Výběr kurzů - klíčové slovo

Vyučované předměty

Přehled povinně volitelných předmětů vyučovaných v zimním semestru akademického roku 2024/2025

(Klíčové slovo: metodologie)


Historický seminář - Úvod do studia dějepisu

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB029 Garant: Tuček,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz studující seznámí se základy historického výzkumu v jeho teorii i praxi, představí jeho metody, techniky, práci s informačními zdroji a zásady jejich interpretace. Dané problémy budou představeny jak z hlediska základních principů historické vědy (např. místo historiografie mezi společenskými vědami, možnosti a meze historického poznání, vztah mezi tzv. „historickou realitou“, historickým pramenem a subjektem historika), tak i z perspektivy vybraných disciplín.

Hudebně-antropologický seminář

Kód předmětu: YBSC167 Garant: Seidlová,V.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba, metodologie
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
POZOR! V PŘÍPADĚ TECH. PROBLÉMU SE ZÁPISEM TOHOTO SEMINÁŘE KONTAKTUJTE VYUČUJÍCÍ NEBO PANÍ ANNU MATĚJKOVOU ZE STUDIJNÍHO ODDĚLENÍ: ANNA.MATEJKOVA@FHS.CUNI.CZ (A DEJTE VYUČUJÍCÍ DO CC.)Láká vás zkusit si terénní výzkum Vámi vybraných hudebních akcí? Chcete se učit psát o hudbě jako o společenské aktivitě? U nás můžete odstartovat vlastní výzkum jakékoli hudební aktivity - od EDM parties až třeba po zpěv v synagoze. Mnohé projekty z tohoto semináře (zal. roku 2004) sloužily jako první krok k vlastní hudebně-antropologické/etnomuzikologické terénní práci, ústící v práci bakalářskou (rozvíjenou v navazujícím diplomovém semináři). Některé z úspěšných studentských textů byly dokonce např. publikovány v knize Jurková a kol. 2013. Pražské hudební světy. Praha: Karolinum. (Angl. verze: Prague Soundscapes, 2014). Během jednosemestrálního semináře si student tradičně vybírá jeden z (pokud možno) pražských hudebních světů, který zkoumá, učí se změně perspektivy (insider x outsider), pozorovacím a výzkumným technikám terénní práce; současně si osvojuje také dovednosti psát o svém vlastním hudebně-etnografickém výzkumu, který průběžně realizuje v rámci domácí přípravy ve „svém“ terénu. Student si tradičně vybírá hudební událost, na níž provede zúčastněné pozorování a vytvoří několikaminutovou terénní video- či audionahrávku plus pořídí několik fotografií (jak na nahrávku, tak na fotografie stačí smartphone, případně lze zapůjčit vybavení z LVT). Již v průběhu pozorované události či bezprostředně po ní student vytvoří terénní poznámky, které se společně s fotografiemi a nahrávkou stanou základem jeho seminární práce. Na základě poznámek vytvoří hudebně-etnografický popis, opatřený reflexí vlastní pozice v terénu. S pomocí již přečtené sekundární literatury (tj. anotací) se pokusí o první vlastní interpretace zkoumané hudební praxe. Pozorování v terénu je možné provést i ve dvojici. Předchozí hudební vzdělání není podmínkou.Kurz bude probíhat formou každotýdenních seminářů, a to podle aktuálního rozvrhu, v kombinaci s pravidelným krátkým úkolem v MOODLE, kde bude uploadována literatura. Studenti budou průběžně, zpočátku každý týden, tvořit krátký text (500 slov) buď: 1) týkající se studentovy tvorby vlastních dat ANEBO 2) vytvořit krátkou anotaci ze zadaného titulu v rozsahu min. 1/2 normostrany a uploadovat ji do MOODLE PŘED seminářem, kde budeme s přečteným titulem pracovat. Podmínkou atestace je 5 odevzdaných úkolů a závěrečná seminární práce v rozsahu 5-7 normostran, která využije již napsané texty ze získaných dat a doplní / rozšíří je (a bude pracovat s literaturou prostudovanou v rámci kurzu). Požadavky: 2) 5 odevzdaných úkolů v Moodle3) Seminární práce v rozsahu ca. 5-7 stran na základě studentem získaných dat (základem budou texty z již napsaných úkolů) a konzultace a prezentace jejích částí a pracovních verzí v semináři.

Kvantitativní metody empirického výzkumu

Kód předmětu: YBSC177 Garant: Špaček,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 5 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Předmět pokrývá základní otázky spojené s využitím kvantitativní metodologie empirického výzkumu ve společenských vědách. Seznamuje s logikou kvantitativního výzkumu, způsobem jeho realizace a klíčovými volbami, které je nutné při jeho použití provést. Prostřednictvím průběžné práce si studenti vyzkouší základní praktické dovednosti nezbytné pro přípravu a realizaci vlastního kvantitativního výzkumu.

Kvantitativní metody empirického výzkumu (kombinovaná forma)

Kód předmětu: YBSC177K Garant: Špaček,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 5 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Předmět pokrývá základní otázky spojené s využitím kvantitativní metodologie empirického výzkumu ve společenských vědách. Seznamuje s logikou kvantitativního výzkumu, způsobem jeho realizace a klíčovými volbami, které je nutné při jeho použití provést. Prostřednictvím průběžné práce si studenti vyzkouší základní praktické dovednosti nezbytné pro přípravu a realizaci vlastního kvantitativního výzkumu.

Orálně-historická metoda ve výzkumné teorii a praxi I.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB057 Garant: Wohlmuth Markupová,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz si klade za cíl studenty seznámit s metodou orální historie jako specifickým výzkumným přístupem k historické látce. V rámci výuky bude představen vývoj orální historie ve světě i v České republice a načrtnuty její základní teoreticko-metodologické aspekty (problematika paměti, subjektivita narátorova vyprávění atp.). V druhé části kurzu probereme praktické využití této metody a postup při plánování orálně historického projektu. Kurz je tedy vhodný zejména pro studenty, kteří již zvažují téma své bakalářské práce a rádi by se profilovali právě v orální historii a soudobých dějinách.

Seminář k Úvodu do sociologie

Kód předmětu: YBSC152 Garant: Dobrovolná Wladyniak,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: metodologie, sociálněvědní teorie
Rozvrh: viz SIS
Kurz představuje úvod do sociologického poznání a je doplněním kurzu Úvod do sociologie. Jednotlivé semináře odpovídají témátům v rámci přednášek Úvod do sociologie. Kurz je založen na aktivním čtení a diskutování odborných sociologických textů (povinná literatura k přednášce Úvod do sociologie).

Úvod do sociologie (kombinovaná forma)

Profilový předmět Společenské vědy - Sociologie
Kód předmětu: YBSB001K Garant: Dobrovolná Wladyniak,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: metodologie, sociálněvědní teorie
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Cílem kurzu je otevřít studujícím sociologii jako disciplínu, která se pohybuje mezi komplexními společenskými problémy a neméně komplexními problémy jednotlivců. Během kurzu se studující seznámí s klíčovými pojmy, teoriemi různých perspektiv a sociologů a socioložek. Důraz je klade na využití teoretických poznatků pro zkoumání a porozumění složitým současným problémům. Nástrojem k tomuto porozumění bude schopnost sociologického tázání a sociologické imaginace.Kurz je základním kurzem sociologických profilujících povinně volitelných předmětů se skupiny společenských věd. Podmínkou zapsání je splnění kurzu Úvod do společenských věd II.

Poslední změna: 19. květen 2004 16:46 
print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Studium humanitní vzdělanosti

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8


Mgr. Martin Vrabec, Ph.D.

garant studijního programu


Sekretariát programu SHV

kancelář tajemnic studijního programu


Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám