Výběr kurzů - klíčové slovo

Vyučované předměty

Přehled povinně volitelných předmětů vyučovaných v letním semestru akademického roku 2022/2023

(Klíčové slovo: hudba)


Hudba Romů

Kód předmětu: YBSC053 Garant: Jurková,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba, menšina
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz poskytuje základní orientaci v hudebních projevech Romů po celém světě. Tyto projevy ukazuje – jak je v entomuzikologii běžné – z různých aspektů (jako projevy hlavních kulturních hodnot, jako výsledek individuálního i kolektivního sociálního chování i jako znějící zvuk), které dává do souvislostí. Důraz je kladen na vyjednávání podoby mezi většinou a romskou menšinou, a na hudbu jako fenomén kulturní reprezentace.Pro získání atestace je požadována 70% účast, zpracování referátu z jednoho odborného textu a jeho prezentace, a také úspěšné napsání závěrečného testu.V případě distanční výuky probíhají setkání on-line v prostředí MS Teams, a to v době přednášky.On-line je k dispozici text Cesty romské hudby a další rozšiřující články.

Hudebně-antropologický seminář

Kód předmětu: YBSC167 Garant: Poděbradský,O.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba, metodologie
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Láká vás zkusit si terénní výzkum Vámi vybraných hudebních akcí? Chcete se učit psát o hudbě jako o společenské aktivitě? U nás můžete odstartovat vlastní výzkum jakékoli hudební aktivity - od EDM parties až třeba po zpěv v synagoze. Mnohé projekty z tohoto semináře (zal. roku 2004) sloužily jako první krok k vlastní hudebně-antropologické/etnomuzikologické terénní práci, ústící v práci bakalářskou (rozvíjenou v navazujícím diplomovém semináři). Některé z úspěšných studentských textů byly dokonce např. publikovány v knize Jurková a kol. 2013. Pražské hudební světy. Praha: Karolinum. (Angl. verze: Prague Soundscapes, 2014). Během jednosemestrálního semináře si student tradičně vybírá jeden z (pokud možno) pražských hudebních světů, který zkoumá, učí se změně perspektivy (insider x outsider), pozorovacím a výzkumným technikám terénní práce; současně si osvojuje také dovednosti psát o svém vlastním hudebně-etnografickém výzkumu, který průběžně realizuje v rámci domácí přípravy ve „svém“ terénu. Student si tradičně vybírá hudební událost, na níž provede zúčastněné pozorování a vytvoří několikaminutovou terénní video- či audionahrávku plus pořídí několik fotografií (jak na nahrávku, tak na fotografie stačí smartphone, případně lze zapůjčit vybavení z LVT). Již v průběhu pozorované události či bezprostředně po ní student vytvoří terénní poznámky, které se společně s fotografiemi a nahrávkou stanou základem jeho seminární práce. Na základě poznámek vytvoří hudebně-etnografický popis, opatřený reflexí vlastní pozice v terénu. S pomocí již přečtené sekundární literatury (tj. anotací) se pokusí o první vlastní interpretace zkoumané hudební praxe. Pozorování v terénu je možné provést i ve dvojici. Předchozí hudební vzdělání není podmínkou.Kurz bude probíhat formou každotýdenních seminářů, a to podle aktuálního rozvrhu, v kombinaci s pravidelným krátkým úkolem v MOODLE, kde bude uploadována literatura. Studenti budou průběžně, zpočátku každý týden, tvořit krátký text (500 slov) buď: 1) týkající se studentovy tvorby vlastních dat ANEBO 2) vytvořit krátkou anotaci ze zadaného titulu v rozsahu min. 1/2 normostrany a uploadovat ji do MOODLE PŘED seminářem, kde budeme s přečteným titulem pracovat. Podmínkou atestace je 5 odevzdaných úkolů a závěrečná seminární práce v rozsahu 5-7 normostran, která využije již napsané texty ze získaných dat a doplní / rozšíří je (a bude pracovat s literaturou prostudovanou v rámci kurzu). Požadavky: 2) 5 odevzdaných úkolů v Moodle3) Seminární práce v rozsahu ca. 5-7 stran na základě studentem získaných dat (základem budou texty z již napsaných úkolů) a konzultace a prezentace jejích částí a pracovních verzí v semináři.

Little summer School: Romani Music

Kód předmětu: YBA278 Garant: Jurková,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
“Romani music” summer school is a one-week course organized in the framework of the Khamoro Romani Festival (May 29 – June 4, 2023), at the Faculty of Humanities, Charles University, Prague, and intended for international university students.In the morning lectures, the students will become acquainted with the main areas in which Roma participated in the creation of distinctive music styles with a primary focus on the music of the Roma in Central Europe. Besides, we will discuss the most important topics of the previous years: representation of Roma through music, Romani music and emotions, Romani music and collective memory, etc. Students will study not only with local and international ethnomusicologists specializing in Romani music (prof. Zuzana Jurková from Charles University, Prague, prof. Filippo Bonini Baraldi from Lisboa), but also with organizers of the festival, and the Romani musicians themselves. Students will also take part in workshops with Khamoro festival participants, and attend evening festival concerts in the evenings. The course will be conducted in English.

Mimoevropské hudební kultury II.

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB021 Garant: Jurková,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz poskytuje základní orientaci v hudbě tzv. vysokých kultur Asie – hudebních kulturách Dálného Východu (Čína, Japonsko, Korea), jihovýchodní Asie, indického subkontinentu a Předního Východu a severní Afriky. Jejich koncepty, zvukové jevy i sociální kontext provozování hudby se zásadně liší od sebe navzájem i od naší kultury. Jejich poznání tak jednak doplňuje obrazy kultur, poskytované v jiných kurzech, a také umožňuje nově pochopit fenomén hudby. Pro získání atestace je požadována 70% účast a úspěšné napsání závěrečného testu.V případě distanční výuky probíhají setkání on-line v prostředí MS Teams, a to v době přednášky.On-line jsou k dispozici příslušné kapitoly z knihy Excursions in World Music (v českém překladu) a některé hudební ukázky.

Praktická hudba

Kód předmětu: YBKC182 Garant: Matásek,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Hlavní náplní kurzu je uchopení každodenní zvukové zkušenosti a její převedení do veřejně interpretovatelné formy. Přitom není sledován ani hodnocen hudební obsah samotné performance, ale právě zdařilost formy přenosu myšlenky nebo zkušenosti prostřednictvím zvuku. Nejde tu tedy o technickou způsobilost ke hře na určitý nástroj, nebo ke zpěvu, ale o celistvé vyjádření v rámci prostoru, který poskytuje hudba ve svém nejširším vymezení.

Západní umělecká hudba

Kód předmětu: YBSC182 Garant: Kaspřík,A.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz představuje fenomén tzv. umělecké ("klasické") hudby Evropy v hudebně-historické i hudebně-antropologické perspektivě prostřednictvím výkladu i množství ukázek. V prvním semestru je kromě základů periodizace představen materiál od antiky po raný klasicismus.Podmínkou atestace je alespoň 70% účast a 60% úspěšnost v závěrečném testu.

Poslední změna: 19. květen 2004 16:46 
print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám