Výběr kurzů – ostatní

Vyučované předměty

ostatní

Přehled povinně volitelných předmětů vyučovaných v zimním semestru akademického roku 2024/2025


Aerobik A: Cardio Dance

Kód předmětu: YBKC165 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: út 14:00 - 15:00
Kurz probíhá ve formě praktických cvičebních lekcí, které jsou koncipovány jako CARDIO DANCE (taneční resp. choreografický aerobik), doplněný v závěru hodiny posilováním (na podložce). Cílem je převážnou část hodiny (75%) pracovat v režimu zvýšené zátěže metabolické (spalování tuků) a kardiovaskulární (trénink srdečně-cévního a dýchacího systému) a zároveň rozvíjet pohybovou koordinaci, kreativitu a paměť. V posilovací části hodiny je cílem rozvoj svalové síly a vytrvalosti. Závěr hodiny je věnován kompenzačním technikám (uvolnění, protažení).

Aerobik B: Total Body

Kód předmětu: YBKC166 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: pá 15:00 - 16:00
Kurz probíhá formou praktických cvičebních lekcí, které jsou koncipovány jako intenzivní silově-vytrvalostní funkční trénink (Total Body Training). Cílem hodiny je kontinuální zátěž srdečně-cévního a dýchacího systému a funkční zatížení pohybového aparátu (rozvoj síly, vytrvalosti, obratnosti, pohyblivosti a rovnováhy).

Kurz běžeckého lyžování

Kód předmětu: YBKC200 Garant: Skripnik,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Týdenní kurz běžeckého lyžování v Jizerských horách pro pokročilé i začátečníky. Klasická technika i skate jsou jen nástroje, jak se pohybovat pomalu nebo rychle krajinou. Důležité jsou Jizerky. Kurz by měl začátečnikům pomoci osvojit si základní techniku, u pokročilých upozornit na chyby. Cílem je ale hlavně běžkovat, zlepšit vytrvalost, najít v pohybu jistotu, okysličit hlavu pro přemýšlení.

Pilates

Kód předmětu: YBKC169 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: pá 16:00 - 17:00
Kurs probíhá ve formě praktických cvičebních lekcí. Pilates je komplexní cvičební program, zahrnující 1) funkční aktivaci hlubokých vrstev svalů, které zajišťují stabilizaci páteře, pánve a kloubů, a 2) funkční zapojení povrchovějších vrstev svalů. V rámci Pilates tak dochází k bezpečnému a efektivnímu tréninku svalové síly, vytrvalosti, flexibility, koordinace a rovnováhy. Využívá se zásobníku Pilates-cviků v nejrůznějších modifikacích, s různými pomůckami (pro snadnější dosažení neutrálního postavení páteře, pánve a kloubů nebo pro ztížení cviku) a v nejrůznějších pozicích (stoj, sed, leh). Přínosem cvičení je posílení a vytvarování svalů, zlepšení mechanismu zapojovaní svalů do pohybu (zefektivnění pohybových stereotypů), zlepšení funkčnosti, stability a pohyblivosti kloubů a páteře, zlepšení držení těla, vyrovnávání svalových dysbalancí, zlepšení koordinace, flexibility a rovnováhy, odbourání stresu a psychického napětí, nácvik správného dýchání, zvýšení schopnosti kontroly pohybů.

Seminář ke kurzu "Úvod do umělé inteligence"

Kód předmětu: YBEC206 Garant: Pinc,Z.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: jazyk, komunikace
Rozvrh: pá 14:30 - 17:20, místnost YT231 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) - liché týdny
Experimentální seminář je věnován pokusu o využití umělé inteligence při překladu těžkého filosofického textu. Překládáme již druhý semestr texty z filosofie dialogu, které nejsou k dispozici česky. Seminář je organizován ve spolupráci s prof. Josephem Maftoulem, který se stará o technickou stránku věci, a já odpovídám za filosofickou relevanci zvoleného překladu. Seminář je letos koncipován tak, že se koná každé dva týdny s dvojnásobnou hodinovou dotací. Začneme v druhém týdnu v semestru, v pátek 11. 10. 2024.

Slow Toning

Kód předmětu: YBKC171 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: út 15:00 - 16:00
Kurs probíhá ve formě praktických cvičebních lekcí. Slow Toning je lekce kompenzačního charakteru (typ cvičení BODY+MIND), kombinující posilování, protahování a uvolňování. Cvičení je koordinačně nenáročné, vhodné i pro osoby, které mají jen malou zkušenost s prvky využívanými v aerobiku. Probíhá v pomalejším tempu, aby pohyby mohly být provedeny vědomě a kontrolovaně: důraz je kladen na správnou techniku cvičení, aktivaci adekvátních svalových skupin a zejména hlubokého stabilizačního systému. Cílem je postupné odstraňování svalových dysbalancí a oprava chybných pohybových stereotypů. Nejpodstatnější složku lekce představuje posilovaní s vahou vlastního těla (týká se svalů s tendencí k ochabování), posilovací cviky jsou pak kombinovány s prvky protahovacími (týká se svalů s tendenci ke zkracování) a mobilizačními (základní pohyby v kloubech a páteři, zvyšující prokrvení vazů, chrupavek resp. meziobratlových destiček, podporující výživu kloubů a snižující mechanické tření v kloubech). Asi 50-60% hodiny se cvičí ve stoje, ve zbylém čase na podložce.

Umělá inteligence z humanitní perspektivy

Kód předmětu: YBEC208 Garant: Jonáš,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: jazyk, komunikace
Rozvrh: st 17:30 - 18:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Bude 21. století stoletím umělé inteligence? Kde všude může tato technologie proniknout? Máme se AI bát nebo ji přijmout do svého života? A může tato technologie nabýt i vlastní vědomí? Cílem kurzu je osvětlit, co umělá inteligence je, jak se vyvíjí a jaký dopad může mít v různých sférách. Kurz se tak dotkne témat, jako je vliv AI na školství, zdravotnictví, duševní zdraví, nebo i demokracii jako takovou. V neposlední řadě se zaměříme také na predikce její budoucnosti. K tomu budou použity současné i klasické teorie psychologických mechanismů, na kterých je AI postavená. Studující budou mít příležitost získat poznatky týkající se umělé inteligence ve společenskovědní a humanitní oblasti a získají i prostor diskutovat její využití ve svém běžném životě. Součástí kurzu budou mimo jiné přednášky od odborníků, kteří se danou problematikou zabývají.

Úvod do umělé inteligence

Kód předmětu: YBEC200 Garant: Maftoul,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: jazyk, komunikace
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Kurz "Úvod do Umělé inteligence" poskytuje přehled klíčových konceptů a aplikací v této dynamické oblasti. Studenti se seznámí s definicí AI, historií a základními koncepty. Dále budou zkoumat rozdíly mezi lidskou a umělou inteligencí, principy strojového učení a neuronových sítí. Kurz se také zaměří na zpracování přirozeného jazyka a počítačové vidění. Každá část kurzů představí konkrétní techniky a aplikace, které umožňují pochopení a využití umělé inteligence v různých oblastech.

Základy redakční práce: od rukopisu ke knize

Kód předmětu: YBEC113 Garant: Kratochvílová,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: redakční práce
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jednosemestrální kurz si klade za úkol seznámit posluchače bakalářského studia se základy práce odborného nakladatelského redaktora: od rukopisu k vydané knížce či elektronické publikaci.V letním semestru navazuje Seminář k Základům redakční práce.

Poslední změna: 19. květen 2004 16:46 
print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Studium humanitní vzdělanosti

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8


Mgr. Martin Vrabec, Ph.D.

garant studijního programu


Sekretariát programu SHV

kancelář tajemnic studijního programu


Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám