proběhnou schůzky on-line.ZDE SE PROSÍM ZAPISUJÍ POUZE ČEŠTÍ STUDENTI.

Je křesťanství morálním náboženstvím? II.

Kód předmětu: YBFC198 Garant: Pinc,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: náboženství
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Obsah kurzu: Je celkem rozšířená představa, že v dnešní době se normální člověk charakterizuje postojem ateisty, zatímco teisté jsou jakýmsi reliktem minulosti. V tomto kurzu chceme ukázat, že ve 20. a 21. století se některá devocionální náboženství vyvinula více či méně v náboženství morální. Začátek tohoto procesu je explicitně obsažen v Platonově Ústavě, která je textem o uspořádání spravedlivé lidské společnosti, která ale v čisté podobě nemůže existovat = utopie. Je tedy návodem, jak nahradit náboženství založené na mýtu náboženstvím morálním.Ateismus je v tomto smyslu krajní postoj, který by také mohl založit morální náboženství. Jak by to muselo vypadat, je explicitně doloženo ve Spinozově etice, vybudované po geometrickém způsobu. Do důsledku vzato je to taky utopie. Spinozův ateismus je panteismus a vede k popření života.Kromě ateismu se lze setkat s velmi primitivní formou náboženství, kterou pro účely tohoto kurzu nazvěme konzumerismus = nauka jak si užít života. Je to přístup, kdy život je pro mně jenom ten „můj život“, jen ten může mít smysl, žádný smysl mimo můj život přece není. Důsledná pozice konzumerismu je tedy egodeismus – zbožnění sebe sama.Stoupenci morálního náboženství trvají na smyslu, jako na něčem, co nemůže být jen moje, ale na čem pouze mohu mít podíl. V morálním náboženství je výchozí myšlenka, že život je dar (Dar darů). Chceme tedy ukázat, že ačkoliv si dnes většina lidí myslí, že jsou ateisty, ve skutečnosti je možností více.Chceme se pokusit ukázat, že první formou, v níž se morální náboženství realizovalo, je křesťanství, a to proto, že jeho morální kořeny jsou platonské. V dějinách křesťanství jsou dlouhá období, která platonská neboli morální nejsou (konstituce katolické církve končí rozchodem s Platonem a převládnutím aristotelského postoje) a trvale je to možná většinovým postojem. Proto titul našeho kurzu končí otazníkem. V tomto smyslu můžeme říci, že židovství nebo islám morálními náboženstvími nejsou, anebo jsou jím v mnohem menším smyslu, i když morální rozměr v nich nepochybně obsažen je, stejně i v některých formách buddhismu a hinduismu. V konzumerismu však morální aspekt téměř úplně chybí.Kurz v letním semestru obsahově navazuje na kurz semestru zimního. Kurz se řídí pravidly UKC.

Kaligrafie

Kód předmětu: YBKC163 Garant: Průšová,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: písmo
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Kurz navazující na Svět písma - cvičení. Studenti kteří již ovládají dovednosti získané v předchozí výuce nacvičují další kaligrafická písma.

Kant, Fichte, Schelling a Hegel

Kód předmětu: YBFC240 Garant: Novák,A.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška k pojetí "já" a roli intelektuálního názoru u Kanta v Kritice čistého rozumu, Fichta v Základu všeho vědosloví, Schellinga ve spise O já jako principu filosofie a v Hegelově knize Rozdíl fichtovského a schellingovského systému filosofie.

Každodennost holokaustu: úvod do současného bádání

Kód předmětu: YBHC139 Garant: Baloun,P.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: dějiny každodennosti, menšina
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V kurzu se seznámíme s různými aktuálně používanými teoretickými a konceptuálními přístupy ke studiu holokaustu s důrazem na každodennost. Rozmanité mikrohistorické studie, aplikace postupů gender history, dějin rodiny či materiálního obratu rozvíjené v současné době na poli studií holokaustu (holocaust studies) přitom významně navazují na starší badatelské diskuze z 80. a 90. let 20. století. Z toho důvodu si rovněž přiblížíme debaty mezi funkcionalisty a intencionalisty a rovněž o jedinečnosti holokaustu. Z hlediska sledovaných témat se nevyhneme významu tzv. periferií, prostituci či sexuální směně, roli diváků či přihlížejících, spolu-pachatelství ze strany nacistickým Německem okupovaných obyvatel zemí západní, střední, jižní i východní Evropy apod.

Kdo je Nietzschův Zarathustra?

Kód předmětu: YBFC238 Garant: Novák,A.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška uvádějící do četby 1. dílu Nietzschova nejslavnějšího spisu.

Klasický jazyk architektury

Kód předmětu: YBKC195 Garant: Tourek,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: architektura
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se pokusí přiblížit klasický jazyk architektury jako latinu západní architektury (tedy společný dorozumívací prostředek, jímž se pozná příslušnost k dané civilizaci) tak, aby absolventi kurzu byli (1) schopni spolehlivě tento jazyk rozpoznat a orientovat se v něm a (2) porozuměli alespoň základním principům architektury založené v klasickém jazyce.Kurz bude sledovat vynoření klasiky v Řecku (Parthenon), pak proměnu této klasiky v Římě, její znovu vynoření v renesanci, manýrismus, dále baroko, klasicismus, neoklasicismus až po definitivní vyvanutí tradice ve 20. století. U každého časového období se bude presentovat i kulturní či filosofický význam pokračování či navazování na klasickou tradici. Důraz bude kladen především na posledních pět století, čímž zároveň vyjde najevo odlišnost, odtrženost naší současnosti od klasické tradice.

Klasikové sociokulturní antropologie

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB027 Garant: Skripnik,O.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: sociálněvědní teorie
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V několika zastávkách u významných představitelů jednotlivých antropologických směrů se pokusíme ukázat teoretické přístupy a významné objevy, které formovaly obsah oboru. Sledování historického vývoje oboru neznamená ani jeho encyklopedické pokrytí, ani dějiny překonávání jednotlivých teorií teoriemi lepšími. Antropologie je vědou, v níž různá teoretická východiska mohou existovat vedle sebe a přinášet badatelský zisk. Porozumění jednotlivým přístupům vede přes porozumění kontextu práce jednotlivých badatelů a jejich slavné texty, které patří k trvalému dědictví antropologie.

Kořeny evropské tradice II.

Kód předmětu: YBFC182 Garant: Pinc,Z.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs souvicí s Kořeny evropské tradice I., který je v tomto semestru paralelní, a je věnován řecké tradici. KET II se bude věnovat hebrejské tradici. Pojítkem je téma platónského motivu péče o duši v (tés psychés epimeleisthai) v tradici evropského myšlení. Budeme se tedy věnovat především hebrejskému myšlení, tedy druhému kořenu evropské tradice a jeho vývoji v evropských dějinách. Bližší podrobnosti najdete v Moodle v odevzdávárně pro tento kurz, pod názvem Úvodní kurzy a cykly (UKC). Tam je také popsán způsob zadávání úkolů, odevzdávání referátů a podmínky atestace. Literatura: stejně jako v KET I.

Kořeny evropské tradice III.

Kód předmětu: YBFC162 Garant: Pinc,Z. + Pincová,E.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kursu je představit reflexi motivu tés psychés epimeleisthai v prvních stoletích našeho letopočtu, zejména pak u vybraných křesťanských patristických autorů (Iústina Martira, Klémenta z Alexandrie, Órigena, Grégoria z Nyssy atd.).V letním semestru školního roku 2020/21 bude výuka kurzu prováděna distanční formou. Vzhledem k tomu, že již několik let nahráváme na video všechny přednášky, nebude nahrávání i v tomto semestru žádným problémem. V tomto semestru ale v důsledku přechodu na distanční formu budeme přednášky sdružovat tak, že kurzy KET III. a KET IV. výkladově splynou, tudíž každý týden bude dvojitá přednáška, která bude problematiku sledovat od prvních století křesťanského letopočtu až do krize středovwku orientačně označované velkou morovou epidemií roku 1348. Bližší podrobnosti najdete v Moodle v odevzdávárně pro tento kurz, pod názvem Úvodní kurzy a cykly (UKC). Tam je také popsán způsob zadávání úkolů, odevzdávání referátů a podmínky atestace. Technickou stránku (odevzdávání a opravy prací) má na starosti E. Pincová. Nahrané přednášky budou tak jako v minulých letech veřejně dostupné i pro účastníky U3V a širší veřejnost. Nahrávání a zveřejňování je studentská iniciativa a v tomto semestru ji zajišťuje, stejně jako v semestru minulém, student Rafael Berti.

Kořeny evropské tradice IV.

Kód předmětu: YBFC164 Garant: Pinc,Z. + Pincová,E. + Skripnik,O.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 13:00 - 14:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Uvedení k filosofii je v tomto kurzu předváděno na základě rozdílů mezi archaickou a moderní společností, na základě rozdílu mezi společenstvím žijícím v mýtu a společenstvím, v němž se mýtus stane alternativním a následně se rozpadá. Mýtus je zde vykládán jako symbolická forma, pro níž platí, že zde není místo pro otázky, a filosofie vzniká jako prostor pro otázky, reaguje na rozpadající se mýtus a usiluje nalézt novou pevnou půdu pod nohama. Filosofie je vždy skrze jazyk, je to jiný případ symbolické formy než mýtus a souvisí s prožitkem různojazyčnosti. Výklad je střídavě koncipován historicky a fenomenologicky, reflektuje zakladatelskou tradice evropské filosofie v linii Sokrates, Platón, Aristoteles a sleduje začasté výklady prof. Patočky z přelomu 60. a 70. let. V oblasti fenomenologického výkladu jsou nejdůležitější výklady Husserlovy, zejména z "Krize evropských věd". Důležitým pojmem je výměr diskursu, kde se ukazuje rozdíl mezi přístupy založenými teoreticky, tedy matematikou, filosofií, antickou vědou a přístupy založenými prakticky - mýtem, životem, moderní vědotechnikou. Žánr filosofického diskursu je vyložen na příkladu sokratického dialogu, s konkrétním vyústěním na příkladu dialogu Gorgias.V letním semestru školního roku 2020/21 bude obsahově tento kurz spojen s kurzem KET III. a pro přednášky platí anotace k kurzu KET III a pokyny uvedené v Moodle v podatelně UKC. Důvody, proč výuka kurzu prováděna distanční formou. Vzhledem k tomu, že již několik let nahráváme na video všechny přednášky, nebude nahrávání i v tomto semestru žádným problémem. V tomto semestru nejsou sloučeny v jeden nový kurz, jsou čistě administrativní. Studenti, kteří si zapíší oba kurzy, potřebují pro dvě atestace 60 bodů podle podatelny UKC, studenti, kteří si zapíší pouze jeden z kurzů, potřebují těchto bodů 30. Přednášky jsou pro oba kurzy společné.

Kosmologie a kosmogonie

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB009 Garant: Vítek,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: antika
Rozvrh: po 13:00 - 14:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs mapuje základní formy a invarianty starořeckých kosmogonií a kosmologií od nejstarší doby až do klasické epochy. V centru pozornosti stojí jak vzájemné shody a rozdíly, tak motivy, které za vytvářením kosmologických a kosmogonických modelů světa stály, a otázky, které měly zodpovídat.

Krajina jako fenomén

Kód předmětu: YBHC035 Garant: Alt,J. + Altová,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: výtvarné umění
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Výtvarná práce v plenéru. Kresba a malba různými technikami na odpovídajících podložkách (kresba uhlem, perem, tužkou; malba temperou, akrylem), fotografie, performance, land art, literární záznam případně v kombinaci se záznamem výtvarnými prostředky. Krajina a příroda, člověk jako integrální součást přírody. Vztah člověk – krajina. Vnímání a zachycení krajiny jako celku, zachycení krajinného detailu, přírodního detailu. Přednášky o technikách kresby a malby a o krajinomalbě.

Král a jeho dvůr, společnost a intelektuálové v předrevoluční Francii

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB011 Garant: Ondo Grečenková,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se zaměřuje na Francii jako kolébku osvícenství a nejvýznamnější osvícenské kulturní centrum pozdního raně novověkého "světa". Představuje podrobněji názory, ideály a snahy francouzských osvícenců, vznik, význam a každodennost francouzského královského dvora. Ukazuje, jak se postupně vlivem veřejného mínění mění názor lidí na jeho funkci i na samotnou, dosud nedotknutelnou postavu panovníka, a jaké okolnosti vedly k francouzské revoluci. Součástí je i představení debat francouzských a světových historiků o absolutismu a o příčinách, které vedly k francouzské revoluci.Podmínky atestu: písemná práce na poslední "atestační" hodině formou zodpovězení 2 - 3 otázek z probírané látky,nebo referát na hodině.ZAČÁTEK KURZU: 23.2.2023Odkaz na MS Teams (pouze pro kombinované studenty): https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a31xGhhfZCS88wg2NFb3vOuBDDYtZxSpR_N-0jAvxQlw1%40thread.tacv2/conversations?groupId=86e5bf3a-f939-4fa5-af8b-042b9ed2a7b0&tenantId=e09276da-f934-4086-bf08-8816a20414a2

Krize jako příležitost II.

Kód předmětu: YBSC069 Garant: Rynda,I.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: politická teorie, životní prostředí
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Zatímco ve druhé polovině 20. století probíhal proces globalizace (jíž byl po řadu let věnován obdobný kurz), počátek 21. století přinesl v globálním měřítku krizi finanční, ekonomickou, environmentální, ale do krizových situací se dostává i oblast demografie, sídelní struktury, migrace. Krizi zažívá i politická sféra, věda, kultura a sdělovací prostředky a informace. Ve všech oblastech je různě zasažena místní, regionální a globální úroveň. V cyklu přednášek předních odborníků se posluchači seznámí s jejich názorem na jednotlivé oblasti a jejich problémy, klíčové hráče, rizika a možnosti řešení, bude-li krize pochopena správně – jako příležitost ke změně.

Kulturní a sociální dějiny pracovního prostředí

Kód předmětu: YBHC159 Garant: Šalanda,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je seznámit posluchače s širší problematikou pracovního prostředí. Teorie pracovního prostředí, techniky a technologií byla vždy rozkročena mezi různými vědami; svým způsobem na tomto poli funguje jistá „nomadičnost“. Obecně řečeno, člověk je během svého vývoje vystaven tlaku prostředí nejen přírodního, nýbrž i „umělého“, v našem případě pracovního, popřípadě „sídelního“ (tzv. bytová otázka). Součástí přednášek budou i moderní dějiny techniky. Atestace bude založena na aktivitě studentek a studentů, na jejich vstupu do rozprav, v neposlední řadě na seminární práci.

Kulturní ekologie – environmentální antropologie II.

Kód předmětu: YBSC206 Garant: Kuřík,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: životní prostředí
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Zájem o environmentální antropologii (EA) v současnosti enormně vzrostl díky ekologické krizi v čase tzv. antropocénu. Řada aktuálních debat, jež hýbou odborným i veřejným světem, má své předchůdce v téměř stoleté historii oboru, na které se ale často zapomíná. Kurz je úvodem do environmentální antropologie a představí klíčové školy, koncepty, debaty a příklady z její minulosti. Pozornost je věnována zejména politické a symbolické ekologii. Kurz navazuje na kurz Kulturní ekologie I.

Kvalitativní analýza dat v prostředí Atlas.ti

Kód předmětu: YBSC202 Garant: Heřmanský,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Kurz si klade za cíl zprostředkovat studentům principy kvalitativní analýzy empirických dat a detailně představit postup analýzy pomocí segmentace a kódování. Zároveň se studenti naučí pracovat s programem pro počítačem asistovanou analýzu kvalitativních dat (CAQDAS) ATLAS.ti 23, v jehož prostředí bude analýza prováděna. Důraz bude kladen na praktické zvládnutí analytických postupů při práci s empirickými daty v prostředí ATLAS.ti 23. Vedle toho kurz představí také další možnosti využití techniky při kvalitativním sociálněvědním výzkumu (záznam interview a následná úprava nahrávek, možnosti přepisu audiozáznamů pomocí specializovaných programů, archivace a zabezpečení digitálních dat).

Kvalitativní metody empirického výzkumu

Kód předmětu: YBSC183 Garant: Novotná,H.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 5 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: st 11:30 - 12:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět nabídne pokrytí základních otázek kvalitativní metodologie, jako jsou logika a cíl kvalitativních výzkumných strategií; etika výzkumu; logika a způsoby tvorby vzorku / výběru případu / terénu; zdroje dat a základní techniky tvorby dat (rozhovory, pozorování), základní analytické postupy (zejm. segmenace a kódování; Atlas.ti), principy interpretace a možnosti zobecnění; vybrané výzkumné designy (např. etnografie, narativní přístupy, diskurzivní přístupy, nevtíravé výzkumné přístupy atp.). Součastí přednášek budou ukázky aplikací jednotlivých postupů na vybraných výzkumných projektech.

Kvalitativní metody empirického výzkumu (kombinovaná forma)

Kód předmětu: YBSC183K Garant: Šťovíčková Jantulová,M. + Novotná,H.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 5 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět nabídne pokrytí základních otázek kvalitativní metodologie, jako jsou logika a cíl kvalitativních výzkumných strategií; etika výzkumu; logika a způsoby tvorby vzorku / výběru případu / terénu; zdroje dat a základní techniky tvorby dat (rozhovory, pozorování), základní analytické postupy (zejm. segmenace a kódování; Atlas.ti), principy interpretace a možnosti zobecnění; vybrané výzkumné designy (např. etnografie, narativní přístupy, diskurzivní přístupy, nevtíravé výzkumné přístupy atp.). Součastí přednášek budou ukázky aplikací jednotlivých postupů na vybraných výzkumných projektech.

Kvantitativní analýza dat

Kód předmětu: YBSC197 Garant: Špaček,O.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: po 13:00 - 14:20, místnost YT033 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je zaměřen na porozumění postupům kvantitativní analýzy dat v kontextu společenských věd. Cílem je porozumění základních postupů statistické analýzy a praktické osvojení dovednostní potřebných pro samostatné kvantitativní zpracování dat. V kurzu bude využíván svobodný a otevřený software pro statistickou analýzu Jamovi.

Kvantitativní analýza dat (kombinovaná forma)

Kód předmětu: YBSC197K Garant: Špaček,O.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán / nepravidelná výuka viz SIS
Kurz je zaměřen na porozumění postupům kvantitativní analýzy dat v kontextu společenských věd. Cílem je porozumění základních postupů statistické analýzy a praktické osvojení dovednostní potřebných pro samostatné kvantitativní zpracování dat. V kurzu bude využíván svobodný a otevřený software pro statistickou analýzu Jamovi.

Latina pro mírně pokročilé

Kód předmětu: YBEC116 Garant: Ebersonová,A.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 13:00 - 14:20, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět volně navazuje na kurz "Latina pro začátečníky", vítáni jsou ale také další studenti se základními znalostmi latinské gramatiky (skloňování substantiv i adjektiv; prézens, imperfektum a futurum). Na seminářích budeme společně číst původní latinské texty a bude zahrnut také kulturně-historický kontext (exkurzy na různá témata týkající se především starověku a středověku podle konkrétních zájmů studentů).

Latina pro začátečníky

Kód předmětu: YBEC112 Garant: Ebersonová,A.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: latina
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět je určen pro studenty, kteří chtějí získat základní znalost latinského jazyka. Kromě gramatického výkladu (skloňování podstatných a přídavných jmen, časování sloves, překlady vět z latiny i do latiny) bude zahrnut i kulturně-historický kontext (vznik a vývoj latiny, vliv latiny na současné jazyky, paleografie, epigrafika, latinská přísloví, latinské zkratky, lékařská latina, církevní latina etc.).

Little summer School: Romani Music

Kód předmětu: YBA278 Garant: Jurková,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
“Romani music” summer school is a one-week course organized in the framework of the Khamoro Romani Festival (May 29 – June 4, 2023), at the Faculty of Humanities, Charles University, Prague, and intended for international university students.In the morning lectures, the students will become acquainted with the main areas in which Roma participated in the creation of distinctive music styles with a primary focus on the music of the Roma in Central Europe. Besides, we will discuss the most important topics of the previous years: representation of Roma through music, Romani music and emotions, Romani music and collective memory, etc. Students will study not only with local and international ethnomusicologists specializing in Romani music (prof. Zuzana Jurková from Charles University, Prague, prof. Filippo Bonini Baraldi from Lisboa), but also with organizers of the festival, and the Romani musicians themselves. Students will also take part in workshops with Khamoro festival participants, and attend evening festival concerts in the evenings. The course will be conducted in English.

Magie, čarodějnictví a kouzelnictví v evropské středověké a raně novověké kultuře

Kód předmětu: YBSC189 Garant: Jirsová,K.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: raný novověk, středověk
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se soustředí na pojetí magie, čarodějnictví, kouzelnictví a spřízněných fenoménů v evropské středověké a raně novověké kultuře, na odlišné pojetí těchto jevů v oficiálním církevním učení a v kontextu lidové zbožnosti integrující staré pohanské vlivy s křesťanstvím. Téma bude pojednáno na základě několika interpretačních přístupů vycházejících z moderní historiografické literatury, porovnání jejich různých perspektiv tak, aby bylo možné konstruovat alespoň částečný obraz magie a čarodějnictví, jehož stopy nacházíme v dobových pramenech, folklórních rituálech a kolektivní i individuální imaginaci. Studenti budou seznámeni např. s historicko-antropologickým přístupem R. van Dülmena, kladoucím důraz i na sociální kontext raně novověkého čarodějnictví, s komparativním a mikrohistorickým pojetím C. Ginzburga, který do svého výkladu lidového původu evropského čarodějnictví kromě pohledu historického vtělil i rovinu lingvistickou, religionistickou a etnologickou. Široce pojatý interdisciplinární výklad středověké magie R. Kieckhefera poslouží k uvedení do problematiky a vymezení vývoje čarodějnictví v období středověku, ve kterém se etabloval církevní konstrukt čarodějnického sabatu, jehož kořeny ovšem dle Ginzburga nevyrůstají jen z církevní démonologie, ale opět se kruhem vrací i k potlačovaným a přesto přežívajícím lidovým představám. Seminář je koncipován mezioborově, pracuje s tématem z perspektivy historiografie, antropologie, kulturních dějin, etnolingvistiky.

Meet the Europeans: Politics and Society in the European Union

Kód předmětu: YBAU034 Garant: Najšlová,L. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 13:30 - 16:30, místnost YC9 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the courses of the UPCES programme (the Undergraduate Program in Central European Studies); the comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This course covers the main political, social, cultural, and economic factors which conditioned and accompanied post-war European integration. It invites students to critically rethink what the motivations were behind European integration at its emergence and how they have been changing up until the present.

Město jako obraz (Evropa 19. a 20.století)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB025 Garant: Altová,B. + Alt,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, architektura, město
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět zaměřený na studium moderních měst, architektury a urbanismu 19. -20. století v kontextu evropského kulturního vývoje a historie. Vhodný také jako příprava k některým okruhům státní zkoušky z historie

Město jako obraz (Evropa 19. a 20.století) (kombinovaná forma)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB025K Garant: Altová,B. + Alt,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, architektura, město
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět zaměřený na studium moderních měst, architektury a urbanismu 19. -20. století v kontextu evropského kulturního vývoje a historie. Vhodný také k přípravě podkladů k některým okruhům státní zkoušky z historie.

Michel Foucault: figury moci

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB051 Garant: Petříčková,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: politická teorie
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V semináři se zabýváme institucí trestání a praxí moci ve vybraných pasážích knihy Dohlížet a trestat a Dějiny šílenství M. Foucaulta. Hledáme odpověď na otázku, jaké jsou vztahy společnosti k trestaným, k vězňům, k bláznům, k nemocným. Jaký je smysl krutosti veřejných poprav, je proces zrodu mírnosti trestání výrazem lidskosti a pokrokovosti, nebo jen změnou jednoho způsobu působení moci za jiný.Podmínka atestace: průběžná práce v semináři (bez vážných důvodů jsou možné 3 absence); při delší absenci náhradní atestace: písemná práce (3 - 5 stran). Četba knihy Michel Foucault, Dohlížet a trest, Dauphin, Praha 2000. Doporučené četba: M. Foucault, Dějiny šílenství, NLN, Praha 1994. V případě distanční výuky bude kurz probíhat prostřednictvím on-line přednášek v MS Teams (odkaz na název třídy a kód kurzu pošlu všem studentům mailem a vložím před začátkem výuky do anotace v SISu). V případě prezenční výuky, pro studenty, kteří se nebudou moci zúčastnit z vážnějších důvodů, bude seminář z fakulty online.(hybridní forma výuky-dle technických možností)OMLOUVÁM SE, ALE Z DŮVODU KAPACITY UČEBNY ZÁPIS NAD LIMIT NENÍ MOŽNÝ.

Michel Foucault: rozum a ne-rozum

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB081 Garant: Petříčková,T.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V semináři se budeme věnovat společné četbě úryvků z Dějin šílenství, vztahu rozumu a ne-rozumu jako jedné z originálních dimenzí západní kultury, tomu jak rozum chápe ne-rozum v průběhu dějin, dále pak analýze jednotlivých motivů i paralel s textem Dohlížet a trestat a úryvků z jiných textů MF. Podmínky atestace: aktivní účast (možné tři neomluvené neúčasti)-společné čtení a rozbor textu, samostatná četba Dějin šílenství. Pro lepší známku - prezentace na semináři, nebo krátký text věnující se některému Foucaultově textu.

Mimoevropské hudební kultury II.

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB021 Garant: Jurková,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz poskytuje základní orientaci v hudbě tzv. vysokých kultur Asie – hudebních kulturách Dálného Východu (Čína, Japonsko, Korea), jihovýchodní Asie, indického subkontinentu a Předního Východu a severní Afriky. Jejich koncepty, zvukové jevy i sociální kontext provozování hudby se zásadně liší od sebe navzájem i od naší kultury. Jejich poznání tak jednak doplňuje obrazy kultur, poskytované v jiných kurzech, a také umožňuje nově pochopit fenomén hudby. Pro získání atestace je požadována 70% účast a úspěšné napsání závěrečného testu.V případě distanční výuky probíhají setkání on-line v prostředí MS Teams, a to v době přednášky.On-line jsou k dispozici příslušné kapitoly z knihy Excursions in World Music (v českém překladu) a některé hudební ukázky.

Modelování

Kód předmětu: YBKC164 Garant: Devínska,E.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Blokový kurz, který rozvíjí plasticko-prostorové cítění studentů a který procvičuje prostorovou paměť a představivost.

Moderní česko-německé vztahy pohledem historických věd II. (1918 - 1939)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB035 Garant: Soukupová,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století, menšina, česká národní identita
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je analyzovat východiska české většiny a českoněmecké menšiny v Československé republice, kde se Češi ocitli v postavení státotvorného národa a čeští Němci v pozici menšiny. Kurz podává výklad kontrastu kulturní a národněpolitické identity Čechů a českých Němců, krystalizace českoněmeckých postojů k novému státnímu útvaru. Tyto fenomény sleduje na pozadí měnícího se vztahu Československé republiky k „novému“ Rakousku a k Německé říši na bázi vysoké politiky i „zdola“ (pohledem elit i řadových příslušníků). Dále kurz analyzuje identitu češství a evropanství a jejich vzájemnou provázanost. V závěru se věnuje objektivním podmínkám i subjektivnímu myšlení a jednání (změnám identit) v tzv. druhé republice. Kurz je vybudován jako interdisciplinární (s jádrem v historii, etnologii, antropologii).

Moderní česko-židovské vztahy pohledem historických věd (1780 - 1939)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB036 Garant: Soukupová,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, menšina, česká národní identita
Rozvrh: út 8:30 - 9:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je podat kauzální výklad postavení (daného legislativou i postavení faktického) židovské menšiny v Rakousku, v Rakousku-Uhersku a v Československé republice (v první a v tzv. druhé), respektive diferencujícího se poměru většinové české i českoněmecké společnosti k židovským spoluobčanům. Dále kurz sleduje krystalizaci asimilantské i národněžidovské identity, hierarchizaci jejích komponentů v modernizující se, etnicky (národnostně) různorodé společnosti. Kurz je vybudován jako interdisciplinární (s jádrem v historii, etnologii, antropologii).

Moderní společnosti a sociologické teorie

Profilový předmět Společenské vědy - Sociologie
Kód předmětu: YBSB005 Garant: Šubrt,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Výklad je koncipován tak, aby pokryl základní tematické okruhy soudobé teoretické sociologie. Důraz je položen na klíčové postavy teoretického myšlení a důležité oblasti jejich tvorby. V jednosemestrálním kurzu je obsah přednášek rozčleněn tak, aby posluchače seznámil s následujícími tématy: strukturní funkcionalismus a neofunkcionalismus (T. Parsons, R. K. Merton, J. Alexander), teorie konfliktu (L. Coser, R. Dahrendorf), sociální konstruktivismus (P. L. Berger - T. Luckmann), dramaturgická sociologie (A. Goffman), teorie komunikativního jednání (J. Habermas), teorie strukturace (A. Giddens), konstruktivistický strukturalismus (P. Bourdieu), systémová teorie (N. Luhmann, R. Münch), teorie postindustriální a postmoderní společnosti (D. Bell, A. Toffler, J.-F. Lyotard, Z. Baumann), teorie druhé moderny, rizikové společnosti a globalizace (U. Beck, E. Wallerstein, M. Albrow, R. Senett).

Moderní společnosti a sociologické teorie (kombinovaná forma)

Profilový předmět Společenské vědy - Sociologie
Kód předmětu: YBSB005K Garant: Šubrt,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Výklad je koncipován tak, aby pokryl základní tematické okruhy soudobé teoretické sociologie. Důraz je položen na klíčové postavy teoretického myšlení a důležité oblasti jejich tvorby. V jednosemestrálním kurzu je obsah přednášek rozčleněn tak, aby posluchače seznámil s následujícími tématy: strukturní funkcionalismus a neofunkcionalismus (T. Parsons, R. K. Merton, J. Alexander), teorie konfliktu (L. Coser, R. Dahrendorf), sociální konstruktivismus (P. L. Berger - T. Luckmann), dramaturgická sociologie (A. Goffman), teorie komunikativního jednání (J. Habermas), teorie strukturace (A. Giddens), konstruktivistický strukturalismus (P. Bourdieu), systémová teorie (N. Luhmann, R. Münch), teorie postindustriální a postmoderní společnosti (D. Bell, A. Toffler, J.-F. Lyotard, Z. Baumann), teorie druhé moderny, rizikové společnosti a globalizace (U. Beck, E. Wallerstein, M. Albrow, R. Senett).