Výběr kurzů

Vyučované předměty

Přehled povinně volitelných předmětů vyučovaných v zimním semestru akademického roku 2023/2024


Academic Reading and Writing

Kód předmětu: YBEC119 Garant: Partridge,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT233 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurz je úvodem do několika klíčových oblastí akademického projevu, zaměřených na psaní odborného textu. Budeme zkoumat, jak je akademické psaní odlišné od jiných stylů písemného projevu v angličtině a jak správně strukturovat esej. Zaměříme se také na některá specifika slovní zásoby a gramatiky, používání sekundárních zdrojů, citací, odkazů a bibliografie.

Aerobik A: Cardio Dance

Kód předmětu: YBKC165 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: út 14:00 - 15:00
Kurz probíhá ve formě praktických cvičebních lekcí, které jsou koncipovány jako CARDIO DANCE (taneční resp. choreografický aerobik), doplněný v závěru hodiny posilováním (na podložce). Cílem je převážnou část hodiny (75%) pracovat v režimu zvýšené zátěže metabolické (spalování tuků) a kardiovaskulární (trénink srdečně-cévního a dýchacího systému) a zároveň rozvíjet pohybovou koordinaci, kreativitu a paměť. V posilovací části hodiny je cílem rozvoj svalové síly a vytrvalosti. Závěr hodiny je věnován kompenzačním technikám (uvolnění, protažení).

Aerobik B: Total Body

Kód předmětu: YBKC166 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: pá 15:00 - 16:00
Kurz probíhá formou praktických cvičebních lekcí, které jsou koncipovány jako intenzivní silově-vytrvalostní funkční trénink (Total Body Training). Cílem hodiny je kontinuální zátěž srdečně-cévního a dýchacího systému a funkční zatížení pohybového aparátu (rozvoj síly, vytrvalosti, obratnosti, pohyblivosti a rovnováhy).

AJ - Advanced II.

Kód předmětu: YBEC074 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The Advanced English course will be based on the material in the Navigate C1 textbook focusing on practical use of English skills such as grammatical proficiency, vocabulary development, reading skills and developing listening skills. There will also be class discussions on current topics. Additional material on grammar and vocabulary will be provided and authentic articles and short stories will be used to develop vocabulary and reading comprehension as well as to provide topics for discussion.

AJ - Advanced III.

Kód předmětu: YBEC075 Garant: Petříková, K.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The Advanced English course will use the New English File textbook and will focus on practical use of English skills such as grammatical proficiency, vocabulary development, reading skills and developing listening skills. There will also be class discussions on current topics. Also, I will bring in other materials on grammar and vocabulary and will use authentic articles to develop translation skills if the class is all Czech speakers.

AJ - Intermediate

Kód předmětu: YBEC008 Garant: Hvorecká, I.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: viz SIS
Kurs pro středně pokročilé studenty, který celkově prohlubuje jazykovou kompetenci v angličtině. Cílem kursu je upevňovat již získané gramatické návyky a tematicky rozvíjet slovní zásobu z nejrůznějších oblastí. Důraz je kladen především na přesnost vyjadřování, rozvíjení schopnosti rozumět slyšenému textu i na postupné osvojování celkové gramatické struktury angličtiny. Student má možnost se zapsat do kurzu opakovaně během studia, protože obsah kurzu se mění.

AJ - Intermediate pro mluvčí východoslovanských jazyků

Kód předmětu: YBEC160 Garant: Holubenko,N.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Bude doplněno........................................................................................

AJ - Upper-Advanced

Kód předmětu: YBEC080 Garant: Partridge,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT131 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem tohoto kurzu je upevnit dosavadní znalosti angličtiny prostřednictvím diskusí na akademická témata, získat plynulost projevu, rozšířit si slovní zásobu a vylepšit výslovnost. Kurz chce posílit sebevědomí v angličtině pozitivní motivací a pružným přístupem. Součástí kurzu bude v rámci možností i úvod do psaní neformálních i akademických textů. Technika psaní odpovídá úrovni OCR (Oxford and Cambridge Board), která vyžaduje schopnost dobře postavit větu, správně členit odstavce, přesně formulovat úsudek, doložit ho argumenty i z napsaného vyvodit odpovídající závěr.

AJ - Upper-Intermediate

Kód předmětu: YBEC009 Garant: Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurs pro mírně až středně pokročilé studenty celkově prohlubuje jazykovou kompetenci v angličtině. Cílem je upevňovat již získané dovednosti, tematicky rozvíjet slovní zásobu z nejrůznějších oblastí a prohlubovat přesnost vyjadřování i schopnost rozumět slyšenému textu. Postupné osvojování anglické gramatické struktury v kontrastu s češtinou umožňuje posilovat celkové vědomí jazyka. Principem je porozumění, nikoli memorování. Společné hodiny budou dynamicky využívat práci ve dvojicích, což každému účastníkovi umožní aktivní zapojení po většinu společného času. Tato metoda však předpokládá soustavnou a samostatnou přípravu v průběhu semestru i schopnost samostatně si doplňovat případné mezery.K doplnění probírané látky u obtížnějších témat jsou po celý semestr na vyžádání možné i individuální konzultace.

AJ - Upper-Intermediate II.

Kód předmětu: YBEC153 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
An English upper-intermediate/pre-advanced course for students that intend to develop their overall language competence. The content of the course might change to meet the needs and academic interests of the group.Though the intended level of the group is B2, at times it has been necessary to teach at level C1 or higher. A placement test will be administered in Week 1 to determine the needs of the group.

AJ - Upper-Intermediate III.

Kód předmětu: YBEC081 Garant: Hvorecká, I.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs pro středně pokročilé/pokročilé (upper intermediate/pre advanced) studenty, který celkově prohlubuje jazykovou kompetenci v angličtině. Cílem kursu je upevňovat již získané gramatické návyky a tematicky rozvíjet slovní zásobu z nejrůznějších oblastí. Důraz je kladen především na přesnost vyjadřování a rozvíjení schopnosti rozumět slyšenému textu i na postupné osvojování celkové gramatické struktury angličtiny tak, aby bylo možné pracovat i s náročnými texty a vnímat stylistické jemnosti. Studenti mají možnost se zapsat do kurzu opakovaně během studia, protože obsah kurzu se mění.

Alchymie štěstí, nebo zrod totality? Osvícenství a svět od 18. století po naši dobu

Kód předmětu: YBHC170 Garant: Ondo Grečenková,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška je zaměřena na dějiny kultury, mentalit a myšlení závěrečné etapy raného novověku. Bude věnována vybraným aspektům Století Rozumu/ období osvícenství a vnímání jeho odkazu v následujících staletích.

Alchymie štěstí, nebo zrod totality? Osvícenství a svět od 18. století po naši dobu – seminář

Kód předmětu: YBHC171 Garant: Ondo Grečenková,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář doplňuje přednášku stejného názvu (je ale otevřen i studentům, kteří na tuto přednášku nedocházejí) a je zaměřen na dějiny kultury, mentalit a myšlení závěrečné etapy raného novověku. Bude věnován vybraným aspektům především období osvícenství. Vzhledem k tomu, že jde o seminář, bude na něm vyžadována průběžná práce s historickým textem, popřípadě prezentace spojená s tématy k dané problematice. Účastníkům však přinese možnost seznámit se blíže s historickými prameny dané doby, i s jejich interpretací a "dešifrováním" (raně novověkou paleografií). Tyto schopnosti se mohou účastníkům později hodit při závěrečné bakalářské či diplomové práci.

Alternativní kurátorství

Kód předmětu: YBKC156 Garant: Zavadil,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: kurátorství, vizualita
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Základní orientace a naznačení podmínek prezentace současného českého umění nezávisle na státních institucích. Reflexe nevědomých stereotypů a strategií, kdy dochází k budování řady alternativních galerijních institucí dle komunitního či subkulturního klíče na principu utajení. Hlubší rozbor současného českého angažovaného umění, role skandálu, cenzury a PR strategií uplatňovaných na současné výtvarné scéně. Fenomén politických a sociálních interakcí, ke kterým dochází v rámci prezentace současného českého vizuálního umění. Exkurze do vybraných galerijních institucí.

Animation Design with Moviestorm

Kód předmětu: YBAJ083 Garant: Říha,D.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
This course is designed for those students who have the interest in animation movies. The production process is realized in a software Moviestorm, that allows to produce original animation without prior knowledge of 3D animation softwares.

Anthropological Methods: Fieldwork and Ethnography (Lecture)

Kód předmětu: YBAJ235 Garant: Verbuč,D.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Ethnography is the art and science of studying and writing about human culture and society. It is one of the most important methods in qualitative research, not only in anthropology, but also in other social science disciplines. It helps scholars and students to effectively approach and address, as well as to gain valuable and in-depth understanding of, relevant social and cultural phenomena. Students learn in this course about the main ethnographic fieldwork methods and techniques (participant-observation, interviewing, grounded theory, coding, eliciting of meaning, textual analysis, Internet ethnography, ethnography of [music] performance). In addition, they also practice how to develop a research design (including research questions, and a thesis statement), as well as how to present, analyze, and interpret ethnographic data in writing (in papers, articles, theses). In regard to the latter, students will master different forms of ethnographic writing for this course (fieldnotes, vignettes, ethnographic description, analysis of data, transcription). Furthermore, class topics also address the issues of positionality, reflexivity, and research ethics. Students are required to submit weekly reading and writing assignments, design and conduct a small fieldwork study, and present it in a final paper. The course also prepares the students for the writing of their BA theses in the field of anthropology and other related disciplines (including ethnomusicology). Advisably for the second year BA students. This class is taught in two interconnected classes (co-requisites: YBAJ235 and YBAJ234), and it is mandatory to register for both, in order to successfully complete either of them.

Anthropological Methods: Fieldwork and Ethnography (Seminar)

Kód předmětu: YBAJ234 Garant: Verbuč,D.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 2 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 11:30 - 12:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Ethnography is the art and science of studying and writing about human culture and society. It is one of the most important methods in qualitative research, not only in anthropology, but also in other social science disciplines. It helps scholars and students to effectively approach and address, as well as to gain valuable and in-depth understanding of, relevant social and cultural phenomena. Students learn in this course about the main ethnographic fieldwork methods and techniques (participant-observation, interviewing, grounded theory, coding, eliciting of meaning, textual analysis, Internet ethnography, ethnography of [music] performance). In addition, they also practice how to develop a research design (including research questions, and a thesis statement), as well as how to present, analyze, and interpret ethnographic data in writing (in papers, articles, theses). In regard to the latter, students will master different forms of ethnographic writing for this course (fieldnotes, vignettes, ethnographic description, analysis of data, transcription). Furthermore, class topics also address the issues of positionality, reflexivity, and research ethics. Students are required to submit weekly reading and writing assignments, design and conduct a small fieldwork study, and present it in a final paper. The course also prepares the students for the writing of their BA theses in the field of anthropology and other related disciplines (including ethnomusicology). Advisably for the second year BA students. This class is taught in two interconnected classes (co-requisites: YBAJ235 and YBAJ234), and it is mandatory to register for both, in order to successfully complete either of them.

Antika a/nebo křesťanství. Literatura pozdního Říma a motivy soumraku civilizace

Kód předmětu: YBEC177 Garant: Putna,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika, literatura
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Pozdní Řím, sklánějící se ke svému zániku a/nebo ke své proměně, jehistorickou epochou budící vědecký zájem i složité historiosofickéanalogie (Oswald Spengler) i laciné publicistické aktualizace. ZánikŘíma - zánik našeho Západu. Počátky křesťanství - konce křesťanství.Tato přednáška ukazuje pozdní Řím, jaký opravdu byl, na jeho textech:Pohanských i křesťanských, řeckých i latinských (i židovských akoptských). Na textech - a na vyhraněných osobnostech, jakocísař-melancholik Hadrianus, poslední pohanský císař Julián Apostata,svatý Řehoř Naziánský, kontroverzní křesťanský filosof svatý Augustinnebo filosofka Hypatie zavražděná křesťany.

Antropologie a prostor

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB031 Garant: Zandlová, M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: město, sociálněvědní teorie
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT242 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se věnuje antropologickým konceptům „prostoru“ a „místa“ jejich promýšlení. Jako východisko nám poslouží klasická práce Marca Augého Non-places. Introduction to an anthropology of supermodernity (1995), avšak dále budeme prozkoumávat prostřednictvím řady dalších konceptů prostoru různé roviny dnešní globalizované a proměnlivé reality. Budeme se zabývat etnografiemi konkrétních „(ne)míst“ a prostorů (dálnice, hranice, letiště, nákupní centrum, klášter, tržiště, muzeum atd.), ovšem nezůstaneme na úrovni pouhého popisu. Ukážeme si, jak je prostor propojen se sociálními procesy a jak lze skrze analýzy prostoru uchopovat témata/koncepty jako paměť, intimita, anonymita, identita, pohyb, habitus, transnacionalismus, moc, disciplinace atd.

Antropologie handicapu

Kód předmětu: YBSC172 Garant: Pincová,E.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Antropologie handicapu: Kurz uvádí do problematiky handicapu v životě člověka. Z hlediska antropologie hledá společná vodítka a souvislosti především v knihách takto tematicky orientovaných, jimiž jsou především Robert F. Murphy: Umlčené tělo; Victor Turner: Průběh rituálu; Jiří Němec: Bolest a naděje, ad. V kurzu se najde prostor i pro prezentaci vlastní četby studentů. V zimním semestru školního roku 2022/23 bude výuka semináře probíhat prezenční formou, pokud nenastane v průběhu semestru nějaká nečekaná změna. Atestace kurzu se řídí podle pravidel UKC. Bližší podrobnosti najdete v Moodle v odevzdávárně pod názvem Úvodní kurzy a cykly (UKC). Tam je popsán způsob zadávání úkolů, odevzdávání referátů a podmínky atestace.

Antropologie města pro 21. století

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB044 Garant: Lehečka,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: město
Rozvrh: po 16:00 - 17:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Město má nesčetně definic a podob. Nehledě na konkrétní kontury toho kterého urbánníhoprostředí víme, že do roku 2050 bude ve městech po celém světě žít více než 66 % světovépopulace (v Evropě cca 80 % už dnes). Význam tvrzení jednoho ze zakladatelů urbánníantropologie Louise Wirtha o tom, že „urbanismus je způsobem života“ (Wirth 1938) tak získává v21. století stále rozmanitější kontury. Městské skutečnosti jsou daleko více než kdy jindy usazenyv globálně/lokálních disrupcích i propojeních a konkrétních dopadech univerzálních jevů jako jeneoliberalismus, financializace bydlení, rozvoj infrastruktur nebo tzv. great acceleration,fenoménu spojovaného se současnou diskusí o Antropocénu, tedy geologickém věku člověka.Kurz představí nejen historii, důležitost a svébytnost antropologického zkoumání městaprostřednictvím etnografie, ale i teoretické koncepty, kterými se antropologie města inspiruje odjiných oborů. Na tématech jako sociální produkce městského prostoru, městská segregacea migrace, neformální město či význam a funkce (ne)viditelných infrastruktur se pokusímedemonstrovat, že antropologický výzkum města 21. století představuje doménu, která mánesporné využití jak v akademické, tak veřejné sféře.

Antropologie příbuzenství

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB046 Garant: Jakoubková Budilová,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jedná se o profilový předmět bakalářského studia. Studenti se seznámí s rozmanitostí možností, které v různých kulturách vytvářejí sociální pouta spřízněnosti. Kromě definice příbuzenství založené na odkazu k biologii budou představeny další formy od duchovního příbuzenství až po rituální bratrství či příbuzenství po mléku. V rámci kurzu bude představena také pluralita možností formování rodin, rodinných domácností či typů manželství. Budou reflektovány některé teoretické diskuse v sociální antropologii (kultura vs. příroda, nature vs. nurture, konsangvinita vs. afinita, unilineární vs. kognatické systémy, ad.), včetně vlivu nových reprodukčních technologií na rozvoj tzv. nových příbuzenských studií. Studenti se kromě teoretické reflexe a kritiky antropologické teorie příbuzenství seznámí také s genealogickou metodou jako metodou získávání dat o příbuzenství, a její moderní kritikou.

Archeologie třicetileté války a hmotná kultura raného novověku

Kód předmětu: YBHC125 Garant: Matoušek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: raný novověk
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Prostřednictvím relativně nového oboru archeologie bojišť třicetileté války představuje kurz obor archeologie novověku a jeho přínos k poznání novověkých dějin. V úvodu budou posluchači seznámeni s procesem formování archeologie novověku a rozdíly mezi vývojem archeologie novověku u nás a v anglosaském prostředí. Následně budou posluchači seznámeni s genezí podoboru archeologie novověkého a moderního vojenství. Těžiště kurzu bude spočívat v představení metod a nejdůležitějších výsledků archeologického výzkumu jako součástí mezioborového studia bojišť třicetileté války. Pozornost bude věnována především lokalitám v českých zemích s přihlédnutím ke stavu výzkumu v dalších evropských zemích, zejména v Německu.

Architektura jako filosofické téma

Kód předmětu: YBFC253 Garant: Pětová,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: architektura, teorie umění
Rozvrh: st 14:30 - 15:50, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jak je zřejmé z názvu, kurz se bude pohybovat na pomezí filosofie a architektury, resp. teorie architektury. Budeme přitom respektovat svébytnost obou disciplin a sami se chceme (jak opět napovídá název) držet spíše na poli filosofie, přičemž jakýmsi "zázemím" nám bude zejména pojetí člověka a světa u pozdního Heideggera. Sledujeme-li dějiny architektury, můžeme konstatovat, že člověk zůstává stále jejím "měřítkem", ačkoli ne vždy ve smyslu rozměrů. Architektura je svým způsobem výpovědí o tom, jak člověk rozumí světu a sobě samému uprostřed něj. Pod tímto zorným úhlem také chceme architekturu, resp. teorii architektury sledovat.

Aristotelés: Úvod do zoologie

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB068 Garant: Bartoš,H.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: antika
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT131 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V semináři budeme číst první knihu Aristotelova spisu O částech živočichů. Jde o úvodní metodologický text k Aristotelově zoologii, po jehož přečtení Ch. Darwin napsal: „Sotva kdy jsem četl něco zajímavějšího, i když jsem ještě nepřečetl více než čtvrtinu samotné knihy. Z citací, které jsem dříve viděl, jsem měl o Aristotelových zásluhách vysoké mínění, ale ani v nejmenším jsem netušil, jak obdivuhodný muž to byl. Doposud byli mými dvěma bohy Linné a Cuvier, i když každý velmi odlišným způsobem, ve srovnání se starým Aristotelem však byli jen pouhými školáky.“ Pracovní texty budou vyvěšovány v SISu u našeho předmětu.

Balkán v antropologické perspektivě

Kód předmětu: YBSC211 Garant: Jakoubková Budilová,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je určen pro studenty bakalářského stupně studia. Studenti získají základní etnografický přehled o jednotlivých zemích Balkánu a seznámí se s některými tématy, na něž se antropologie v tomto regionu zaměřovala (např. zádruha, kmenová společenství, transhumance, krevní msta, příbuzenství po mléku, postsocialistická transformace, paměť a nacionalismus ad.). Budou představeny způsoby zobrazování Balkánu (orientalismus, balkanismus), stejně jako jeho konceptualizace v kontextu teorie závislosti či teorie světových systémů. Studenti se také seznámí s různými diskurzy, v jejichž rámci byla oblast Balkánu zkoumána, od východoevropské etnologie po anglosaskou sociokulturní antropologii.

Beyond Good and Evil: An Introduction to Nietzsche's Philosophy

Kód předmětu: YBAJ227 Garant: Vodička, M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This seminar will provide an introduction to the philosophy of Friedrich Nietzsche. We will explore the meanings behind the most famous and most important Nietzschean concepts, like the will to power, nihilism, the overman [die Übermensch], master/slave morality, amor fati, or the phrase “God is dead”, and we will also discuss some famous controversies surrounding Nietzsche, like the misuse of his philosophy by the Nazis. The goal of this course will be to familiarize students with the distinctive character of Nietzsche’s thinking, put it in its historical context, and think about how it relates to our situation in the 21st century.

Body and Soul in Ancient Philosophy

Kód předmětu: YBAJ230 Garant: Synek,S.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course will take a look at how ancient Greek philosophy conceptualized relation between body and soul. After an overview of presocratic philosophers, we will focus on two prominent figures of Plato and Aristotle. The course will address several traditional issues: soul's immortality; soul's relation to the body; parts of soul; functions of soul (perception, thinking; desires and appetites) etc. Key primary sources: Plato - Phaedo, Phaedrus, Respublic, Timaeus; Aristotle - On the Soul.

Budoucnost demokracie

Kód předmětu: YBSC159 Garant: Rynda,I.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: politická teorie
Rozvrh: st 16:00 - 17:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je volným přednáškovým cyklem. Je mezioborový, tedy určen všem studujícím bakalářského studia FHS se zájmem o danou problematiku. Klade si za cíl nastínit a diskutovat vybrané problémy demokracie se zřetelem k výzvám a rizikům, před kterými stojí současný svět. Studující získá základní vhled do problematiky vlivu médií, elit, populismu a demokratizace veřejného prostoru na podobu zastupitelské demokracie včetně příkladů zemí, kde demokratická tradice západního typu chybí (Rusko, islám).

Byli jsme někdy moderní? Jak se evropské společnosti od roku 1500 proměnily a nechtějí o tom vědět

Kód předmětu: YBHC186 Garant: Himl,P.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kritika modernity, formulovaná po 2. světové válce v Adornově a Horkheimerově "Dialektice osvícenství" a prakticky rozvíjená v aktivistických hnutích od 60. let 20. století, se dnes stala, zdá se, mainstreamem, jak dokládá mj. ohlas Bruno Latoura v humanitních a sociálních vědách, alespoň některých. Tato kritika zaznívá z různých pozic, od konzervativní přes feministickou a postkoloniální až po ekologickou a anarcho-komunalistickou. Odmítnutí transcendentních autorit ruku v ruce s medicínským pokrokem a byrokratickým odsobněním mělo vyústit až ve znevážení lidského života. Ve jménu společenského zájmu potlačuje stát svobodu jednotlivce nakládat s vlastním tělem a životem, nařizuje mu očkování nebo to, jak se může jmenovat, či co se musí naučit, a stále více kontroluje jeho pohyb. Údajná západní racionalita a sekularita stejně jako společenské a hodnotové kánony jsou jen nástroje moci nad jinými, neevropskými kulturami a náboženstvími. Technologický pokrok a vidina neustálého růstu přivedly na pokraj ekologické katastrofy nejen země, z nichž Západ za nerovných podmínek čerpá své zdroje, ale i Evropu samotnou.Tato kritika je ale mnohdy v rozporu s tím, jak se evropské společnosti spravují a jak se vnímá drtivá většina jejich příslušníků. Na rovině sebepojímání a sociálních praxí jsme my, Evropané a Evropanky, stále ještě modernisty, byť znejistěnými - našimi daněmi platíme a užíváme veřejné školství, zdravotnictví a sociální systém, na cesty za hranice se nevydáváme bez požadovaných (biometrických) dokumentů, sledujeme tytéž zprávy a věříme ve svrchovanost individua, jeho právo na seberealizaci a univerzalitu lidských práv.Spíše než na ideje, které měly zakládat evropskou modernu, se přednáška zaměří právě na sociální praxe a na administrativní, ale i osobní techniky (foucaltovské "techniques de soi"), kterými se společnosti moderní odlišovaly od předmoderních. Hovořit budeme například o komunikačním propojování a vytváření nových společenství v souvislosti s knihtiskem a novinami, o měnícím se postavení náboženství ve veřejné sféře, o romantické představě štěstí, zdraví a sociálního vzestupu a institucích k jejich pojištění, o snu o nekonečné kultivovatelnosti člověka stejně jako o způsobech, jimiž stát dělal ze svých obyvatel občany a přisuzoval jim identitu (např. právě v podobě pasů).

CEE Economic Growth and Development

Kód předmětu: YBAU08 Garant: Kudashvili,N. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: viz SIS
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html. Why are some countries poor and other countries rich? What are the factors of growth? What is the role of political and economic institutions in the development process? How can aid foster growth and development? This course aims to address these questions in view of the theory and empirics of economic growth.

Cesty k postmoderní antropologii

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB022 Garant: Novotná,H.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: sociálněvědní teorie
Rozvrh: po 16:00 - 17:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Záměrem semináře je představit sociokulturní antropologii jako obor determinovaný a situovaný historickými, politickými a kulturními podmínkami. Zaměříme se proto na klíčové okamžiky proměn antropologického myšlení, tedy od počátků antropologie přes metodologický obrat a konstitutivní tradice anglosaské a francouzské antropologie k antropologii postkoloniální, postmoderní, reflexivní a kritické. Cílem semináře je ukotvit povahu současné antropologie a proniknout tak do současné epistemologie oboru. Kurz bude mít seminární povahu: kombinace výkladu, diskuze odborných textů a cvičení.

Cibulský seminář dějin evropského ducha XIII.

Kód předmětu: YBEC178 Garant: Putna,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: st 18:30 - 19:50
Seminář je trochu jiný, než bývá obvyklé v dnešní akademické mašinérii - posedlé metodologií, jež zhusta nahrazuje chybějícího ducha, a formálními kritérii, jež zhusta nahrazují chybějící étos.Koná se o středečních večerech od půl sedmé v soukromé prostoře na Cibulkách, u mé knihovny, aby byly další nápomocné či inspirativní texty k ruce.Čteme důležité knihy, a to opravdu pomalu.

Cities in Civilization

Kód předmětu: YBH238 Garant: Tourek,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
In the course we are going to look at the role of cities (why we need cities, what they do and how they do it) through some key texts of 20th century dealing with history of cities. Every theme will be discussed in relation to the city of Prague and/or other major cities....We start with new classic Peter Hall’s “Cities in civilization”, than look at: Lewis Mumford and his “City in history”, Spiro Kostof’s “The city shaped”, Rem Koolhaas “Delirious New York” and few other books....In these books we will see not only cities' role in culture/civilisation and their outer and inner looks but also history of cities. Except for reading and discussing the texts there will also be some pictorial presentation on cities we are going to discuss.… THIS COURSE IS INTENDED FOR ENGLISH STUDENTS. IF YOU WOULD LIKE TO ENROL BUT THE LIMIT OF STUDENTS IS FULL DO NOT HESITATE AND LET ME KNOW.

Communication Skills in Czech

Kód předmětu: YBAJ012 Garant: Císařovská,L. + Převrátilová,S.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 5 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
This is the final exam, not a regular course, that builds on courses Czech language for Beginners, Czech (Pre)-Intermediate and Intermediate I and II.The exam focuses on basic communication competence in Czech, including key grammatical structures as well as sociocultural competence. It can be taken independently or after taking the four Czech courses.Topics and structures:1. Meeting people for the first time: Verb to be2. Giving and asking for personal information: Numbers3. Ordering and shopping for food: Grammatical gender, accusative4. Describing people around us: Grammatical gender, verbs and verb conjugations5. Making an appointment: Modal verbs, telling time6. Describing what happened: Past tense7. Making plans: Future tense8. Housing: Plurals9. Human body, doctor: Accusative constructions10. Travelling around: Prefixes11. Comparing things and people: Adverbs and adjectives, comparatives12. Communication and Technology: Dative constructions13. Imaginary situations: Conditionals14. Weights and measurements: Genitive constructions15. Talking about and at work, job interview16. Culture: reflexive verbs17. Talking about the Czech Republic: dialects18. Czech national holidays: Verb aspect

Competence in English

Kód předmětu: YBAJ013 Garant: Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 5 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
The objective of this compulsory examination is an overall assessment of the student's competence in English required for successfully completing their final BA paper.

Comprehending the Holocaust

Kód předmětu: YBAU011 Garant: Plzák,M. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: viz SIS
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.We will go through the rise and history of Christian anti-Judaism, its transformation into modern forms of anti-Semitism, we will discuss what is exceptional and what is normal about the Holocaust and define the role and responsibility of the individual in modern democracy. We will learn about the role of intellectuals during the Holocaust and discuss how good people can kill other people so easily. We will also try to understand the function of Nazi propaganda and its major themes. We will touch on the phenomenon of "denying the Holocaust", which is a modern form of anti-Semitism.

Czech Exilic Literature and Textual Practices in the 17th Century

Kód předmětu: YBEC185 Garant: Urbánek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course will focus on Latin and vernacular works from the 1620s-60s, whose genres range between consolatory literature, astrological-chronological works, historical treatises, calendars, eschatological writings, prophecies and revelations. These works were written mostly in the milieu of the post-White-Mountain exile and responded to the experience of the shattering of all previous certainties and of a radical change in the religious, political and cultural situation in the Bohemian lands. The course aims to present not only major authors, such as Jan Amos Comenius, but also lesser known figures (Partlicius, Habervešl, Felgenhauer) and the topics related to the period scholarly discourse and political propaganda. The circulation of these texts within the exilic circles and in the context of wider communication networks of the European Republic of letters will be also discussed. Some of the texts will be available in English translations. Students are required to read and discuss extracts from these texts and secondary literature. Some of the topics listed below will take two classes.1) Introduction: Post-1620 exiles from the Bohemian lands; Latin and vernacular literary production and its genres; textual practices and strategies; new perspectives2) Confessional identities and confessional polemics: refugee churches3) How to cope with a crisis? The Labyrinth of the World and the Neo-Stoic Solution4) Transfer of knowledge and self-presentation of exiles 5) Astrology, chronology and millenarianism: Simeon Partlicius and Jan Amos Comenius6) Political and historical discourse: Pavel Stránský of Zápy, Ondřej Habervešl, and Pavel Skála of Zhoř7) Between history and martyrology: The History of the Bohemian Persecution in its Latin and vernacular versions8) Projects of Universal Reform: Pansophia and the Reform of Human Affairs9) New Prophets between radical religious discourse and political propaganda; Thirty Years War and visual propaganda10) Correspondence networks, intellectual communication in exile, and the republic of letters

Czech Intermediate

Kód předmětu: YBAJ063 Garant: Salačová,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 13:00 - 14:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Lekce budou prezenční, pokud to bude možné. Tento kurz je pro studenty, kteří chodili na kurzy Beginners a Pre-Intermediate nebo jsou na začátku úrovně A2. Používáme učebnici ČESKY KROK ZA KROKEM 1 (http://eshop.czechstepbystep.cz/p/191/cesky-krok-za-krokem-1-anglicka) a pracujeme s lekcemi 13 - 24 podle aktuální potřeby studentů.Kurz probíhá formou blended learningu - jednou týdně prezenčně a další úkoly plní studenti asynchronně. Kurz NENÍ určen pro studenty na úrovni B1, B2 a výše (např. studující na české vysoké škole v českém jazyce nebo ty, kteří již podobný kurz absolvovali jinde). Docházka na prezenční část je povinná (min.75%).This course if for students who have taken the Beginner and Pre-Intermediate courses or are the start of A2 level. We use the ČESKY KROK ZA KROKEM 1 (http://eshop.czechstepbystep.cz/p/191/cesky-krok-za-krokem-1-anglicka) course book and work with units 13 - 24 depending on current needs of the students. The lesson take place once a week face-to-face and students work on other tasks in their own time (approx. 2 hours per week). Please do not register if you study at a Czech school in the Czech language or if your level is B1 or higher.Attendance in the face-to-face classes is mandatory (minimum 75%).

Czech Language Course (for Beginners)

Kód předmětu: YBAJ056 Garant: Salačová,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) / st 14:30 - 15:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course is designed for the students of Faculty of Humanities.It the spring semester, both full degree students as well as the Erasmus students can attend. In the fall semester, this coures is open primarily for the full degree students only.The aim of this course is to acquire basic language skills to deal with every-day life in the Czech Republic, including cultural awareness.

Czech Language Course for Beginners

Kód předmětu: YBEC083 Garant: Převrátilová,S.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) / st 11:30 - 12:50, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course targets students that are staying in the Czech Republic for a limited period of time and need to cover the basis of the language in order to communicate in everyday situations. The ultimate aim is to provide the students with basic skills, grammar and vocabulary to deal with the life in the Czech Republic, to give them an idea of the Czech language system as well as Czech culture.

Czech Literature in Translation Seminar

Kód předmětu: YBAJ186 Garant: Partridge,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 17:30 - 18:50, místnost YT131 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento nový kurs je zamýšlený pro zahraniční studenty, kteří studují v České republice a chtějí se dozvědět více o české literatuře, kultuře a částečně historii 19. a 20. století. Pro tento kurs není nutná znalost češtiny, ani se jí nebudeme věnovat. Předmětem kurzu bude studium klíčových úryvků některých nejdůležitějších děl české literatury (básní, krátkých povídek a výňatků z novel) od různých autorů.

Československo 1969-89 v mezinárodním kontextu a jeho historická reflexe

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB016 Garant: Pešek,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 16:00 - 17:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška se zaměří na události, procesy a situace, které měly zásadní význam pro zastavení dynamického procesu „Pražského jara“, tedy znovunastolení absolutní moci a vlády komunistické strany v Československu. Tématem je období masových čistek a návazně tzv. „normalizace“, a to opět v komparaci s ostatními středoevropskými zeměmi sovětského impéria. Návazně bude sledována linie procesů, které vedly ke zpochybnění moci Moskvy a postupnému uvolnění režimu na konci 80. let, resp. k zhroucení komunistického režimu v sovětských satelitech do konce roku 1989, resp. návazně k zhroucení SSSR jako takového. Cílem kursu je ukázat mezinárodní dimensi, podmíněnost a kontext těchto procesů a zároveň objasnit, proč jsou tyto události a jejich průběh v českém i zahraničním dějepisectví líčeny nejednou diametrálně odlišně.

"Český" antisemitismus – komparativní pohled (1848–1989)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB038 Garant: Soukupová,B.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, menšina, česká národní identita
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz analyzuje zdroje, zrod, vývoj a významy moderních forem protižidovské nenávisti v českých zemích. Český a českoněmecký nacionalismus (a tedy i antisemitismus) chápe jako součást nacionalismu středoevropského a evropského. Paralelně se snaží o postižení národních, stranických apod. zvláštností tohoto mezinárodního fenoménu v českých zemích, na Slovensku, v Československu. Kurz je vybudován jako interdisciplinární (s jádrem v historii, etnologii, antropologii).

Četba antropologických textů k problematice Romů

Kód předmětu: YBSC140 Garant: Skripnik,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: menšina
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Na několika základních textech se studenti zorientují v literatuře, která k tématu Romů vychází a je dostupná českému čtenáři. Budeme diskutovat užívání analytických nástrojů a pojmů při výzkumech této menšiny. Čteny budou zejména texty, které se věnují a vycházejí z terénní praxe v romských osadách na Slovensku. Složitější texty budou čteny a diskutovány na semináři, nutná je však i vlastní domácí četba s následnou diskuzí v hodině. https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=13967

Četba filosofických textů k matematice a logice

Kód předmětu: YBFC246 Garant: Holeček,T.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: jazyk
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YT233 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář komentované četby filosofických textů k matematice a logice. Cílem kurzu je promýšlení otázek matematiky a logiky vedené pomalou a pečlivou četbou zvoleného textu. Kurz je vypisovaný v obou semestrech a lze si jej zapisovat opakovaně.

Četba Platónových dialogů Faidón a Faidros

Kód předmětu: YBFC125 Garant: Kružíková,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Obsahem kurzu bude četba a interpretace klíčových pasáží z dialogu Faidón a Faidros, výklad ústředních pojmů a myšlenek, příp. srovnání uvedených dialogů. Kurz je vhodný též jako příprava k Úvodu do filosofie či k souborné zkoušce FKHV (Filosofická antropologie).

Četba staroseverských textů pro pokročilé

Kód předmětu: YBEC085 Garant: Novotná,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: islandština
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz navazuje na předchozí četbu a vyžaduje tedy znalost základů staroseverské gramatiky. V případě hlubšího zájmu se student, který hodlá na danou tematiku psát bakalářskou práci, ucházet o měsíční stipendium v Norsku či na Islandu v rámci grantu EHP. Pro zájemce o germánské jazyky představuje možnost vhledu do vývoje gramatiky v rámci této jazykové skupiny, a tím i hlubší pochopení gramatických a syntaktických jevů v současných jazycích. Po obsahové stránce slouží kurz k ilustraci a doplnění myšlenek probíraných v kurzu Svět staroseverské literatury, jenž však není pro zapsání do tohoto semináře podmínkou.

Četba staroseverských textů pro pokročilé II.

Kód předmětu: YBEC176 Garant: Novotná,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: islandština
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Kurz vyžaduje znalost staroseverské gramatiky i základní slovní zásoby. Jeho cílem je zprostředkovat základní informace o práci s rukopisy a jejich edicemi, písařských zkratkách a hláskových změnách v jednotlivých stoletích. Seznamuje s dostupnými elektronickými nástroji a zdroji. Informace o digital humanities lze pak aplikovat v dalších oborech. Kurz probíhá prezenčně v blocích.

Četba staroseverských textů pro začátečníky

Kód předmětu: YBEC086 Garant: Novotná,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: islandština
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz nepředpokládá znalost žádného skandinávského jazyka, během četby staroseverských textů budou probírány jednotlivé gramatické kategorie. Číst budeme rané historiografické dílo Knihu o Islanďanech Ariho ?orgilssona v originále i českém překladu a na jednotlivých větách si ukážeme různé aspekty historie Islandu v 9.-12. století. Kurz se snaží podporovat lexikální fantazii: četbou originálních textů od první hodiny a odhadování významů na základě moderních germánských jazyků. Učíme se výslovnost novoislandskou, což je praktické pro zájemci o studijní pobyty na Islandu. Kurz probíhá prezenčně. Materiály potřebné k domácí přípravě i pro práci v hodině jsou vkládány do SIS.

Čínština pro mírně pokročilé I.

Kód předmětu: YBEC087 Garant: Teryngerová,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: čínština
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) / pá 11:30 - 12:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Upozornění: V zájmu zachování bezpečného pracovního a studijního prostředí bude mít vyučující po celou dobu výuky a setrvání v učebně zakrytý nos a ústa respirátorem. Je na uvážení studentů, zda budou či nebudou při skupinové prezenční výuce ve vnitřním prostoru učebny také chránit své zdraví. V případě respiračního onemocnění se považuje za ohleduplné vůči kolektivu setrvat doma do úplného vyléčení. Ze zdravotních důvodů je možné po včasném oznámení těchto důvodů vyučující připojit se k výuce online z domova, vyučující na první hodině poskytne odkaz na vzdálené připojení do výuky.Tento kurs začne v zimním semestru v pondělí 2.10.2023.Kurs Čínština pro mírně pokročilé I. je pokračování kursu z uplynulých 2 semestrů (pro studenty, kteří v uplynulých dvou semestrech absolvovali kurs Čínstina pro začátečníky I a II a úspěšně složili závěrečný atest). Kurs je vyučován v českém jazyce. Budou se v něm dále rozvíjet nabyté znalosti a rozšiřovat slovní zásoba. Budeme trénovat čtení a psaní, mluvení i poslech a seznamovat se postupně s důležitými gramatickými jevy. Forma konání kurzu je prezenční. Pokud by nastala vážná epidemická situace, přešla by výuka do formy distanční a probíhala by prostřednictvím nástroje MS Teams.Učebnice zůstává stejná jako v předchozím semestru, doplňující materiály budu průběžně nahrávat na SIS. Na první hodině budeme probírat lekci 12, takže si ji nachystejte.Splnění kurzu: Klasifikovaný zápočet získáte minimálně 60% celkovým výsledkem písemné a ústní atestace na konci semestru, kterou vás přezkouším z probrané látky.

Čínština pro začátečníky I.

Kód předmětu: YBEC017 Garant: Teryngerová,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: čínština
Rozvrh: viz SIS
Upozornění: V zájmu zachování bezpečného pracovního a studijního prostředí bude mít vyučující po celou dobu výuky a setrvání v učebně zakrytý nos a ústa respirátorem. Je na uvážení studentů, zda budou či nebudou při skupinové prezenční výuce ve vnitřním prostoru učebny také chránit své zdraví. V případě respiračního onemocnění se považuje za samozřejmé a ohleduplné vůči kolektivu setrvat doma do úplného vyléčení. Ze zdravotních důvodů je možné po včasném oznámení těchto důvodů vyučující připojit se k výuce z domova, vyučující na první hodině poskytne odkaz na vzdálené připojení do výuky.Tento kurs začne v zimním semestru v pondělí 2.10.2023.Jedná se o kurs pro úplné začátečníky, nemá tedy žádnou prerekvizitu. Forma konání kurzu je prezenční. Pokud by nastala vážná epidemická situace, přešla by výuka do formy distanční a probíhala by prostřednictvím nástroje MS Teams.Kurs se koná dvakrát týdně, přihlásit se můžete buď na ranní hodiny v pondělí a pátek, nebo na odpolední v pondělí a pátek.V tomto kurzu proběhne úvod do fonetiky a úvod do znakového písma, probere se první část radikálů - sémantických grafémů ve znacích, a prostřednictvím lekcí z učebnice se obeznámíte se základy gramatiky, slovní zásobou a frazeologií z běžných komunikačních okruhů. Pracovat se bude průběžně na písmu a základních překladových dovednostech. Splnění kurzu: Klasifikovaný zápočet získáte za výsledek minimálně 60% z písemné a ústní atestace na konci semestru, kterou budete přezkoušeni z veškeré probrané látky. Na první hodinu si přineste vytištěný pdf soubor ECHC fonetika, který máte v souborech k tomuto předmětu na SISu.

Člověk a náboženství II.

Kód předmětu: YBSC209 Garant: Skripnik,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Historický a antropologický výklad povahy náboženství, role náboženství v životě společnosti a jednotlivce, vztahu náboženských forem ke způsobu života v různých epochách a náboženských kořenů evropské tradice. Zvláštní důraz je kladen na tradici židovskou a křesťanskou, na Bibli, postavu Ježíše z Nazareta a vznik křesťanství. Výklad se věnuje především biblické tradici: biblická etika, zákoníci a synagoga, zaslíbení a očekávání, Ježíš z Nazareta, podobenství, vykoupení. Zamýšlí se nad rolí a proměnami křesťanství v Evropě: křesťanská církev a římská říše, středověká církev a Evropa, reformace a novověk.

Decolonial Curating and Museology

Kód předmětu: YBAJ238 Garant: Tomková,D.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
In this course, we will read theoretical literature on curatorial practices and the genealogy of curating. The course will introduce contemporary issues that affect the production and organization of exhibitions, such as globalization and migration, digital culture, urbanization and the use of space, and changing public understandings. The course includes knowledge of the cultural, theoretical, social, political and economic issues that underpin the art gallery and museum system. What happens to political projects when they are exhibited or even enclosed in normative spaces such as a museum or exhibition? How to think of curating as care and inclusion? We look at the concept of "slow curating". How to view archives through a decolonial perspective? Should museums return colonial artifacts? How to deal with the problematic heritage that underpins many collections? How to creatively reshape historical archives through curatorial practices? The course will include excursions to galleries, museums and other exhibition spaces. Through visits to galleries, museums, and art collections.

Dějiny každodennosti I.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB039 Garant: Zaoral,R.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: dějiny každodennosti, středověk
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Problematika dějin každodennosti je prezentována jako interdisciplinární obor přinášející formou sond a exkurzů vhled do sociálního prostředí venkova a kláštera ve středověku. Výklad je doplněn ukázkamipísemných, hmotných a ikonografických pramenů.

Dějiny každodennosti I. (kombinovaná forma)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB039K Garant: Zaoral,R.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: dějiny každodennosti
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Problematika dějin každodennosti je prezentována jako interdisciplinární obor přinášející formou sond a exkurzů vhled do sociálního prostředí venkova a kláštera ve středověku. Výklad je doplněn ukázkamipísemných, hmotných a ikonografických pramenů.Distanční výuka bude mít formu videokonference v MS Teams. Podmínkou atestace je aktivní účast na videokonferenční výuce, která probíhá podle stanoveného rozvrhu.

Dějiny kosmologie I.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB019 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 13:00 - 15:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň) - sudé týdny
Kurz je koncipován jako dvousemestrální (přihlásit se v následujícím semestru na druhou část kursu není povinností; zápis do druhé části kursu v LS však bude podmíněn absolvováním první části kursu v ZS), jeho cílem je přiblížit vývoj názorů na podobu a uspořádání vesmíru od nejstarších dob až do radikální proměny kosmologického myšlení v 16. a 17. století (tzv. kopernikánská revoluce), kdy se zrodila moderní věda. V zimním semestru budou posluchači seznámeni s vývojem kosmologických představ v antice a ve středověku.

Dějiny rodiny v evropské společnosti I.

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB017 Garant: Pražáková Seligová,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: raný novověk, rodina
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs se zaměřuje na seznámení posluchačů se základními rysy tzv. tradiční rodiny, rodiny v předprůmyslové, stavovské společnosti, a demografickým režimem s ní spjatým. Nastiňuje obrysy demografického vývoje u nás a v Evropě a ukazuje rozdílnosti mezi typem rodinného utváření v různých částech Evropy. Představuje všeobecně rozšířenou a uznávanou typologii rodinných struktur. Mapuje jevy ovlivňující charakter rodiny a rodinných vazeb, a pokouší se postihnout postoje a pocity spojené s rodinným životem.

Dějiny stavitelství v 19. a 20. století: sociální, ekonomické a technologické aspekty moderní architektury I

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB054 Garant: Suchý,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 19. století, 20. století, architektura, město
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Soubor přednášek podává přehled dějin stavebního podnikání v 19. a 20. století v širších evropských souvislostech. Na příkladu stavebních dějin je sledována proměna předmoderní společnosti. Zvláštní pozornost je věnována možnosti užití tradičních (předmoderních) technologií při restaurování historických budov.

Deset odstínů filmové avantgardy

Kód předmětu: YBKC199 Garant: Mišúr,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: film
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT242 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz poskytuje přehled vlivných kinematografických trendů (expresionismus, impresionismus, sovětská montáž atd.), jimiž se po první světové válce film rázněji etabloval coby respektovaný předmět serióznějšího zájmu. Avantgardní tendence předmět přibližuje i takříkajíc na periferii, tedy mimo tradiční metropolitní evropská centra. Z druhé strany pak usiluje pojmenovat ozvěny těchto tendencí, jak pronikaly i do soudobé hollywoodské kinematografie a obecnější žánrové tvorby. Součástí kurzu budou dvě plánované projekce vybraných snímků.

Digitální umění a nová média I.

Kód předmětu: YBKC183 Garant: Svoboda,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: média
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V relativně nových společenských a technologických podmínkách 2. poloviny 20. století se ustavuje také nové pojetí umění, které bývá později nazváno "digitálním uměním" nebo také "uměním nových médií". Je domýšlením obsahových výbojů předcházejícího období, zároveň i reflexí nových společenských situací a technických možností, jakož i vlastním využitím nových technologií pro uměleckou tvorbu. Kurz bude formou přednášek rekapitulovat hlavní vývojové linie tohoto umění: souběžně bude konfrontovat historický aspekt (postupné včleňování jednotlivých artefaktů do kontextu umění nových médií), aspekt technický a technologický (vzájemné ovlivňování techniky a umění), teoretický (adaptace aktuálních teoretických přístupů pro tvůrčí postupy, inspirativnost vědeckých teorií) a aspekt ryze umělecký (proměna vlastní podstaty umění).

Dílo Rolanda Barthesa

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB092 Garant: Fulka,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT242 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáška bude věnována dílu Rolanda Barthesa od Nulového stupně rukopisu po Světlou komoru.

Diploma Seminar I

Kód předmětu: YBAJ232 Garant: Wladyniak,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 10 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The goal of the diploma seminar is to prepare the students for writing their bachelor thesis.First of all, questions that are crucial for the preparation of the BA Thesis will be discussed: How do I systematically research literature? How do I read academic literature systematically and effectively? How do I develop a research question? After these questions have been answered, we will focus on the structure of a thesis and its individual components: Introduction, context, question, method, sources and literature, structure of the paper, main body, conclusion, bibliography, appendixes, etc.The work plan and common everyday problems in the writing process will also be discussed.During the seminar the students present their work progress and are supported by the teacher.

Duše v antice

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB093 Garant: Bartoš,H.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: antika
Rozvrh: st 11:30 - 12:50, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednáškový kurz bude sledovat vývoj představ o duši a lidské psychice v archaické a klasické době antického Řecka. Postupovat budeme od homérských eposů (tj. nejstarší literatury) až k Aristotelovi, který o duši napsal první teoretický spis. Pozornosti se dostane nejen různým teoriím básníků a filosofů, nýbrž i konceptům z prostředí lékařského, náboženského a lidového. Kurz je určen jak těm, kteří se zajímají o antickou filosofii, tak také zájemcům o nejstarší dějiny psychologie. Složení zkoušky bude podmíněno úspěšným napsáním písemného testu, nebo vypracováním a obhájením eseje na dané téma.DOPORUČENÁ LITERATURA:Platón, FaidónPlatón, TimaiosAristotelés, O dušiBartoš, H. Očima lékaře, Pavel Mervart 2006.Chlup, R. (ed.) Pojetí duše v náboženských tradicích světa. DharmaGaia 2007.Vítek, T. Duše, tělo a smrt od Homéra po Platóna, Herrmann & synové 2022.

Dvě století s hlavonožci

Kód předmětu: YBFC247 Garant: Zika,R.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 14:30 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář se zabývá proměnami lidského vztahu k hlavonožcům coby „pozemským jiným“ v uplynulých dvou stoletích. Sleduje jejich líčení v beletrii (od Victora Huga přes H. G. Wellse až po Chinu Miévilla), přihlíží k historii jejich vědeckého zkoumání (od Williama E. Hoyla) a v závěru se snaží objasnit jejich význam pro filosofickou reflexi (Peter Godfrey-Smith).

Early English Language and Literature

Kód předmětu: YBAJ216 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course will introduce students to the oldest literary texts written in the English language, as well as introducing the language of the texts, Old English. The surviving texts range in tone from bawdy, double-entendre-laden riddles to religious lyrics and heroic verse, with prose texts including rich sources for the history of early medieval England. The language more closely resembles modern German than modern English in terms of its syntax and grammatical structure but it was written with additional letters of the alphabet which now only survive in the Icelandic language.The politics of translation was a deep concern of those authors who undertook the translation and adaptation of Latin texts into English, as well as being a primary concern, alongside considerations of aesthetics quality and accuracy, to translations of Old English literature into Modern EnglishAll texts will be studied in modern English translation, but the course will introduce the basics of the language, mostly found written in manuscripts dating from 900-1100 AD, enabling students to critique a translated text with reference to a text in the original language, and undertake translations of short extracts.A good standard of modern English will be required to follow this course, and some knowledge of modern German would be an advantage, but is not a prerequisite.Language of Instruction: English

Early English Language and Literature

Kód předmětu: YBEC169 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course will introduce students to the oldest literary texts written in the English language, as well as introducing the language of the texts, Old English. The surviving texts range in tone from bawdy, double-entendre-laden riddles to religious lyrics and heroic verse, with prose texts including rich sources for the history of early medieval England. The language more closely resembles modern German than modern English in terms of its syntax and grammatical structure but it was written with additional letters of the alphabet which now only survive in the Icelandic language.The politics of translation was a deep concern of those authors who undertook the translation and adaptation of Latin texts into English, as well as being a primary concern, alongside considerations of aesthetics quality and accuracy, to translations of Old English literature into Modern EnglishAll texts will be studied in modern English translation, but the course will introduce the basics of the language, mostly found written in manuscripts dating from 900-1100 AD, enabling students to critique a translated text with reference to a text in the original language, and undertake translations of short extracts.A good standard of modern English will be required to follow this course, and some knowledge of modern German would be an advantage, but is not a prerequisite.Language of Instruction: English

Emigrace a exil ve 20. století

Kód předmětu: YBHC152 Garant: Zaoral,R.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je zaměřen na migrační procesy jako jeden z klíčových fenoménů 20. století. Jeho cílem je seznámit studenty s aktuálními otázkami migrace a integrace na konkrétních příkladech emigrace a imigrace z a do Československa. Kurz je vhodný jako příprava ke zkoušce Evropské dějiny v kontextech.

Environmental Economics in the Central European Context

Kód předmětu: YBAU036 Garant: Krajčová,J. + Skladanová,N. + Havlištová,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 15:00 - 18:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the courses of the UPCES programme (the Undergraduate Program in Central European Studies); the comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.The aim of this course is to introduce students to some basic economic principles and theories explaining environmental issues and problems today and to explore existing policies at the national, international, and global level.

Essentials of Academic Writing in English

Kód předmětu: YBEC089 Garant: Doyle,C.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: angličtina
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course will guide undergraduate students through the process of producing a short academic text in English. The course will teach students how to identify and produce academic writing in English in contrast to other types of text, by considering the style, the citation of sources and the reliability of the information contained within a text.

Estetika v kontextu filosofie

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB088 Garant: Borecký,F.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět „Estetika v kontextu filosofie“ má za cíl poskytnout základní orientaci v tématech filosofické estetiky. Kurz je koncipován jako dvousemestrální. V prvním semestru se zaměříme na čtyři „pilíře“ filosofické estetiky (Platón, Aristotelés, I. Kant a G. W. F. Hegel), dotkneme se však i dalších estetických koncepcí. Předmět může mj. posloužit těm studentům, kteří se chystají na zkoušku z „Úvodu do filosofie“ či na atest „Filosofie v kontextu humanitních věd“ (FKHV).

Etapy (výtvarné) moderny

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB026 Garant: Svoboda,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: 20. století, výtvarné umění
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Přednášky sledují předpoklady zrodu moderního výtvarného umění, jeho vývoj a cestu ke konečnému ocenění. Důraz je kladen více než na uměleckohistorickou faktografii na rozpoznání a definování konstitutivních sil moderního umění a jeho přínosu pro ustavení mnohovrstevného vztahu člověka a světa 20. století.

European-American Relations in the 21st Century

Kód předmětu: YBAU017 Garant: Zieleniec,J. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 10:30 - 12:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / st 13:30 - 15:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This course explores the history and the current state of political, economic and culturalrelations between the United States and Europe.

Evoluční psychologie

Profilový předmět Společenské vědy - Psychologie
Kód předmětu: YBSB035 Garant: Bártová,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: komunikace
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Evoluční psychologie je mladá a v současné době velmi populární disciplína na pomezí psychologie a evoluční biologie, která usiluje o nalezení bazálních mechanismů lidského chování. Studenti budou seznámeni se základními směry v tomto oboru, přičemž důraz bude kladen na témata, jejichž výzkum probíhá také na naší fakultě. Skupinu přednášejících budou tvořit specialisté na lidské partnerské a sexuální chování, vzhled a atraktivitu, socialitu, ontogenezi, vyjadřování emocí, komunikaci, teorie konfliktů a spolupráce, problematiku životního prostředí člověka, organizaci lidské mysli a další oblasti.

Evropská literární kultura I.

Kód předmětu: YBEC151 Garant: Putna,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika, literatura
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
První část čtyřsemestrálního cyklu, věnovaného systematickému výkladu dějin evropské literární kultury od počátků po současnost. Součástí cyklu je jak výklad o krásné literatuře v užším smyslu, tak o slovesné a textové kultuře ve smyslu širším – o historicky významných textech, žánrech a slovesných projevech, patřících tematicky do oblasti náboženské, filosofické či politické, a rovněž o slovesných projevech z kulturních okrajů různého druhu (apokryfy, triviální literatura, ústní slovesnost, literatura menšin atd.). První semestr je věnován evropskému starověku.

Extracurricular Internship

Kód předmětu: YBAJ166 Garant: Hanyš,M.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Credits are granted upon application and confirmation of internship. Granting credits is not claimable. The adequacy of internship must be consulted and approved before its beginning.

Fenomenologie I.

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB020 Garant: Novotný,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: fenomenologie
Rozvrh: po 16:00 - 17:20, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Úvod do fenomenologie v jejích klasických a současných podobách s důrazem na aktualitu tohoto filosofického směru ve vztahu k otázkám současnosti, jako je např. ekologická krize. Po obecném úvodu o stavu fenomenologického bádání dnes v Evropě i v zámoří v úvodních dvou sezeních kurzu následuje výklad některých základních pojmů na základě textů Maurice Merleau-Pontyho a exkurs o jeho pokusu o filosofii přírody. Na to naváže představení současných fenomenologických koncepcí ve vztahu k ekologické problematice, které z díla Merleau-Pontyho vycházejí (Abram, Toadvine, Bannon, Booth, Barbaras). Seznam literatury: Abram, D., Kouzlo smyslů. Přel. J. Zemánek, M. Melechovská, Praha, DharmaGaia, 2013Abram D., Stávat se zvířetem. Přel. J. Zemánek. Brno, Host 2023.Bannon, B., From Mastery to Mystery. A Phenomenological Foundation for an Environmental Ethic. Athens, Ohio University Press, 2014.Barbaras, R., Introduction a une phénoménologie de la vie. Paris, Vrin, 2008.Barbaras, R., Appartenance, Vers une cosmologie phénoménologique. Louvain, Peeters, 2019.Booth, R., Becoming a Place of Unrest. Environmental Crisis and Ecophenomenological Praxis. Athens, Ohio University Press 2021. Merleau-Ponty, M., Oko a duch a jiné eseje. Přel. O. Kuba. Praha, Obelisk 1971Merleau-Ponty, M., Struktura chování. Přel. J. Pechar a kol. Praha, Filosofia 2008Merleau-Ponty, M., Svět vnímání. Přel. K. Gajdošová. Praha, OIKOYMENH 2008, 2013Merleau-Ponty, M. Primát vnímání a jeho filosofické důsledky. Přel. J. Halák. Praha, Togga 2011Merleau-Ponty, M., Fenomenologie vnímání. Přel. J. Čapek. Praha, OIKOYMENH 2013Merleau-Ponty, M., Proměna vnímání a zkušenost pravdy. Podklady ke kandidatuře na College de France. Přel. J Halák. Praha, OIKOYMENH 2017Merleau-Ponty, M., Řeč, dějinnost, příroda. Shrnutí přednášek z College de France (1952-1960). Přel. J. Halák. Praha, OIKOYMENH 2018Toadvine, T., Eco-phenomenology after the End of Nature, in: Transforming Politics with Merleau-Ponty: Thinking Beyond the State, ed. JeromeMelançon, Lanham: Rowman & Littlefield Publishers (2021), str. 127-144.

Fenomenologie II.

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB021 Garant: Petříčková,T.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: fenomenologie
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět volně navazuje na předmět Fenomenologie I. Semináře se věnují převážně fenomenologii a existencialismu, tématu svobody, odpovědnosti a úzkosti (přednáška Existencialismus je humanismus doplněná o ukázky z dramatu Mouchy), teorii intersubjektivity (pohledu druhého) a tělesnosti v Bytí a nicotě Jean-Paula Sartra a teorie emocí (strach) v Nástinu teorie emocí. Některé fenomény budou předvedeny v kontextu románu Neviditelný Jaroslava Havlíčka (panoptikon u M. Foucaulta). Pro doplnění odkážeme i na teorii intersubjektivity u E. Husserla. Podmínky: aktivní účast, společná četba textů a rozbor textů (Existencialismus je humanismus) a krátký, písemný rozbor vybraného úryvku. Pokud budete mít zájem o známku výborně, můžete poslat krátkou, vlastní interpretaci nebo esej týkající se tématu, nebo vystoupit s referátem přímo v semináři.

Film as a Mirror of History, Ideology, and Individual Freedom

Kód předmětu: YBAU020 Garant: Brdečková,T. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 15:00 - 18:00, místnost YC117 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This lively and original course is open to students who have an interest in studying the social and political transition in Central Europe through an understanding of its cinema. This is not a traditional film course: We will focus on the films’ social, political and historical contexts.

Filosofická antropologie I.

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB024 Garant: Novák,A. + Marek,J. + Chavalka,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V zimním semestru 2023/24 bude tématem přednášky pojetí smrti ve filosofické antropologii na příkladu vypracování Maxe Schelera, Paula Ludwiga Landsberga a Helmutha Plessnera.

Filosofické texty a zkušenost Gestaltu I.

Kód předmětu: YBFC127 Garant: Murgaš,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je určen k rozvoji chápání při práci s texty a myšlenkami, ale také k osobnostnímu růstu, rozvíjení osobností i kolektivu studujících. Mezi přínosy patří interaktivnost, bezpečí, skutečnější setkávání se s druhými i se sebou, ale i některá pochopení potřebná na zkoušku z Filosofické antropologie. Prostřednictvím postupů odvozených z gestalt terapie se v kursu totiž podporuje pochopení a uvědomění si i sdílení obsahů textů a filosofických myšlenek ve vlastním prožitku a zkušenosti účastnících se. Důrazem na uvědomění kurs spojuje oblasti filosofie a psychologie, resp.osobního růstu, popř. další. Texty/motivy jsou věnovány otázkám svobody, tvorby, rozhovoru a vztahu Já-Ty. Pro absolvování je potřebná dostatečná fyzická i pracovní účast, které zde ale neunavují, nýbrž nabíjejí.Faktický maximální počet účastnících se je zřejmě asi 14.

Filosofické texty a zkušenost Gestaltu II.

Kód předmětu: YBFC145 Garant: Murgaš,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz FtZG II navazuje na FtZG I. Pravidelná účast je potřebná. V kursu budeme střídat jednak experimentální techniky sebezkušenosti v práci s filosofickými motivy (a jejich komunikaci) a jednak doplňování těchto experimentů teorií (a to jak z hlediska filosofie, tak i gestalt přístupu).Kurs podporuje uvědomění si vlastního prožívání, zkušenosti i dovedností účastníků při práci s texty, s filosofickými motivy a myšlenkami. A pokud možno i vzájemné spolupráci. To vše slouží jednak lepšímu kontaktu s požadavky studia, jednak i pochopení souvislostí "běžného života" a filozofického myšlení (a některých psychologických motivů z rámce gestalt přístupu). Texty jsou věnovány otázkám svobody, kontaktu, vzájemné spolupráce a rozhovoru, vztahům Já-Ty-ono a dalším tématům.

Filosofie a básnictví (Dante - Purgatorio)

Kód předmětu: YBFC249 Garant: Kružík,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem semináře je představit a následně přivést studenty k poučené četbě Dantovy Božské komedie, jejíž znalost je důležitá nejen pro porozumění primárně filosofických textům. ale též i pro celkovou kulturní orientaci humanitního vzdělance. V tomto běhu se zaměříme na Dantovo Purgatorio, které bude představeno na pozadí koncepce sedmi kapitálních či smrtelných hříchů, jak je vymezuje Tomáš Akvinský ve své Summa Theologica. Metoda kursu je primárně hermeneutická, kdy umění intepretace odemyká duchovní a mentální svět, který je nám v jistém ohledu blízký, jelikož z něho náš svět vychází, ovšem který je zároveň dějinně, nábožensky i kulturně cizí, vzdálený, a v mnoha ohledech principiálně odlišný; současné podržení obého pak umožňuje zahlédnout nesamozřejmost a nedefinitivnost světa našeho, a lépe porozumět údělu moderního západního člověka, to jest svému vlastnímu údělu.

Filosofie pozdního novověku - Kant

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB016 Garant: Vrabec,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: etika, teorie umění
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT242 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je představit východiska, cíle a argumentační postupy Kantovy kritické filosofie. Tématem bude jak jeho teorie poznání a jednání, tak pokus sjednotit obě tyto oblasti v Kritice soudnosti.

Folklor jako historický pramen

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB055 Garant: Šalanda,B.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Folklorní tematika představovala dlouhou dobu výraznou součást společenského vědomí. Přitom se bude preferovat subjektivizace dějin: jak se komu co a jak jeví. Půjde rovněž o sociologizující pohled na folklor. Studující získají základní přehled o folkloru jako historickém pramenu. Kromě jiných témat se přednášky budou mimo jiné týkat žánru pověsti a vzpomínkového vyprávění. Atestace bude založena na aktivitě studentek a studentů, na jejich vstupu do rozprav, v neposlední řadě na seminární práci.

Francouzština pro mírně pokročilé I.

Kód předmětu: YBEC090 Garant: Holovská,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurz navazuje na kurz francouzština pro začátečníky 2. Absolvování kurzu pro začátečníky, ale není podmínkou pro zápis do do tohoto kurzu. Kurz je určen pro všechny, kteří si chtějí prohloubit základní znalosti ve francouzštině. Během kurzu budou rozvíjeny gramatické, komunikační dovednosti (porozumění písemnému i psanému projevu, písemné i ústní vyjadřování) a rozšiřována slovní zásoba. Studenti budou mít možnost pracovat s autentickými materiály a pronikat do frankofonního kulturního prostředí. Slnění kurzu: 75% docházka ( 3 absence), 1 ústní prezentace, 2 testy v průběhu semestru a 1 závěrečný test.

Francouzština pro středně pokročilé I.

Kód předmětu: YBEC181 Garant: Borecký,F.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: pá 13:00 - 14:20, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz „Francouzština pro středně pokročilé“ volně navazuje na „Francouzštinu pro mírně pokročilé II“ (jejíž absolvování však není podmínkou pro přihlášení do přítomného kurzu). Úroveň znalosti francouzského jazyka by měla zhruba odpovídat úrovni A2. Kurz slouží k osvojení pokročilejších gramatických jevů a zlepšování komunikačních dovedností; pozornost bude rovněž věnována práci s úryvky z francouzsky psaných, humanitně-vědných textů. Budeme používat učebnici Latitudes 2 (Mérieux, Régine, Loiseau, Yves, Latitudes 2, Didier, Paris 2012) a pro gramatiku Mluvnici francouzštiny od Jitky Taišlové (Taišlová, Jitka, Mluvnice francouzštiny, Leda, Praha 2002).

Francouzština pro začátečníky I.

Kód předmětu: YBEC015 Garant: Borecký,F.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je osvojit si základní jazykové dovednosti ve francouzském jazyce v rovině mluvení, čtení, psaní a poslechu. Po absolvování kurzu by měl být student schopný základní komunikace a porozumění ve francouzštině.Minimální aktivní účast - 75% (= maximálně tři absence).

Francouzština pro začátečníky I.

Kód předmětu: YBEC091 Garant: Holovská,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: francouzština
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Tento kurz je určen studentům, kteří mají zájem se seznámit se základy francouzského jazyka a nahlédnout do Francouzského kulturního prostředí . Během kurzu si budou moci osvojit základní gramatiku, slovní zásobu a vyzkoušet si jednoduché komunikační dovednosti. Splnění kurzu: 75 % docházka (3 absence ), 2 testy během semestru a 1 závěrečný test.

Goethe, Nauka o barvách – četba a interpretace

Kód předmětu: YBFC252 Garant: Benyovszky,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Náplní semináře je četba a interpretace Goethovy Nauky o barvách (1810), jež je vedena s cílem porozumět jeho pojetí přírody (Natur) a fenoménu. V tomto semestru (ZS 2023/24) předpokládám zvládnutí předmluvy, úvodu a výkladu fyziolockých barev. Četba bude probíhat na základě pracovního překladu a německého originálu. Znalost němčiny se nepožaduje. Podmínkou atestace je aktivní účast.

Hannah Arendtová: banalita zla

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB061 Garant: Petříčková,T.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: etika
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
ZÁPIS NAD LIMIT NENÍ MOŽNÝ (I Z DŮVODU POVINNÝCH PREZENTACÍ REFERÁTŮ PŘÍMO V HODINĚ). Hannah Arendt: Banalita zlaAnotace:V semináři se budeme věnovat zejména vybraným pasážím z knihy Eichmann v Jeruzalémě a Původ Totalitarismu Hannah Arendt, kdy hlavním tématem bude banalita zla, problém, zda jsou radikální a banální zlo v rozporu (R.J. Bernstein), důležitost svědectví přeživších a otázka viny. Tyto texty budeme doplňovat svědectvími i filmovými dokumenty: Primo Levi, Z. Bauman, K. Jaspers, D. Huberman, G. Agamben, T. Snyder, E. Wiesel, E. Kulka, R. Vrba, V. Frankl, S. Venezia aj. Podmínky splnění: účast plus společná (cca 6 lidí) prezentace referátu z knihy o holokaustu (dám na výběr).

Health Economics: Concepts and Challenges from the European Perspective

Kód předmětu: YBAU041 Garant: Hromádková,E. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 12:00 - 13:30, místnost YC2 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / st 12:00 - 13:30, místnost YC2 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the UPCES courses (the Undergraduate Program in Central European Studies); comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.The course aims to provide students with an introduction to the key concepts, methods and understanding of the application of economics to health and health care. Students will gain knowledge of the core theories underpinning health economics, and by looking at the empirical evidence they will learn to evaluate whether they give correct predictions for real health care market. The differences between US and European approach toward health care financing and provision will be discussed to stimulate students’ critical thinking about the major challenges health care systems face and how health economics can play a role in understanding and mitigating those challenges.

Health Psychology

Kód předmětu: YBAJ202 Garant: Csajbók,Z.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The students will learn about the biopsychosocial model of health and illness. We will explore the social and psychological determinants of good physical and mental health. Through experience the students will learn about the promotion of health behavior.At the seminar the students will have to journal their own health behavior in a selected topic. Through discussions the students will formulate hypotheses about the difficulties people face when maintaining health behavior. The students will have to write an essay of 3-5 pages long in their own selected topic. The students will form groups and plan an awareness day or an intervention program in the selected topic and present to the participants of the seminar. The planned activities on this seminar will be lecturing, reading, writing, discussing key topics of health behavior, and student presentations.

Hegelovský seminář

Kód předmětu: YBFC110 Garant: Benyovszky,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář bude seznamovat se základním smyslem a povahou Hegelovy filosofie. Východiskem bude Hegelova Logika (Wissenschaft der Logik I., II.), jež bude chápána jako místo, jež usebírá smysl Hegelova systému. Seminář bude proto formou přednášek i postupné četby (jak bude vyžadovat téma) seznamovat jak s Logikou samou, tak s tématy Hegelovy „reálné“ filosofie (dle Encyklopedie a Fenomenologie ducha), jež příslušným ontologickým základům náleží.Od LS 2021 vzhledem k pokročilosti četby zápis podmíněn mejlovou dohodou s vyučujícím.

Heideggerův „Bytí a čas“ – četba

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB023 Garant: Novotný,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: fenomenologie
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT220 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Seminář je koncipován jako dlouhodobější postupná četba, interpretace a diskuse textu Heideggerova stěžejního díla Bytí a čas. Při četbě budeme vycházet z českého překladu při souběžném srovnávání s textem originálu.

Hermann Schmitz – Prostor přítomnosti

Kód předmětu: YBFC248 Garant: Kanócz,R.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 18:30 - 20:00, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V semináři se seznámíme s projektem „nové fenomenologie“ Hermanna Schmitze (1928– 2021). Jako pracovní text nám poslouží Schmitzův spis Prostor přítomnosti (Der Spielraum der Gegenwart, 1999), v němž Schmitz s odstupem shrnul svůj desetisvazkový Systém filosofie (System der Philosophie, 1964–1980). Budeme se Schmitzem zkoumat souhru konvenční společné reality s hlubšími a méně diferencovanými vrstvami prožívání. Společnou četbu a diskusi pasáží jmenovaného spisu (pracovovní překlad do češtiny bude k disposici) budu prokládat přednáškovými exkursy o celku Schmitzova projektu.

Historical Memory and National Master Narratives in Central and Eastern Europe

Kód předmětu: YBAJ018 Garant: Čapská,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 5 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The seminar will explore the field of historical memory studies. It is designed as transnational and comparativist. It will critically examine both the dominant and subversive versions of national histories in Central and Eastern Europe. The aim is to expose and analyse these clashing and competing national master narratives and to make students aware that they tended to exclude the people on broad social margins and their understanding of history. We will therefore ask who might have been relegated from the official memory. The seminar will stregthen students’ competences in working with analytical categories of difference (such as gender, class, religion, ethnicity, and generation) in order to foster their ability to think beyond national frames and to critically analyse Central and Eastern European societies and cultures, their past, present and historical memories. While the first part of the course will introduce historical memory and its national frames as discussed in current historiography, the second part will analyse selected narratives of early modern Central Europe employing various categories of difference.Course Overview:1) Introduction2) Key Concepts and Approaches in Memory Studies3) Historical Memory and Historical Amnesia4) National Frames of History5) Historians and “National Interests”6) Challenging traditional national historiographies I7) Challenging traditional national historiographies II8) Challenging traditional national historiographies II9) Conflicting Historical Narratives of Early Modern Period I10) Conflicting Historical Narratives of Early Modern Period II11) Conflicting Historical Narratives of Early Modern Period III12) Visualising Historical Master Narratives13) Final Discussion - ConclusionThe link to the quizz (October 13): https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=2naS4DT5hkC_CIgWogQUog985tDFY61DnSRaeqlg43ZUNU5TWjlJMUxXREw3SEFGQk1HU0NKVkxPTS4u

Historická antropologie II.

Kód předmětu: YBHC153 Garant: Storchová,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 17:30 - 18:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět Historické antropologie se bude věnovat jak několika přístupům či metodologickým konceptům, které pozměnily tradiční pojímání dějin, tak tématům, dotýkajícím se přechodu od evropské předmoderny k moderně. Tradiční historickoantropologické téma bude zastupovat pozdněstředověká a raněnovověká lidová kultura, konkrétně karneval, který nahlédneme prostřednictvím autorů a autorek, vycházejících z různých historiografických prostředí (Bachtin, Davis, Burke). Z metodologických konceptů se seminář bude zajímat zejména o mikrohistorii.1. Historická antropologie a výzkum lidové kultury 2. Karnevalová kultura I. (Bachtin)3. Karnevalová kultura II. (Burke, Davis, Le Roy Ladurie)4. Historická antropologie a dějiny každodennosti – středověk a raný novověku5. Historická antropologie a dějiny každodennosti – novověk a soudobé dějiny6. Mikrohistorie I. (konceptuální východiska)7. Mikrohistorie II. (teoretická diskuse po roce 1990)8. Mikrohistorie III. (aplikované studie)9. Symbolická antropologie a historická věda I. (Darnton)10. Symbolická antropologie a historická věda II. (polemiky 90. let a po roce 2000)11. Historická antropologie (symbolického) násilí12. Mezi mikrohistorií, evidencí a narací (četba prací N. Z. Davis)13. Tradiční společnost a koncepty modernizace (Weber, Elias, Foucault ad.)

Historický seminář - Úvod do studia dějepisu

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB029 Garant: Himl,P. + Tuček,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz studující seznámí se základy historického výzkumu v jeho teorii i praxi, představí jeho metody, techniky, práci s informačními zdroji a zásady jejich interpretace. Dané problémy budou představeny jak z hlediska základních principů historické vědy (např. místo historiografie mezi společenskými vědami, možnosti a meze historického poznání, vztah mezi tzv. „historickou realitou“, historickým pramenem a subjektem historika), tak i z perspektivy vybraných disciplín.

History of Human Rights in International Relations

Kód předmětu: YBAJ205 Garant: Muhič Dizdarevič,S.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 13:00 - 14:20, místnost YT242 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The main goal of the course is to present students with a history of the concept of human rights in the Western intellectual history; with historical and current forms of institutions in place to promote and enforce human rights; with current controversies related to the human rights agenda in the multi-cultural globalized world.

History of the "Third Reich" (1933-1945). Domination, Society and Mass Murder

Kód předmětu: YBAJ237 Garant: Vondráček,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The history of the “Third Reich” is still an ever expanding field of research with hundreds of books being published every year. However, we will analyze three key aspects of the history of Nazi Germany: domination, society, and mass murder. We will focus on the building of the Nazi state from 1933 until the end of the war. In this context we will take a look at different theories which try to explain the stability of Nazi domination until its military defeat. The Nazi vision of a racial pure and hierarchically organized “Volksgemeinschaft” as a specific form of German society is the second field we will analyze. Various inclusion and exclusion mechanisms will be considered as well as different historical approaches. The Holocaust and the mass murder of gypsy and other ethnic groups as well as the terror against political enemies of the Reich, materialized in the system of Nazi concentration and extermination camps, will be the last field of research we will deal with. The seminar will be strongly text based. You will be asked to read one or two texts and be asked to answer guiding questions for each session. vondracek@mua.cas.cz

Homér jako pramen historie

Kód předmětu: YBHC181 Garant: Vítek,T.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika
Rozvrh: po 14:30 - 15:50, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kursu je účastníky seznámit s homérskými verši a jejími specifiky a naučit je, jak s pomocí vhodné metodologie a odborné literatury Homéra správně číst a používat jako validní zdroj historických informací, ačkoli text byl napsán v mytickém režimu řeči, který se s historickou fakticitou příliš neslučuje. Atest bude udělen za pravidelnou účast (tolerovány budou maximálně dvě neomluvené absence), aktivní práci při hodinách a samostatnou prezentaci zvolené pasáže z homérského textu.

Hra. Sada. Zápas. Sport v interdisciplinární perspektivě

Kód předmětu: YBSC155 Garant: Veselský,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
„Sport je zkrátka všude a my jsme v něm“. Tuto větu pronesl v napůl zapomenuté knize Fotbal je hra Jiří Černý. Sport je dnes relevantním tématem humanitních věd a je mu věnována celá řada studií. V semináři tak budou představeny některé základní přístupy a teorie, které se pojí s tématem sportu, tedy například sport a fenomén fanouškovství, sport a média. Opomenuty nezůstanou ani teorie hry, letmo se zmíníme i o dějinách sportu. Seminář se bude soustředit primárně na profesionální sport. Leitmotivem semináře bude otázka, zdali je vrcholový sport stále ještě hra anebo nikoliv a kde vlastně jsou hranice hry a „skutečného“ světa.

Hudba a gender

Kód předmětu: YBSC180 Garant: Poděbradský,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se věnuje vztahu genderu a hudby z perspektivy hudební antropologie / etnomuzikologie. Je vhodný pro 1. ročník studia. Kurz se tématu bude věnovat na různých příkladech zahrnující židovské a hinduistické i punkové hnutí, burlesku a drag queens. Představuje různorodé hudební praxe jako pole performativního vyjednávání genderových identit, a to zároveň ve vztahu k etnicitě a náboženství. Kurz pojedná relevantní klíčové termíny a koncepty (hudba jako kultura, hudba jako situovaná sociální praxe, soundscape, gender, performance, performativita, embodiment, femininita, maskulinita, queer...). Zvláštní pozornost bude věnována hudebním praxím v kontextu transnacionalismu, globalizace a komodifikace hudby.

Hudebně-antropologický seminář

Kód předmětu: YBSC167 Garant: Poděbradský,O.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: hudba, metodologie
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YT241 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Láká vás zkusit si terénní výzkum Vámi vybraných hudebních akcí? Chcete se učit psát o hudbě jako o společenské aktivitě? U nás můžete odstartovat vlastní výzkum jakékoli hudební aktivity - od EDM parties až třeba po zpěv v synagoze. Mnohé projekty z tohoto semináře (zal. roku 2004) sloužily jako první krok k vlastní hudebně-antropologické/etnomuzikologické terénní práci, ústící v práci bakalářskou (rozvíjenou v navazujícím diplomovém semináři). Některé z úspěšných studentských textů byly dokonce např. publikovány v knize Jurková a kol. 2013. Pražské hudební světy. Praha: Karolinum. (Angl. verze: Prague Soundscapes, 2014). Během jednosemestrálního semináře si student tradičně vybírá jeden z (pokud možno) pražských hudebních světů, který zkoumá, učí se změně perspektivy (insider x outsider), pozorovacím a výzkumným technikám terénní práce; současně si osvojuje také dovednosti psát o svém vlastním hudebně-etnografickém výzkumu, který průběžně realizuje v rámci domácí přípravy ve „svém“ terénu. Student si tradičně vybírá hudební událost, na níž provede zúčastněné pozorování a vytvoří několikaminutovou terénní video- či audionahrávku plus pořídí několik fotografií (jak na nahrávku, tak na fotografie stačí smartphone, případně lze zapůjčit vybavení z LVT). Již v průběhu pozorované události či bezprostředně po ní student vytvoří terénní poznámky, které se společně s fotografiemi a nahrávkou stanou základem jeho seminární práce. Na základě poznámek vytvoří hudebně-etnografický popis, opatřený reflexí vlastní pozice v terénu. S pomocí již přečtené sekundární literatury (tj. anotací) se pokusí o první vlastní interpretace zkoumané hudební praxe. Pozorování v terénu je možné provést i ve dvojici. Předchozí hudební vzdělání není podmínkou.Kurz bude probíhat formou každotýdenních seminářů, a to podle aktuálního rozvrhu, v kombinaci s pravidelným krátkým úkolem v MOODLE, kde bude uploadována literatura. Studenti budou průběžně, zpočátku každý týden, tvořit krátký text (500 slov) buď: 1) týkající se studentovy tvorby vlastních dat ANEBO 2) vytvořit krátkou anotaci ze zadaného titulu v rozsahu min. 1/2 normostrany a uploadovat ji do MOODLE PŘED seminářem, kde budeme s přečteným titulem pracovat. Podmínkou atestace je 5 odevzdaných úkolů a závěrečná seminární práce v rozsahu 5-7 normostran, která využije již napsané texty ze získaných dat a doplní / rozšíří je (a bude pracovat s literaturou prostudovanou v rámci kurzu). Požadavky: 2) 5 odevzdaných úkolů v Moodle3) Seminární práce v rozsahu ca. 5-7 stran na základě studentem získaných dat (základem budou texty z již napsaných úkolů) a konzultace a prezentace jejích částí a pracovních verzí v semináři.

Hume a Kant o morálce

Kód předmětu: YBFC251 Garant: Vrabec,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: etika
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Záměrem kurzu je představit a vzájemně porovnat Humeovu a Kantovu představu o základech a konkrétních podobách morálky.

Humor under the Iron Curtain: Jokes and Everyday Life under Totalitarianism

Kód předmětu: YBAJ019 Garant: Marková,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course deals with the phenomenon of Soviet jokes (anecdotes) which were very popular during the existence of the Soviet Bloc. Jokes covered every aspect of daily life under socialism – the shortages, leisure, sport, propaganda of the media, ideology and many other aspects. They were told in each Soviet Bloc state as a Poland, Czechoslovakia, and others because they shared the same culture and live conditions of that period. The term “Communist jokes” could be more precisely described as anti-Communist or anti-Soviet jokes because this term better captures the sense of shared culture. There are many reason why Communist political jokes were very special. They had a unique homogeneity: the absolute monopoly of state power meant that any joke about any aspect of politics, the economy or media was a joke about Communism. Communism regime was inherently “funny” because of a unique combination of factors. The ineffectiveness of its theories, the mendacity of its propaganda and the ubiquity of censorship were all important. The cruelty of its methods interacted with the sense of humor of the people on whom it was imposed.The aim of the course is to introduce students to the reality of everyday life under the Soviet rule in the countries of the Soviet Bloc through Communist Jokes.

Iconology: Art-historical and Philosophical Aspects of Reading the Cultural Phenomena

Kód předmětu: YBAJ223 Garant: Váša,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: viz SIS
What does Botticelli’s Venus have in common with the contemporary Instagram stars? How did the influential renaissance concept of “figura serpentinata” become a pornographic backbone of contemporary sexual imagery? How did Michelangelo’s infernal orgies survive into the present time, disguised as the images of destruction? While addressing these questions, the course will provide a practical introduction to iconology as it has been defined and practiced by Aby M. Warburg and Ernst Cassirer in the 1920s and 1930s. Concerning their mutually influenced methodology, the course will interpret the critical aspects of the “nameless science” by (and while) exposing and analyzing complicated genealogy of the specific spectrum of surprisingly interrelated images like selfies, underwear advertising, cloud imagery, abstract painting, war atrocities or hygiene-related illustrations.

Idea monarchismu historické tradice a současnost

Kód předmětu: YBHC151 Garant: Šalanda,B.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Výklad se zaměří na kolektivní představy a názory o monarchismu. Budou sledovány určité historické tradice až do současnosti. Pozornost bude rovněž věnována důležitým klasickým idejím typu „dvojí tělo královo“ a „králové divotvůrci“. Nabídne se pohled i na současné monarchie. Jako doplněk budou následovat politologické úvahy na toto téma. Atestace bude vycházet z aktivity studentek a studentů, na jejich vstupu do rozprav, jakož i na seminární práci.

Imaginativní tvorba jako nástroj reflexe, vyjádření a interpretace - výtvarný workshop

Kód předmětu: YBKC160 Garant: Hájek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
V tomto kurzu bude konfrontována náhodná vizuální struktura a kulturní archetyp s imaginativní cílenou tvorbou subjektu. Za pomoci určitých limitů a kombinací výtvarných technik spolu s inspiračními zdroji z oblasti narace i formy se budeme snažit otevřít pole individuální imaginace a tvořivosti, rozlomit bariéry zaběhlých vizuálních i myšlenkových stereotypů. Takový tvůrčí proces iniciuje kompetenci sebereflexe a sebeprezentace spolu se schopností otevřené komunikace o polysémii konceptů a vnímání.

Intermediální tvorba I.

Kód předmětu: YBKC161 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Blokový kurz objektového umění a prostorového vytváření má posluchači, který neprošel žádnou předchozí uměleckou přípravou, nabídnout příležitost pokusit se prakticky odhalit své vlastní prameny tvořivosti. Předvede ukázku, jak v tomto procesu souvisí utváření a interpretace znaku s osobní zkušeností v jejích vědomých i podvědomých strukturách. Posluchači si budou moci vyzkoušet několik technik výtvarné tvorby odvozených z umění 20. století (od dadaismu po objektové umění). Kurz má posluchače zbavit případného respektu před výjimečností umělecké tvorby, pomoci mu porozumět jejímu smyslu a seznámí jej se zásadami její teoretické reflexe.

Intermediální tvorba II.

Kód předmětu: YBKC162 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Na základě poznatků získaných v účasti v kurzu Intermediální tvorba I. má student vytvořit v průběhu kurzu samostatnou realizaci a obhájit ji před jeho účastníky. Cílem je ověřit si postoj tvůrce v procesu ověřování nových vizuálních znaků. Podle pokynů vyučujícího se také účastní při práci s účastníky Intermediální tvorby I.

International Trade: USA nad Europe in an Interconnected World

Kód předmětu: YBAU048 Garant: Semerák,V. + Skladanová,N. + Havlištová,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 10:30 - 12:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1) / čt 10:30 - 12:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This course covers, with a focus on both theory and empirics, essential topics in international (interregional) trade and trade policy analysis at the undergraduate level. These basics are complemented by hands-on work with empirical data, and discussions of topic which appear in current debates on trade policies and protectionism. The course attempts to provide insight into the following questions:- Why do countries (regions) trade? And how does trade influence the welfare of their citizens?- What determines which goods/services will be exported/imported by particular countries?- How do trade policies influence the effects of trade on economies and their welfare?- How are US and EU policies formed and how do they differ? If US uses “Buy America/n”, is there something like “Buy European”?- How can we identify and evaluate vulnerabilities caused by dependencies on countries such as China, Russia, etc.?- What kind of sanctions can be used (and are used by the USA, EU, and China), and how do they influence welfare?

Interpretace literárního díla

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB033 Garant: Češka,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz bude probíhat seminární formou. Těžiště práce spočívá v četbě literárních děl a jejich následné literární vědou poučené interpretaci. Výrazná suma práce bude tedy spočívat na důsledné přípravě na semináře. Kurz bude probíhat prezenční formou v nové budově Fakulty humanitních studií. Podmínkou atestace bude vypracovat závěrečnou interpretaci v rozsahu do 5 normostran.

Introduction to Anthropology of Arts

Kód předmětu: YBAJ222 Garant: Sindelar,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The lecture provides an introduction to the history, theory, and methodology within the anthropology of art. It starts out by discussing terminological issues and the difference between art-historical and art-anthropological approaches. After introducing earlier anthropological studies on art, the lecture focuses on key debates within this sub-discipline, including: differences between material culture and art, questions of agency, primitivism, aesthetics, and iconography, as well as art and technology. Following, newer art-anthropological research will be discussed in the context of art as a commodity, the collection and display of modern and contemporary art, art’s circulation in global art worlds, as well as the provenance and restitution politics of art.

Introduction to Anthropology of Arts

Kód předmětu: YBSC210 Garant: Sindelar,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The lecture provides an introduction to the history, theory, and methodology within the anthropology of art. It starts out by discussing terminological issues and the difference between art-historical and art-anthropological approaches. After introducing earlier anthropological studies on art, the lecture focuses on key debates within this sub-discipline, including: differences between material culture and art, questions of agency, primitivism, aesthetics, and iconography, as well as art and technology. Following, newer art-anthropological research will be discussed in the context of art as a commodity, the collection and display of modern and contemporary art, art’s circulation in global art worlds, as well as the provenance and restitution politics of art.

Introduction to Brain

Kód předmětu: YBAJ203 Garant: Pfaus,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course is the first part of a two-course series. Its aim is to provide you with an introduction to the brain, how it works, and what its neural and neurochemical mechanisms are that underlie behavior. The emphasis on mechanisms, structures, and concepts is designed to prepare you for the next course in the series, called “Brain and Behavior” (offered in the Summer semester) that makes use of the concepts learned in this course and applies them to complex motivated behaviors. It is also necessary for any other neuroscience-related courses, like Psychofyziologie a neuropsychologie (by Lenka Martinec Nováková), and courses that may be offered in the future, such as Hormones and Behavior, Drugs and Behavior, etc. Although the highly interdisciplinary material is drawn primarily from the subdisciplines of neuroscience, including neuroanatomy, neurophysiology, neuropharmacology, and neuroendocrinology, our ultimate interest is in behavior. How do we understand behavior on the basis of its biological mechanisms? The course is divided into three units with an equally-weighted examination at the end of each. In the first unit, we will examine the gross structure and function of the nervous system and neuron, with an emphasis on the mechanisms by which nerves send information over long distances. The second unit examines the electrochemical connections between nerve cells and the way that those connections convey information from one cell to another and across networks of nerve cells. You will be exposed to concepts developed in molecular biology, and the way that neurobiologists have applied those concepts to the neuron. The third unit will focus on neurochemical pathways in the brain, neuroendocrinology, and the organization of the autonomic nervous system. This section will conclude by exploring the way in which sensory information is transmitted in the brain using the chemical senses of taste and smell as examples. Students who know psychology solely as a social science will likely find the early part of this course challenging. This is to be expected in any course in which the terminology and concepts are entirely new. But by learning this “alien” terminology of neurobiology and building up your understanding of new concepts in a step-by-step manner, you will come to view psychology from a different, more biological perspective, and you will have acquired an overview of neuroscience in the process. There is no required textbook. The lectures will provide you with all the necessary material. However, if you would like a book, I can recommend the introductory neuroscience textbook by Bear, M.F., Conors, B.W., and Paradiso, M.A. (2015). Neuroscience: Exploring the brain (4th Ed), Lippincott, Williams & Wilkins, Baltimore. I include the corresponding chapters to each lecture in the syllabus (called “BCP”; see below). It is very important that you do not fall behind in the lectures because cramming before the exams will tend to drive you crazy and really won't help you understand the information. I will do my best to help you understand what you have read and will be available for office hours by appointment. I encourage questions from the class during lectures. I tend to lecture quickly because there is quite a lot to cover. I would strongly suggest that you pair up with one or two other students and form a study group to go over the information.

Introduction to Brain

Kód předmětu: YBSC196 Garant: Pfaus,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course is the first part of a two-course series. Its aim is to provide you with an introduction to the brain, how it works, and what its neural and neurochemical mechanisms are that underlie behavior. The emphasis on mechanisms, structures, and concepts is designed to prepare you for the next course in the series, called “Brain and Behavior” (offered in the Summer semester) that makes use of the concepts learned in this course and applies them to complex motivated behaviors. It is also necessary for any other neuroscience-related courses, like Psychofyziologie a neuropsychologie (by Lenka Martinec Nováková), and courses that may be offered in the future, such as Hormones and Behavior, Drugs and Behavior, etc. Although the highly interdisciplinary material is drawn primarily from the subdisciplines of neuroscience, including neuroanatomy, neurophysiology, neuropharmacology, and neuroendocrinology, our ultimate interest is in behavior. How do we understand behavior on the basis of its biological mechanisms? The course is divided into three units with an equally-weighted examination at the end of each. In the first unit, we will examine the gross structure and function of the nervous system and neuron, with an emphasis on the mechanisms by which nerves send information over long distances. The second unit examines the electrochemical connections between nerve cells and the way that those connections convey information from one cell to another and across networks of nerve cells. You will be exposed to concepts developed in molecular biology, and the way that neurobiologists have applied those concepts to the neuron. The third unit will focus on neurochemical pathways in the brain, neuroendocrinology, and the organization of the autonomic nervous system. This section will conclude by exploring the way in which sensory information is transmitted in the brain using the chemical senses of taste and smell as examples. Students who know psychology solely as a social science will likely find the early part of this course challenging. This is to be expected in any course in which the terminology and concepts are entirely new. But by learning this “alien” terminology of neurobiology and building up your understanding of new concepts in a step-by-step manner, you will come to view psychology from a different, more biological perspective, and you will have acquired an overview of neuroscience in the process. There is no required textbook. The lectures will provide you with all the necessary material. However, if you would like a book, I can recommend the introductory neuroscience textbook by Bear, M.F., Conors, B.W., and Paradiso, M.A. (2015). Neuroscience: Exploring the brain (4th Ed), Lippincott, Williams & Wilkins, Baltimore. I include the corresponding chapters to each lecture in the syllabus (called “BCP”; see below). It is very important that you do not fall behind in the lectures because cramming before the exams will tend to drive you crazy and really won't help you understand the information. I will do my best to help you understand what you have read and will be available for office hours by appointment. I encourage questions from the class during lectures. I tend to lecture quickly because there is quite a lot to cover. I would strongly suggest that you pair up with one or two other students and form a study group to go over the information.

Introduction to Quantitative Methods in Social Sciences

Kód předmětu: YBAJ189 Garant: Zakreski,E. + Csajbók,Z.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 10:00 - 11:20, místnost YT131 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course will provide a step-by-step introduction to fundamentals of quantitative research methodology and data analysis. It will introduce you to statistical thinking, interpreting and reporting results from statistical analyses, and will provide hands-on learning activities using a free easy-to-use statistics software (JASP). The course will be especially beneficial to students who are interested in psychology and sociology.

Italština pro mírně pokročilé I.

Kód předmětu: YBEC165 Garant: Timingeriu,F.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: italština
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Jedná se o kurz, který navazuje na předcházející dva kurzy pro začátečníky (Kurz pro začátečníky I. a II., jejichž absolvování však není podmínkou pro zápis) a předpokládá tedy minimální vstupní úroveň A2. Obsahem kurzu bude osvojování si pokročilejších řečových dovedností v italském jazyce (mluvení, čtení, psaní a poslech) prostřednictvím studia jazykových prostředků (gramatika, slovní zásoba, fonetika, syntax, morfologie) v různých formách komunikace (rozhovor, překlad, psaní). Vedle závěrečného písemného testu a ústní zkoušky absolvování kursu předpokládá pravidelnou docházku, aktivní účast na hodinách a velmi intenzivní domácí přípravu.

Italština pro začátečníky

Kód předmětu: YBEC109 Garant: Timingeriu,F.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: italština
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je určen vážným zájemcům o studium italštiny. Cílem předmětu je jak teoretický, tak praktický úvod do italského jazyka s ohledem k humanitně-vědním oborům studia na úrovni A1-A2.Obsahem kurzu bude osvojování si základních řečových dovedností v italském jazyce (mluvení, čtení, psaní a poslech) prostřednictvím studia jazykových prostředků (gramatika, slovní zásoba, fonetika, syntax, morfologie) v různých formách komunikace (rozhovor, překlad, psaní). Ačkoli se jedná o kurz pro začátečníky, tak je vhodný i pro falešné začátečníky, pokročilejší studenty a studenty se znalostí jiného románského jazyka. Vedle písemné a ústní zkoušky absolvování kursu předpokládá pravidelnou docházku, aktivní účast na hodinách a velmi intenzivní domácí přípravu.

J.G. Herder: Filosofie lidskosti v období raného romantismu

Kód předmětu: YBFC250 Garant: Vostárek, A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se bude věnovat Herderově filosofii, výkladu jeho pojetí lidskosti a řeči. Poté, co bude téma uvedeno do kontextu zejména v souvislosti s Ideou všeobecných dějin ve světoobčanském pohledu od I. Kanta, zaměří se především na výklad stěžejních pojmů Herderovy filosofie. K tomu bude využito zejména jeho dvou děl, které byly nejspíše i dobově nejpopulárnější (Esej o původu řeči, Ideje k filosofii dějin lidstva). Závěr kurzu pak cílí především na to, jak Herder svým myšlením ovlivnil nejen své současníky. Podmínky splnění kurzu:Úvaha na vybrané téma v rozsahu 3-5 ns.

Jazykový konzultační seminář – tandem

Kód předmětu: YBAJ081 Garant: Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 2 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
This autonomous language course is a one-semester course for students learning a foreign language here at the faculty (including Czech as a foreign language for incoming students). Native speakers of two different languages work together to help each other learn the target language as well as to learn about the target culture and community. The tandem is expected to set goals, discuss the methods of learning/teaching each other. Both partners should benefit equally from the exchange. This parallel session is only for INTERNATIONAL students. If you are Czech, enroll in YBEC143.

Jazykový konzultační seminář – tandem

Kód předmětu: YBEC143 Garant: Převrátilová,S. + Císařovská,L.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: -
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
V případě nemožnosti osobních schůzek se studenti potkávají online, dle vlastní dohody.Tento autonomní jazykový kurz je určen studentům, kteří studují cizí jazyk v jazykových kurzech fakulty a chtějí si jazyk procvičit ve dvojici s cizojazyčným mluvčím. Podstatou kurzu jsou pravidelné schůzky s tandemovým partnerem, jejichž cíl a náplň si studenti určí sami. Oba partneři by měli z tandemu profitovat z jazykové výměny rovnoměrně.Tandemová dvojice by se měla scházet nejlépe jednou či dvakrát týdně a postupovat podle cílů a plánu domluveného předem. Doporučuje se jazyky oddělit a procvičovat nejdřív jeden a poté druhý, ale není to nutné. O průběhu práce si povedete záznamy, vytvoříte pracovní listy a napíšete závěrečnou reflexi.Před začátkem je povinná úvodní schůzka a na konci semestru schůzka závěrečná.V případě potřeby proběhnou schůzky on-line.ZDE SE PROSÍM ZAPISUJÍ POUZE ČEŠTÍ STUDENTI.

Je křesťanství morálním náboženstvím?

Kód předmětu: YBFC189 Garant: Pincová,E. + Pinc,Z.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: náboženství
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Je křesťanství morálním náboženství? Ve stopách knih Fustel de Coulanges: Antická obec; M. Stern, H. Pölmann: Desatero v životě židů a křesťanů; Bernhard Casper: Míra lidství; R. Brague: O bohu u křesťanů a o jednom nebo dvěma dalších; ad. sledujeme otázku, kterou položil Platon, když nahradil náboženství založené na mýtu ideou dobra. Pojem morální náboženství použil poprvé Jan Patočka v přednáškovém cyklu Platon a Evropa. V kurzu se najde prostor i pro prezentaci vlastní četby studentů.Kurz bude atestován podle pravidel Úvodní kurzy a cykly (viz UKC v Moodle v Historickém modulu).V zimním semestru školního roku 2021/22 bude výuka kurzu prováděna klasickou formou, pokud nenastane nějaká změna.

Kořeny evropské tradice I.

Kód předmětu: YBFC130 Garant: Pincová,E.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika
Rozvrh: pá 13:00 - 14:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Uvedení k filosofii je v tomto kurzu předváděno na základě rozdílů mezi archaickou a moderní společností, na základě rozdílu mezi společenstvím žijícím v mýtu a společenstvím, v němž se mýtus stane alternativním a následně se rozpadá. Mýtus je zde vykládán jako symbolická forma, pro níž platí, že zde není místo pro otázky, a filosofie vzniká jako prostor pro otázky, reaguje na rozpadající se mýtus a usiluje nalézt novou pevnou půdu pod nohama. Filosofie je vždy skrze jazyk, je to jiný případ symbolické formy než mýtus, a souvisí s prožitkem různojazyčnosti. Výklad je střídavě koncipován historicky a fenomenologicky, reflektuje zakladatelskou tradici evropské filosofie v linii Sokrates, Platón, Aristoteles a sleduje začasté výklady prof. Patočky z přelomu 60. a 70. let. V oblasti fenomenologického výkladu jsou nejdůležitější výklady Husserlovy, zejména z "Krize evropských věd". Důležitým pojmem je výměr diskursu, kde se ukazuje rozdíl mezi přístupy založenými teoreticky, tedy matematikou, filosofií, antickou vědou, a přístupy založenými prakticky - mýtem, životem, moderní vědotechnikou. Kurz je důležitým doplnkem a rozvinutím výkladů o vědě jakožto epistémé, tedy výkladu kurzu Úvod do humanitních věd a studia vzdělanosti (UHVSV).Bližší podrobnosti najdete v Moodle v podatelnně pro tento kurz, pod názvem Úvodní kurzy a cykly (UKC). Tam je také popsán způsob zadávání úkolů, odevzdávání referátů a podmínky atestace.

Kořeny evropské tradice II.

Kód předmětu: YBFC182 Garant: Pincová,E.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs souvicí s Kořeny evropské tradice I., který je v tomto semestru paralelní, a je věnován řecké tradici. KET II se bude věnovat hebrejské tradici. Pojítkem je téma platónského motivu péče o duši v (tés psychés epimeleisthai) v tradici evropského myšlení. Budeme se tedy věnovat především hebrejskému myšlení, tedy druhému kořenu evropské tradice a jeho vývoji v evropských dějinách. Bližší podrobnosti najdete v Moodle v odevzdávárně pro tento kurz, pod názvem Úvodní kurzy a cykly (UKC). Tam je také popsán způsob zadávání úkolů, odevzdávání referátů a podmínky atestace. Literatura: stejně jako v KET I.

Kritická teorie reklamy

Kód předmětu: YBKC167 Garant: Hájek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: komunikace
Rozvrh: pá 14:30 - 15:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V tomto kurzu budeme reklamu sledovat jako určitou praxi skrývání, které se samo tají pod maskou transparentnosti a přímočarosti. Budeme se zabývat otázkou skrytých metod a významů, které dohromady skládají ucelenou nepsanou ideologii, jednotný dobový obraz světa plný nevědomých klišé, diskriminací a předsudků. Hlavní metodou reklamy je (hrozba) vyloučení, rozdmýchávání strachu z asociálna, které je ovšem ve skutečnosti důsledkem reklamního průmyslu. Budeme vycházet z klasických kritických teoretiků jako Adorno ad. a naši argumentaci budeme rozvíjet na konkrétních příkladech reklamních témat a strategií.

Krize jako příležitost I.

Kód předmětu: YBSC158 Garant: Rynda,I.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: politická teorie
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Zatímco ve druhé polovině 20. století probíhal proces globalizace (jíž byl po řadu let věnován obdobný kurz), počátek 21. století přinesl v globálním měřítku krizi finanční, ekonomickou, environmentální, ale do krizových situací se dostává i oblast demografie, sídelní struktury, migrace. Krizi zažívá i politická sféra, věda, kultura a sdělovací prostředky a informace. Ve všech oblastech je různě zasažena místní, regionální a globální úroveň. V cyklu přednášek předních odborníků se posluchači seznámí s jejich názorem na jednotlivé oblasti a jejich problémy, klíčové hráče, rizika a možnosti řešení, bude-li krize pochopena správně – Jako příležitost ke změně.

Kulturnědějinné souvislosti demografického chování

Kód předmětu: YBHC185 Garant: Horský,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Z hlediska kulturních či historických věd nelze nalézt populaci, která by vykazovala jakousi „přirozenou“ (tj. kulturně neutrální) plodnost. Namístě je tedy klást otázky po způsobech, jimiž je demografické chování (demografické jevy: narození, sňatek, úmrtí v jejich vzájemné konfiguraci) kulturně ovlivněno, resp. modelováno. Na zřeteli je nutno mít jak otázky metodologické (kulturně-analytický zájem o lokální společenstva a lokální populace vyvažuje obvykle makroanalytickou perspektivu demografie), tak materiálové (jednotlivá témata). Kulturně-historický a etnologický zájem o demografické jevy lze pak použít i v mezioborové diskusi např. s evoluční antropologií. Nápadným rysem moderní (západní) společnosti je regulace plodnosti („velká transformace“ 19. stol. [Livi Bacci 2003; Andorka – Horská – Head-König 1998] a „druhá transformace“ od 60. let 20. stol.; Esping-Andersen – Billari 2015; Lesthaeghe 2010]). Samo toto omezení (manželské, partnerské) plodnosti je možné chápat (analyzovat) jak jako symptom, tak jako faktor (vývoje) moderní kultury. Naše rozbory vyjdou od kulturnědějinného výkladu uvedených transformací a od sledování jejich difuze z evropského ohniska jejich počátků.Milé kolegyně, milí kolegové, pokyny a studijní materiály k tomuto kurzu jsou a budou zpřístupňovány v Moodle.

Kulturní dějiny české železnice

Kód předmětu: YBHC183 Garant: Štemberk,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 8:30 - 9:50, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Železnice představuje jednu z nejdůležitějších a nejzásadnějších inovací 19. století, stala se impulsem pro rozvoj industrializace a modernizaci společnosti. Nástup železniční dopravy vedl k proměnám vnímání času a vzdáleností. Jednotlivé přednášky se zaměří na vliv železnice na změny ve společnosti, každodennost z pohledu cestujících i zaměstnanců, život na železnici i s železnicí a v neposlední řadě i železnici v kultuře a umění.

Kulturní ekologie – environmentální antropologie I.

Kód předmětu: YBSC181 Garant: Kuřík,B.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: životní prostředí
Rozvrh: út 16:00 - 17:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Zájem o environmentální antropologii (EA) v současnosti enormně vzrostl díky ekologické krizi v čase tzv. antropocénu. Řada aktuálních debat, jež hýbou odborným i veřejným světem, má své předchůdce v téměř stoleté historii oboru, na které se ale často zapomíná. Kurz představí klíčové školy, koncepty, debaty a příklady z minulosti environmentální antropologie. Pozornost je věnována zejména kulturní ekologii a ekosystémovému přístupu tzv. ekologické antropologie.

Kurz běžeckého lyžování

Kód předmětu: YBKC200 Garant: Skripnik,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 2 Klíčová slova: tělocvik
Rozvrh: bez rozvrhu nebo dosud není rozvrh zadán
Týdenní kurz běžeckého lyžování v Jizerských horách pro pokročilé i začátečníky. Klasická technika i skate jsou jen nástroje, jak se pohybovat pomalu nebo rychle krajinou. Důležité jsou Jizerky. Kurz by měl začátečnikům pomoci osvojit si základní techniku, u pokročilých upozornit na chyby. Cílem je ale hlavně běžkovat, zlepšit vytrvalost, najít v pohybu jistotu, okysličit hlavu pro přemýšlení.

Kvantitativní metody empirického výzkumu

Kód předmětu: YBSC177 Garant: Špaček,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 5 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: po 11:30 - 12:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět pokrývá základní otázky spojené s využitím kvantitativní metodologie empirického výzkumu ve společenských vědách. Seznamuje s logikou kvantitativního výzkumu, způsobem jeho realizace a klíčovými volbami, které je nutné při jeho použití provést. Prostřednictvím průběžné práce si studenti vyzkouší základní praktické dovednosti nezbytné pro přípravu a realizaci vlastního kvantitativního výzkumu.

Kvantitativní metody empirického výzkumu (kombinovaná forma)

Kód předmětu: YBSC177K Garant: Špaček,O.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 5 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět pokrývá základní otázky spojené s využitím kvantitativní metodologie empirického výzkumu ve společenských vědách. Seznamuje s logikou kvantitativního výzkumu, způsobem jeho realizace a klíčovými volbami, které je nutné při jeho použití provést. Prostřednictvím průběžné práce si studenti vyzkouší základní praktické dovednosti nezbytné pro přípravu a realizaci vlastního kvantitativního výzkumu.

Latina pro začátečníky

Kód předmětu: YBEC112 Garant: Ebersonová,A.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: latina
Rozvrh: pá 11:30 - 12:50, místnost YT117 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět je určen pro studenty, kteří chtějí získat základní znalost latinského jazyka. Cílem kurzu je seznámit studenty se základy latinské morfologie (skloňování podstatných a přídavných jmen, časování sloves) a se základní latinskou slovní zásobou a poskytnout jim tak základ pro pochopení latinského textu a pro rozvíjení praktických dovedností v práci s originálním latinským textem. Předmět je věnován jak teoretickému výkladu, tak praktickému procvičování morfologických jevů i lexika (překlady vět z latiny i do latiny). Kromě gramatického výkladu bude zahrnut i kulturně-historický kontext (vznik a vývoj latiny, vliv latiny na současné jazyky, paleografie, epigrafika, latinská přísloví, latinské zkratky, lékařská latina, církevní latina etc.). Studenti dostanou všechny potřebné studijní materiály v elektronické podobě.

Literární tvorba

Kód předmětu: YBKC025 Garant: Jonák,P.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz praktického nácviku tvorby literárního textu a rozvoje osobního autorského stylu.

Magie, čarodějnictví a kouzelnictví v evropské středověké a raně novověké kultuře (kombinovaná forma)

Kód předmětu: YBSC189K Garant: Jirsová,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 17:30 - 18:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
KURZ JE URČEN POUZE PRO KOMBINOVANOU/DISTANČNÍ FORMU STUDIA. Kurz se soustředí na pojetí magie, čarodějnictví, kouzelnictví a spřízněných fenoménů v evropské středověké a raně novověké kultuře, na odlišné pojetí těchto jevů v oficiálním církevním učení a v kontextu lidové zbožnosti integrující staré pohanské vlivy s křesťanstvím. Téma bude pojednáno na základě několika interpretačních přístupů vycházejících z moderní historiografické literatury, porovnání jejich různých perspektiv tak, aby bylo možné konstruovat alespoň částečný obraz magie a čarodějnictví, jehož stopy nacházíme v dobových pramenech, folklórních rituálech a kolektivní i individuální imaginaci. Studenti budou seznámeni např. s historicko-antropologickým přístupem R. van Dülmena, kladoucím důraz i na sociální kontext raně novověkého čarodějnictví, s komparativním a mikrohistorickým pojetím C. Ginzburga, který do svého výkladu lidového původu evropského čarodějnictví kromě pohledu historického vtělil i rovinu lingvistickou, religionistickou a etnologickou. Široce pojatý interdisciplinární výklad středověké magie R. Kieckhefera poslouží k uvedení do problematiky a vymezení vývoje čarodějnictví v období středověku, ve kterém se etabloval církevní konstrukt čarodějnického sabatu, jehož kořeny ovšem dle Ginzburga nevyrůstají jen z církevní démonologie, ale opět se kruhem vrací i k potlačovaným a přesto přežívajícím lidovým představám.

Malba a výtvarné vyjadřování

Kód předmětu: YBKC032 Garant: Štenclová,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět Malba a výtvarné vyjadřování je koncipován jako základní seznámení s výrazovými prostředky malby. Představuje malbu především jako svébytný způsob uvažování a specifickou reflexi světa. Předmět potlačuje apriorní přívlastky (studijní malba, realistická malba atd.) a klade důraz na prostor pro svobodné vyjádření, ovšem se znalostí technického a myšlenkového rámce. Představuje tudíž jakési praktické ověřování hranic této disciplíny a polemiku s ustálenou podobou její definice. Praktické explorační etudy jsou spojené s teoretickou reflexí a vztahem k dějinám výtvarného umění.

Mediální sémiotika

Kód předmětu: YBEC186 Garant: Češka,J. + Gvoždiak,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: komunikace
Rozvrh: viz SIS
Předmět si klade za cíl diskusní formou představit problémy média (v širokém slova smyslu), jeho roli při utváření významu v komunikaci, jeho vztahu k tradičně vymezovaným teoriím znaku a významu, na jedné straně založeným na existenci (resp. hypotéze) kódu, na straně druhé na intencionalitě (resp. jejich úloze v rámci teorie významu). V základních rysech se pokouší postihnout vliv média, kanálu a materiální složky znaku na způsoby, jakým znakům a jejich komplexům rozumíme, na jejich roli v komunikačním procesu. Pozornost věnuje jak teoretickým presupozicím takového typu uvažování, tak praktickým ukázkám aktuálního vlivu média jakožto technologie na lidské chování a rozhodování. Zvláštní pozornost je věnována fenoménu psaní, o němž uvažuje jako podstatném faktoru při formování identity kultury i jejích členů.

Medieval Cultural Pluralism

Kód předmětu: YBAJ224 Garant: Pacovský,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz vyučovaný v angličtině slouží jako základní úvod do kultur(y) evropského středověku. Představí náboženské, sociální a umělecké aspekty této epochy od pádu římské říše do období reformace. Zohlední též kulturu středověkých Čech. Součástí kurzu tak bude i exkurze, seznamující s vybranými dochovanými středověkými památkami na území Prahy.

Medieval Cultural Pluralism

Kód předmětu: YBEC183 Garant: Pacovský,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: středověk
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT212 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz vyučovaný v angličtině slouží jako základní úvod do kultur(y) evropského středověku. Představí náboženské, sociální a umělecké aspekty této epochy od pádu římské říše do období reformace. Zohlední též kulturu středověkých Čech. Součástí kurzu tak bude i exkurze, seznamující s vybranými dochovanými středověkými památkami na území Prahy.

Medieval Literature in Bohemia

Kód předmětu: YBEC182 Garant: Ebersonová,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 4 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: pá 13:00 - 14:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
This course will introduce the various genres of medieval literature in Bohemia, their basic characteristics, most famous authors and works. The course is designed for students with an interest in literature and history; no previous knowledge of the subject is required.Reading sample texts selected from the literature listed below and their interpretation will be an integral part of the classes. During the semester, students will also present paper(s) on selected topics. (The teacher will supply students with all the necessary literature to prepare for classes.)

Meet the Europeans: Politics and Society in the European Union

Kód předmětu: YBAU034 Garant: Najšlová,L. + Havlištová,V. + Skladanová,N.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 6 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 12:00 - 15:00, místnost YC10 (CERGE - Politických vězňů 936/7, Praha 1)
This is one of the courses of the UPCES programme (the Undergraduate Program in Central European Studies); the comprehensive information is available at https://bakalar.fhs.cuni.cz/SHV-211.html.This course covers the main political, social, cultural, and economic factors which conditioned and accompanied post-war European integration. It invites students to critically rethink what the motivations were behind European integration at its emergence and how they have been changing up until the present.

Město jako obraz (starověk)

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB022 Garant: Altová,B.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: architektura, město
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět zaměřený na studium architektury a urbanismu v kontextu evropského kulturního vývoje a historie. Je určený především studentům bakalářského studia, kteří se zajímají o témata: město - architektura - urbanismus - antika z hlediska využití vizuálních pramenů historického poznání. Je vhodný i pro přípravu na vybraná témata Úvodu do historie nebo Státní závěrečné zkoušky z historie. Doporučená (podle zvoleného tématu atestace):• BOUZEK, Jan - Ondřejová, Iva - Halada, Jan, Periklovo Řecko. Praha : MF, 1989. 272 s. ISBN 80-204-0029-X• BOUZEK, Jan - Etruskové - jiní než všechny ostatní národy. Praha : Karolinum, 2003. 216 s. Praha: (Acta Universitatis Carolinae. Philosophica et historica. Monographia.) ISSN:0567-8307• DUFEK, Josef, Vesnice, či již město? Neolit a počátky urbanizace Evropy. Ústav pro archeologii, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze, dostupné na: http://www.antropoweb.cz/media/document/antropowebzin_2_2014n.pdf • BOUZEK, Jan - Římské a řecké modely mýtů počátků měst. In: Historická Olomouc. Sborník příspěvků ze sympózia Historická Olomouc XII., zaměřeného k problematice zakladatelských mýtů a mýtů "počátků" ve světle kritiky pramenů Muzeum umení Olomouc - sál Beseda 6.-7. října 1998 / Olomouc : Univerzita Palackého 12, (2001,) s. 65-70. 80-244-0323-4• VITRUVIUS Pollio, Marcus - Otoupalík, Alois - Bouzek, Jan Deset knih o architektuře. Vitruvius Pollio; [Z latinského originálu přeložil]: Otoupalík, Alois. [Předmluva, poznámky a bibliografie]: Bouzek, Jan. Praha : Baset, 2001. 438 s., il. (Antická knihovna. XLIII.R.) ISBN:80-86223-49-3Návaznost na knihy doporučené k EDK:• FLACELIÉRE,, Robert, Život v době Periklově, 358 s. Praha: Odeon 1981, ISBN 01-088-81• COULANGES, Fustel de: Antická obec. 392 s. Praha : Sofis Pastelka 1998 ISBN:80-902439-7-5• VERNANT, J.-P.: Řecký člověk a jeho svět. 296 s. Praha: Vyšehrad 2005. ISBN:80-7021-731-6• BARTONEK, Antonín , Zlatá Egeis. Praha :Kolumbus 1969. 358 s. ISBN neuvedeno

Metody archeologického studia

Kód předmětu: YBHC137 Garant: Matoušek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: metodologie
Rozvrh: čt 10:00 - 11:20, místnost YT131 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz seznamuje studenty se základními principy a metodami archeologického studia tak, jak se vyvíjely od raného novověku do současnosti. Představuje vývoj oboru od prvotní etapy doplňkové disciplíny dějepisectví až po současné multidisciplinární pojetí, které je založeno především na propojení společenských a přírodních věd. Pozornost je věnována především vývoji oboru v českých zemích, který je ovšem v nezbytné míře zařazen do souvislostí mezinárodního vývoje.

Migrace a postmigrační procesy

Profilový předmět Společenské vědy - Antropologie
Kód předmětu: YBSB016 Garant: Bittnerová,D.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: menšina, sociálněvědní teorie
Rozvrh: st 14:30 - 15:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se zaměří na problematiku migračních a postmigračních procesů. Představí stěžejní paradigmata v přístupu k studiu migrace (asimilace, integrace, transnacionáln