Informace pro studující zapsané od roku 2024 (prezenční forma studia)

1. ROČNÍK

Úvodní kurzy

Cílem studia v prvním ročníku je nabídnout studujícím základní orientaci ve filosofii, historii a společenských vědách (s důrazem na psychologii, antropologii a sociologii) tak, aby se mohli sami rozhodnout, ve které disciplíně či disciplínách se chtějí profilovat v dalších letech.


V prvním semestru je proto doporučeno absolvovat povinné předměty Úvod do filosofie I., Úvod do historie I. a Úvod do společenských věd I., na něž ve druhém semestru navazují kurzy Úvod do filosofie II., Úvod do historie II. a Úvod do společenských věd II. zakončené zkouškou. Jednosemestrální kurz Úvod do humanitních věd a studia vzdělanosti by pak měl studenty a studentky vést k získání hlubšího povědomí o historických kořenech moderních humanitních oborů a o jejich vzájemných souvislostech.


Povinné prosemináře

Nedílnou součástí práce v humanitních oborech je schopnost s kritickým odstupem číst (nejen) odborné texty a komponovat texty vlastní. Na posilování těchto kompetencí jsou zaměřeny povinné předměty Proseminář k interpretaci textu a Proseminář k akademickým dovednostem, které studijní plán rovněž doporučuje splnit v prvním ročníku. Prosemináře bývají vypsány v přibližně 20 výukových skupinách (tzv. paralelkách) a studující se mohou přihlásit na tu z nich, která jim jak z časového, tak z odborného hlediska vyhovuje nejlépe.


Povinně volitelné a volitelné předměty

Kredity za povinné předměty tvoří jen zhruba třetinu celkového počtu 180 kreditů nutných pro absolvování bakalářského studia. Studujícím je tedy ponechán poměrně velký prostor pro individuální realizaci vlastních odborných zájmů v rámci povinně volitelných kurzů. Modelový průchod studiem předpokládá, že většinu z nich bude studující plnit v průběhu druhého a třetího ročníku, a prohlubovat tak své vzdělání v jí/m zvolené oblasti. Několik povinně volitelných předmětů je ale třeba absolvovat již v prvním ročníku tak, aby studující měli minimální nutný počet kreditů pro postup do dalšího úseku studia.


Kromě povinně volitelných předmětů je možné zapisovat si i předměty z jiných oborů, a to jak na FHS, tak na dalších fakultách univerzity jako předměty volitelné.


→ Nabídka povinně volitelných předmětů pro aktuální semestr




2. ROČNÍK

Profilové povinně volitelné předměty

Studující, kteří splnili všechny povinnosti prvního ročníku, čeká v následujících letech již jen minimum povinných předmětů a další průchod studiem si sestavují sami na základě vlastního výběru z povinně volitelných předmětů (PVP).


Povinně volitelné předměty jsou rozděleny do čtyř skupin. Skupiny 1 až 3 zahrnují tzv. profilové povinně volitelné předměty z oborů společenských věd, filosofie a historie, které studujícím předávají základní znalosti daného oboru a připravují je na odpovídající část státní závěrečné zkoušky.


Naproti tomu, skupina 4 zahrnuje všechny ostatní tzv. neprofilové povinně volitelné předměty, které jsou rozšiřující, ať již v tom smyslu, že se věnují dalším disciplínám a oborům, nebo jde o specializovanější kurzy, které svým obsahem přesahují penzum znalostí vyžadované u státnic. Patří sem jazykové, kreativní nebo kvalifikační kurzy, ale i některé rozšiřující společenskovědní, filosofické nebo historické předměty.


Za povinně volitelné předměty ve všech čtyřech skupinách celkem je nutné v průběhu studia získat minimálně 97 kreditů, a to v souladu s následujícím rozpisem.


  • Skupina 1: profilové společenskovědní PVP – nutno získat alespoň 16 kreditů


  • Skupina 2: profilové filosofické PVP – nutno získat alespoň 16 kreditů


  • Skupina 3: profilové historické PVP – nutno získat alespoň 16 kreditů


  • Skupina 4: neprofilové PVP – nutno získat alespoň 12 kreditů


Zbylé kredity do celkového minimálního počtu kreditů je možné naplnit v rámci čtyř skupin dle vlastního uvážení.


Smyslem uvedeného opatření je přivést studující k získání rozhledu napříč různými humanitními odvětvími, avšak již s ohledem na jejich individuální směřování tak, aby získali především ty znalosti a kompetence, které sami považují za přínosné. Mnoho studujících projeví hlubší zájem o jednu z disciplín, v níž se chtějí dále profilovat a v jejímž rámci píší bakalářskou práci. Pokud je pro někoho tímto oborem například filosofie, zapisuje si tedy většinu povinně volitelných předmětů z filosofického modulu a povinné minimum např. ze skupiny profilových předmětů historie si může doplnit takovými předměty, které se tematicky nacházejí na pomezí historie a filosofie, a podobně. Upřednostnit jednu skupinu oborových předmětů ale po formální stránce není nijak nutné. Naopak, v průběhu studia se rovněž lze zaměřit například na konkrétní problém či jev, a ten pak prozkoumat z perspektivy různých oborů.


Povinnost splnit vždy alespoň čtyři profilové předměty z oborů historie, společenských věd a filosofie by také měla studujícím pomoci s přípravou ke státním závěrečným zkouškám Evropské dějiny v kontextech, Společenské vědy v interdisciplinární perspektivě a Filosofie v kontextu humanitních věd – ke každé zkoušce mohou přistoupit teprve po úspěšném absolvování přísnušných profilových kurzů.


Podspecializace ve společenských vědách

Za profilové povinně volitelné předměty z oboru společenských věd musí studující, stejně jako za historické a filosofické profilové PVP, získat minimálně 16 kreditů. Specifikem této skupiny profilových PVP však je, že si z ní studenti a studentky vybrají jednu ze tří podspecializací, v jejímž rámci ono minimum 16 kreditů splní, a to buď psychologii, sociologii, nebo sociokulturní antropologii.


V praxi to znamená, že si od druhého ročníku výše má student zapsat a průběžně plnit předměty dle jedné z následujících variant:


  • Úvod do psychologie + alespoň 3 psychologické předměty, nebo


  • Úvod do sociologie + alespoň 3 sociologické předměty, nebo


  • Úvod do sociokulturní antropologie + alespoň 3 antropologické předměty.


Podspecializace společenskovědních profilových předmětů je vždy uvedena v Přehledu povinně volitelných kurzů .


Úspěšným absolvováním čtyř profilových povinně volitelných předmětů právě jedné z disciplín studující získává kredity do povinného společenskovědního minima. Vedle profilových kurzů vybrané podspecializace zůstává studujícím otevřena k zápisu také nabídka neprofilových předmětů všech tří společenskovědních disciplín.


Povinné předměty druhého ročníku

V průběhu druhého ročníku by studující měli absolvovat pouze dva povinné předměty, oba jazykové.


Ověření jazykové kompetence

Ověření jazykové kompetence je atest spočívající v překladu cizojazyčného odborného textu do češtiny a následné obhajobě tohoto překladu. Překládat je možné z angličtiny, němčiny nebo francouzštiny s tím, že výběr textu je ponechán na uvážení studenta či studentky. Musí však jít o dosud nepřeložený odborný text, který se alespoň volně vztahuje k některé z na FHS vyučovaných disciplín. Podrobné podmínky zkoušky naleznete v souborech nahraných v detailu předmětu v SIS. Vzhledem k časové náročnosti překladu je zkouška OJAK ohodnocena 10 kredity. Zároveň se jedná o důležitou zkoušku z hlediska dalšího směřování ve studiu, neboť dobře vybraný text k překladu se může studujícím hodit například jako jeden ze zdrojů pro přípravu bakalářské práce.


Cizojazyčná rozprava nad akademickým tématem

Vzhledem k charakteru přijímacích zkoušek se předpokládá, že studující ovládají alespoň jeden cizí jazyk. K jeho dalšímu rozvíjení by je měla motivovat zkouška Cizojazyčná rozprava nad akademickým tématem. Zkoušku je možné skládat v angličtině, němčině nebo francouzštině. Protože téma rozpravy si studující volí sami, není se zkouškou pevně svázána žádná (povinná) výuka, ale jako součást přípravy k atestu je možné zapsat si některý z jazykových kurzů nabízených Modulem jazyků a literatury nebo přednášku či seminář v cizím jazyce, případně přijít na konzultaci jak za vyučujícími jazyků, tak za těmi, jež se přímo zabývají vybraným tématem.




3. ROČNÍK

Diplomní semináře a příprava bakalářské práce

Ve třetím ročníku studijní plán doporučuje splnit povinné předměty Diplomní seminář I. (zimní semestr) a Diplomní seminář II. (letní semestr). S ohledem na to, jakému tématu se ve své bakalářské práci zamýšlí věnovat, si student/ka volí mezi diplomními semináři s oborovým zaměřením na filosofii, historii, nebo společenské vědy. Zatímco k Diplomnímu semináři I. bude vypsána výuka, jejímž prostřednictvím se studující budou moci lépe seznámit se specifiky psaní bakalářské práce v daném oboru, Diplomní seminář II. bude již probíhat pouze formou individuálních konzultací s vedoucí/m práce.


Vedoucí/ho práce je možné vyhledat a oslovit kdykoli během studia. Téma práce ovšem musí být zaregistrováno ve Studijním informačním systému (SIS) nejpozději 180 dní před plánovanou obhajobou. Pokud tedy studující nechce studium prodlužovat, je vhodné domluvit se na vedení práce s dostatečným předstihem. Podrobné informace k výběru tématu bakalářské práce a jejím formálním náležitostem se nachází v sekci Bakalářská práce. K obhajobě jakožto poslední části státní závěrečné zkoušky je možné přistoupit až po splnění všech předcházejících studijních povinností.




Státní závěrečná zkouška


Státní závěrečná zkouška oboru Studium humanitní vzdělanosti má celkem 4 části:


  • Společenské vědy v interdisciplinární perspektivě (SVIP)

  • Filosofie v kontextu humanitních věd (FKHV)

  • Evropské dějiny v kontextech (EDK)


První tři části SZZ lze plnit v průběhu studia v návaznosti na splněné povinné a povinně volitelné předměty, jejichž obsah se k nim tematicky vztahuje, a to v libovolném pořadí. Jejich úspěšné absolvování, spolu se splněním všech ostatních studijních povinností, je podmínkou přistoupení k poslední části SZZ, tedy k Obhajobě bakalářské práce.


Společenské vědy v interdisciplinární perspektivě

Část státní zkoušky SVIP vychází z koncepce liberálního studia, v němž si každý student v rámci studijního plánu volí své vlastní kurikulum. Je tedy koncipována tak, aby jejím prostřednictvím studující zúročili své dosavadní studium společenských věd. Pro státní zkoušku jsou vypsány okruhy, které odpovídají výuce povinných a profilových povinně-volitelných předmětů. Student si z těchto okruhů při zápisu ke státní zkoušce vybírá osm okruhů, z nichž chce být zkoušen/a.


K okruhům není předepsána literatura – studující při přípravě na SVIP pracují s literaturou uvedenou u jednotlivých předmětů, na něž SVIP navazuje. Tematický rozsah jednotlivých okruhů je u každého z nich specifikován. Koncepce SVIP předpokládá, že ve volbě okruhů studující zohlední své studijní kurikulum (a tedy i profilaci ve vybraném společenskovědním oboru), ale není to podmínkou.


Ke SVIP se student může zapsat nejdříve poté, co úspěšně absolvoval povinné předměty Úvod do společenských věd I. a Úvod do společenských věd II. a profilující výuku ve vybraném společenskovědním oboru (zaměření sociologie, antropologie či psychologie) ve výši 16 kreditů (v rámci této profilující výuky je třeba absolvovat úvodní předmět do příslušného oboru).


→ Zkouška SVIP v SIS


Filosofie v kontextu humanitních věd

U státní zkoušky Filosofie v kontextu humanitních věd má adept na základě své filosoficky relevantní četby pojednat určitou filosofickou kvestii (tj. otázku), již si ke zkoušce vylosoval. Kvestie jsou rozděleny do pěti tematických okruhů, z nichž si adept ke zkoušce volí jeden okruh. Těmto tematickým okruhům jsou rovněž přiřazeny odpovídající seznamy povinně-volitelné literatury, do jisté míry ale lze k zodpovězení kvestie využít i literaturu přesahující tyto seznamy. U zkoušky má adept nejprve formulovat vylosovanou kvestii jako problém, dále předvést a doložit v opoře o svou četbu různé způsoby jeho uchopení a řešení a nakonec se pokusit o srovnání takto vyložených koncepcí.


K FKHV se student může zapsat nejdříve poté, co úspěšně absolvoval povinné předměty Úvod do filosofie I. a II. a profilující výuku ve filosofii ve výši 16 kreditů.


→ Zkouška FKHV v SIS


Evropské dějiny v kontextech

Zkouška je zaměřena především na evropské dějiny s určitým akcentem na dějiny české (příklady z českých dějin mají sloužit k podrobnějšímu uchopení a demonstrování obecnější problematiky). Tematicky je pozornost věnována především (a) dějinám institucí a jejich souvislosti s povahou mocenských systémů a s průběhem základních sociálně-dějinných a kulturně-dějinných procesů, (b) dějinám náboženského, vědeckého a politického myšlení a dějinám kultury, (c) dějinám umění. Studující by u zkoušky měli prokázat nejen základní znalosti ve výše uvedených oblastech, ale především svou způsobilost samostatně pracovat s odbornou historiografickou literaturou, rozlišovat v ní to, co je vzato ze samotných pramenných informací, co je již interpretace vyplývající z uplatnění příslušných archeologických či dějepisných metod, co jsou obecnější teoretická východiska a závěry toho kterého autora. Zkouška je komisionální a má formu ústního zkoušení.

Relevantní k ní je a) prostudování 10 titulů z okruhu povinně volitelné literatury, b) příprava prezentace 5 témat z okruhu povinně volitelných témat.


K EDK se studující může zapsat nejdříve poté, co úspěšně absolvoval povinné předměty Úvod do historie I. a II. a profilující výuku v historii ve výši 16 kreditů.


→ Zkouška EDK v SIS



PŘEHLED POVINNÝCH PŘEDMĚTŮ


Přehled povinných předmětů platný pro studující zapsané v prezenční formě studia od roku 2024 dále:


Kód

Předmět

Výuka

Kredity

Ročník

(doporučený)

YBFA003

Proseminář k interpretaci textu

ZS 0/2 KZ

5

1

YBFA007

Úvod do filosofie I.

ZS 2/0 Z

3

1

YBHA009

Úvod do historie I.

ZS 2/0 Z

3

1

YBSA007

Úvod do společenských věd I.

ZS 2/0 Z

3

1

YBHA003

Úvod do humanitních věd a studia vzdělanosti

ZS 2/0 Zk

4

1

YBSA003

Proseminář k akademickým dovednostem

LS 0/2 KZ

5

1

YBFA002

Úvod do filosofie II.

LS 2/0 Zk

6

1

YBHA008

Úvod do historie II.

LS 2/0 Zk

6

1

YBSA002

Úvod do společenských věd II.

LS 2/0 Zk

6

1

YBEA003

Cizojazyčná rozprava nad akademickým tématem

ZS 0/0 Zk

4

2

YBEA002

Ověření jazykové kompetence

LS 0/0 Zk

10

2

YBDA005

Diplomní seminář I.

ZS 0/2 KZ

5

3

YBDA006

Diplomní seminář II.

LS 0/2 Z

5

3


STANOVENÝ POČET KREDITŮ


Celkový počet kreditů za povinné předměty: 65


Minimální počet kreditů za povinně volitelné předměty: 97, z toho:

minimální počet kreditů ve skupině 1 – Společenské vědy: 16

minimální počet kreditů ve skupině 2 – Filosofie: 16

minimální počet kreditů ve skupině 3 – Historie: 16

minimální počet kreditů ve skupině 4 - neprofilové: 12


Maximální uznatelný počet kreditů za volitelné předměty: 18


Počet kreditů nutný pro konání poslední části státní zkoušky: 180






Poslední změna: 5. září 2024 14:07 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Studium humanitní vzdělanosti

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8


Mgr. Martin Vrabec, Ph.D.

garant studijního programu


Sekretariát programu SHV

kancelář tajemnic studijního programu


Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám