Výběr kurzů - klíčové slovo

Vyučované předměty

Přehled povinně volitelných předmětů vyučovaných v letním semestru akademického roku 2024/2025

(Profilové předměty Historie)


Česká a evropská religiozita raného novověku II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB062 Garant: Nešpor,Z.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: náboženství
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška rozdělená do dvou semestrů podává základní informace o vývoji české religiozity v evropském kontextu v období raného novověku, zejména v 17. - 18. století, v souvislosti s procesy konfesionalizace a rekatolizace, později s nástupem osvícenství a josefinských náboženských reforem. Důraz je kladen nejen na církevní zbožnost, její vývoj a vztahy se státem a dalšími kolektivními reprezentacemi, ale rovněž na zbožnost lidovou a pololidovou a možnosti jejich studia.

České hrady, zámky a tvrze v proměnách staletí

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB073 Garant: Musílek,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Sídla aristokracie patří k významným památkám naší minulosti, které jsou tradičně v popředí zájmu nejširší veřejnosti. Hrady, zámky a tvrze plnily v minulosti řadu zásadních rolí. Byly mocensko-správními a kulturními centry přilehlých panství, reprezentovaly společenské postavení svého majitele, zajišťovaly ubytování pro rodinu majitele, služebnictvo, úředníky a členy hradní posádky, odehrával se v nich čilý dvorský a společenský život. Často se zapomíná na to, že již od vrcholného středověku také tvořily přirozená hospodářská centra panství, jejich součástí byly hospodářská stavení, řemeslné dílny nebo rozlehlá předhradí či latrány, v nichž probíhal čilý obchodní a ekonomický ruch. Interiéry byly často vybaveny luxusním nábytkem a později také uměleckými díly, které namnoze obdivujeme v hradních a zámeckých mobiliářích dodnes. Přednáška se zaměří na všechny aspekty vývoje panských sídel od raného středověku až do 20. století, včetně převodu řady významných hradů a zámků do vlastnictví Československého státu po roce 1945.

Dějiny každodennosti II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB040 Garant: Musílek,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: dějiny každodennosti, středověk
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Problematika dějin každodennosti je prezentována jako interdisciplinární obor přinášející formou sond a exkurzů vhled do sociálního prostředí šlechtického dvora a města ve středověku a raném novověku. Pozornost je rovněž věnována problematice cestování a mentalit. Výklad je doplněn ukázkami písemných, hmotných a ikonografických pramenů. Kurz navazuje na předchozí Dějiny každodennosti I.

Dějiny kosmologie - kombinovaná forma

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB019K Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Kurz přibližuje vývoj názorů na podobu a uspořádání vesmíru od nejstarších dob až do radikální proměny kosmologického myšlení v 16. a 17. století s důrazem právě na dobu zrodu moderní vědy, tzv. kopernikánskou revoluci. Vedle výkladu vychází především z individuální četby renesančních kosmologických a astronomických textů (Koperník, Bruno, Galilei).

Dějiny kosmologie II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB061 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 13:00 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) - sudé týdny
Kurz je koncipován jako dvousemestrální (přihlásit se v následujícím semestru na druhou část kursu není povinností; zápis do druhé části kursu v LS však bude podmíněn absolvováním první části kursu v ZS), jeho cílem je přiblížit vývoj názorů na podobu a uspořádání vesmíru od nejstarších dob až do radikální proměny kosmologického myšlení v 16. a 17. století (tzv. kopernikánská revoluce), kdy se zrodila moderní věda. V letním semestru budou posluchači seznámeni s vývojem kosmologických představ a astronomie ve středověku a v raném novověku.

Dějiny rodiny v evropské společnosti II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB018 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk, rodina
Rozvrh: po 13:00 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) - liché týdny
Kurs rozvíjí a prohlubuje poznatky, získané v rámci kursu Dějiny rodiny I. Zaměřuje se zejména na otázku dostupnosti sňatku jako zásadního předpokladu populačního růstu v tradiční společnosti a snaží se postihnout všechny faktory, které dostupnost sňatku podstatně ovlivňovaly (protoindustrializace, míra ilegitimity, šance ovdovělých osob na další sňatek, administrativní překážky sňatku). Ze zorného pole historicko-antropologického představuje téma rodinných a životních cyklů v tradiční venkovské společnosti a charakterizuje jednotlivé fáze životního cyklu. Na závěr kurs pojednává o procesu přechodu od tradiční rodiny k moderní rodině současné a o proměně reprodukčního procesu v průběhu 19. století.

Dějiny stavitelství v 19. a 20. století: sociální, ekonomické a technologické aspekty moderní architektury II

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB063 Garant: Suchý,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, architektura, město
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Soubor přednášek podává přehled dějin stavebního podnikání ve 20. století v širších evropských souvislostech. Na příkladu stavebních dějin je sledována proměna předmoderní společnosti. Zvláštní pozornost je věnována možnosti užití tradičních (předmoderních) technologií při restaurování historických budov.

Město jako obraz (Evropa 19. a 20.století)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB025 Garant: Altová,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, architektura, město
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět zaměřený na studium moderních měst, architektury a urbanismu 19. -20. století v kontextu evropského kulturního vývoje a historie. Vhodný také jako příprava k některým okruhům státní zkoušky z historie

Město jako obraz (Evropa 19. a 20.století) (kombinovaná forma)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB025K Garant: Altová,B. + Alt,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, architektura, město
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět zaměřený na studium moderních měst, architektury a urbanismu 19. -20. století v kontextu evropského kulturního vývoje a historie. Vhodný také k přípravě podkladů k některým okruhům státní zkoušky z historie.

Moderní česko-německé vztahy pohledem historických věd II. (1918 - 1939)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB035 Garant: Soukupová,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století, menšina, česká národní identita
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je analyzovat východiska české většiny a českoněmecké menšiny v Československé republice, kde se Češi ocitli v postavení státotvorného národa a čeští Němci v pozici menšiny. Kurz podává výklad kontrastu kulturní a národněpolitické identity Čechů a českých Němců, krystalizace českoněmeckých postojů k novému státnímu útvaru. Tyto fenomény sleduje na pozadí měnícího se vztahu Československé republiky k „novému“ Rakousku a k Německé říši na bázi vysoké politiky i „zdola“ (pohledem elit i řadových příslušníků). Dále kurz analyzuje identitu češství a evropanství a jejich vzájemnou provázanost. V závěru se věnuje objektivním podmínkám i subjektivnímu myšlení a jednání (změnám identit) v tzv. druhé republice. Kurz je vybudován jako interdisciplinární (s jádrem v historii, etnologii, antropologii).

Multietnická a multikulturní společnost Československé republiky (1918 - 1939)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB037 Garant: Soukupová,B.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století, menšina, česká národní identita
Rozvrh: út 8:30 - 9:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je podat kritickou analýzu mezietnických a mezikulturních vztahů v první a v tzv. druhé republice, kde došlo k prudké změně společensko-politického klimatu. Prvořadá pozornost je zaměřena na menšinu německou, židovskou, polskou, romskou (v tehdejší terminologii cikánskou), chorvatskou a na menšiny jihoslovanské. V závěru kurzu je analyzován rozpad soužití v období tzv. druhé republiky a na prahu protektorátu Čechy a Morava. Kurz je vybudován jako interdisciplinární (s jádrem v historii, etnologii, antropologii).

My a oni: Evropa a "evropanství" v raném novověku

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB010 Garant: Ondo Grečenková,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška je určena všem zájemcům o evropské kulturní dějiny převážně 18. století. Věnuje se rozdílům a shodám ve vývoji jednotlivých států a společností Evropy, zaměřuje se na otázku komunikace mezi lidmi a státy, studuje pohled na druhého a proces modernizace společnosti v raném novověku. Pozornost je věnována zvláště vzdělanosti a vzdělávání lidí této doby v jednotlivých zemích, vztahům mezi církví a společností, stejně jako mezi státem a společností. Představuje dobové snahy o určité "intelektuální sjednocení" Evropy formou nadstátní instituce "Republiky učených" i "Republiky vědců" a pojetí kosmopolitismu a individualismu v osvícenské době. Kurz se snaží posluchačům přinést nový pohled na tyto aspekty evropských dějin i formou analyzování nové zahraniční literatury k dané problematice a společným rozborem vybraného pramenného materiálu.Podmínky atestu: písemná kontrola znalostí formou zodpovězení 2 - 3 otázek z probírané látky,nebo referát na hodině.

Od "cikánské chátry" k "nebezpečným třídám". Proměny sociální marginalizace a kriminalizace v Evropě od 17. do 19. století

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB072 Garant: Himl,P.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Přednáška se bude věnovat zejména formální, institucionální marginalizaci sociálních skupin, prezentovaných jako ohrožení společenského řádu, a jejich kriminalizaci. Z perspektivy sociální exkluze se zaměří zejm. na proměnu toho, co bylo vnímnáno a prezentováno jako základ tohoto společenského řádu, od nábožensky legitimizované hierarchie (vrchnost - poddaní) v předmoderní době po "měšťanské ctnosti" založené na práci, výkonu a majetku v 19. století.

Orálně-historická metoda ve výzkumné teorii a praxi II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB060 Garant: Wohlmuth Markupová,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století, paměť
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz přímo navazuje na předmět Orálně-historická metoda ve výzkumné teorii a praxi I., ve kterém si studujícíosvojili teoreticko-metodologické znalosti orální historie. V letním semestru se na základě konkrétních výzkumných cvičení naučí praktické zvládnutí této metody: od technické přípravy na rozhovor po jeho natočení, zpracování nahrávky, pořízení přepisu i jeho analýzy a interpretace. Kurz je tedy vhodný zejména pro studující, kteří absolvovali první díl předmětu v zimním semestru a kteří by se rádi profilovali právě v orální historii a soudobých dějinách.

Proměna populace a populačního chování v Evropě v "dlouhém" 19. století

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB053 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs se zaměří na problematiku demografického přechodu v Evropě (tj. postupné proměny tzv. starého demografického režimu v režim nový, moderní) od sklonku 18. století do předvečera První světové války. Jedná se o proces, který se výrazně podmiňoval s dalšími modernizačními procesy té doby (industrializace, urbanizace, sekularizace) a který spočíval v poklesu úmrtnosti, prodlužování délky lidského života a posléze masovém rozšíření vědomého omezování manželské plodnosti, díky čemuž se začala nápadně proměňovat věková struktura obyvatelstva v Evropě. Výklad o předpokladech, průběhu a výsledcích tohoto procesu zasadí změnu populačního chování do širších (hospodářských, sociálních a kulturních) souvislostí evropského vývoje.

Severská vikinská a středověká kultura II.: středověké Norsko (1066-1397)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB046 Garant: Suchý,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: středověk
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Soubor přednášek podává základní přehled kulturních a politických dějin středověkého Norska. Důraz je kladen na interdisciplinární interpretaci soudobých historických pramenů v rámci jednotlivých širších témat (osídlení, obchod a řemesla, náboženství). Přednášky probíhají v českém jazyce, primární a sekundární prameny jsou k dispozici v angličtině.

Soudobé dějiny: témata, problémy a koncepty (1945–současnost)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB059 Garant: Wohlmuth Markupová,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz si klade za cíl studující seznámit se základní problematikou studia soudobých dějin v evropském kontextu. Hlavní pozornost přitom nebude přikládána tradičním politickým či událostním dějinám, ale především představení jednotlivých témat, problémů a konceptů, které procházejí soudobými dějinami napříč dekádami a zeměmi zejména v evropském kontextu. Zvláštní místo bude v nadnárodním měřítku věnováno například studené válce jakožto historicko-sociálnímu vývojovému procesu, soupeření supervelmocí a kontextualizaci rozpadu východního bloku. V československém kontextu bude pozornost věnována kupříkladu roku 1968 s přesahem do zahraničí, sociokulturnímu rozměru tzv. normalizace či disentu, nezávislým iniciativám, nezávislé hudební československé kultuře jakož i diskuzím o českém post-socialismu a transformaci po roce 1989.

Středověká katedrála

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB042 Garant: Suchý,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: středověk
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Soubor přednášek podává přehled dějin středověkých katedrál v širších kulturních a politických souvislostech. Důraz je kladen nejen na vlastní konstrukci chrámů, ale stavby jsou vnímány jako místo modlitby, bohoslužby, uctívání svatých, pohřebiště či prostor pro korunovace. Zvláštní pozornost je věnována pražské katedrále sv. Víta.

Tendence poválečného výtvarného umění

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB027 Garant: Svoboda,A.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století, výtvarné umění
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednášky volně navazují na kurz Etapy (výtvarné) moderny. Opět není kladen hlavní důraz na samotnou faktografii, více jde o zpřístupnění motivů a cílů výtvarného umění ve druhé polovině 20. století. Ve spletité situaci různých uměleckých projevů se hledají spojující linie i klíčové body obratu.V případě zrušení prezenční výuky bude kurz probíhat v prostředí MS Teams.

Totalitní režimy ve věku extrémů 1917-1991

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB074 Garant: Vondráček,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 16:00 - 17:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento cyklus přednášek se zaměří na vývoj a charakteristiky totalitních režimů 20. století, a to především v rámci komunistického Sovětského svazu, nacistického Německa a fašistické Itálie. Prozkoumáme ideologie, které tyto režimy formovaly a mechanismy jejich moci jako propaganda, kult osobnosti, tajná policie a politický teror. Budeme zkoumat, jak tyto ideologie ovlivnily společnost, ekonomiku a každodenní život. Zaměříme se také na formy teroru včetně genocid, čistek, kolektivizace nebo válečné mobilizace.

Vybrané problémy českých dějin I.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB030 Garant: Tuček,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: středověk, česká národní identita
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je zaměřen na vybrané problémy českých středověkých a částečně raně novověkých sociálních, hospodářských i politických (se zvláštním zřetelem k mocenským systémům) dějin. Cílem kurzu je seznámit posluchače především s odborným pojmoslovím v návaznosti na probíraná témata a se specifiky studia historických jevů různého charakteru.

Vybrané problémy českých dějin II.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB031 Garant: Tuček,J.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, česká národní identita
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je zaměřen na vybrané problémy českých moderních sociálních, hospodářských i politických dějin se zvláštním zřetelem k problému formování moderního českého národa. Cílem kurzu je seznámit posluchače především s odborným pojmoslovím v návaznosti na probíraná témata a se specifiky studia historických jevů různého charakteru. Po dobu omezení prezenční výuky bude využíván MS Teams v čase dle běžného rozvrhu.

Zrození byrokrata: Vzdělání, moc a sociabilita osvícenských úředníků

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB012 Garant: Ondo Grečenková,M.
Semestr: letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je zaměřen na problematiku zrodu moderního úřednictva v osvícenství, zejména v době Josefa II. Věnuje se především střednímu úřednictvu habsburské monarchie, přičemž sleduje i evropský kontext, srovnává normy s praxí. Představuje koncepty byrokratizace a centralizace společnosti, pokouší se zodpovědět otázku formování nové osvícensko-úřednické elity, její identity, vzdělanostních, kulturních a rodinných strategií a vzorců chování. Studenti jsou seznamováni s pramenným materiálem a sami se pokoušejí zkoumat mikrohistorické případy úřednických kariér a každodenního života nižšího a středního úřednictva. Kurz se věnuje rovněž komunikaci mezi úřady a „občany“, pracovním podmínkám úředníků, šikaně i korupci a jejímu řešení.Podmínky atestu: písemné ověření znalostí formou zodpovězení 2 - 3 otázek z probírané látky,nebo referát na hodině.

Poslední změna: 19. květen 2004 16:46 
print
Napište nám
Kontakty

Studium humanitní vzdělanosti

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8


Mgr. Martin Vrabec, Ph.D.

garant studijního programu


Sekretariát programu SHV

tajemnická kancelář studijního programu


Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám