Koncepce výuky filosofie na bakalářském stupni vychází z toho, že student zde musí filosofii studovat souběžně s ostatními obory (historie, společenské vědy, umění atd.) a v kontextu s nimi. Proto nastavení minimálního povinného základu vychází z předpokladu, že většina bakalářských studentů se nezaměřuje na filosofii. Na druhou stranu však nabízíme velké množství odborných filosofických kurzů, které studentům umožňují zaměřit své studium na filosofii a posléze navázat magisterským studiem filosofie.
a) Poskytuje určitý obecnější základ orientovaný na překračování k druhým oborům. Zde jde především o to zvládnout základní interpretační dovednosti, pochopit zvláštní povahu vědění a pravdivosti poznání v humanitních a historických vědách a naučit se kriticky ptát po umožňujících předpokladech poznání. Ve vztahu k dalším oborům nabízí filosofický modul řadu kurzů na pomezí např. filosofie a psychologie, filosofie a antropologie, filosofie a politologie, filosofie a logiky, filosofie a teorie literatury, filosofie a umění.
b) Soustřeďuje se na tradiční i aktuální filosofickou problematiku, a to ve škále od úvodních odborných kurzů na jedné straně až po vysoce specializované kurzy, jež vycházejí z aktuálního bádání učitelů. Tato škála kurzů vytváří i dostatečný základ pro přípravu na navazující magisterské studium filosofie, čemuž napomáhá i to, že bakalářské filosofické kurzy vedou učitelé, kteří souběžně učí i na magisterském a doktorském studiu filosofie (Filosofie v kontextu humanitních věd, Německá a francouzská filosofie, Filosofická antropologie v rámci oboru Antropologická studia).
Koordinátor filosofického modulu:
Interní vyučující kurzů filosofického modulu:
Studium humanitní vzdělanosti
Univerzita Karlova
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8
garant studijního programu
kancelář tajemnic studijního programu