Výběr kurzů

Vyučované předměty

umění

Přehled povinně volitelných předmětů vyučovaných v zimním semestru akademického roku 2023/2024


Alternativní kurátorství

Kód předmětu: YBKC156 Garant: Zavadil,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: kurátorství, vizualita
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Seminář se zabývá proměnami lidského vztahu k hlavonožcům coby „pozemským jiným“ v uplynulých dvou stoletích. Sleduje jejich líčení v beletrii (od Victora Huga přes H. G. Wellse až po Chinu Miévilla), přihlíží k historii jejich vědeckého zkoumání (od Williama E. Hoyla) a v závěru se snaží objasnit jejich význam pro filosofickou reflexi (Peter Godfrey-Smith).

Architektura jako filosofické téma

Kód předmětu: YBFC253 Garant: Pětová,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: architektura, teorie umění
Rozvrh: st 14:30 - 15:50, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Interpretuje klíčové evropské hodnoty a aplikuje je na sociální a zdravotní problematiku.Vysvětlí eticky dilematické situace ve své profesi a zdůvodní jejich řešení s využitím znalostí základních etických teorií a principů a etických kodexů profese.

Cibulský seminář dějin evropského ducha XIII.

Kód předmětu: YBEC178 Garant: Putna,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: st 18:30 - 19:50
Předmět volně navazuje na předmět Fenomenologie I. Semináře se věnují převážně fenomenologii a existencialismu, tématu svobody, odpovědnosti a úzkosti (přednáška Existencialismus je humanismus doplněná o ukázky z dramatu Mouchy), teorii intersubjektivity (pohledu druhého) a tělesnosti v Bytí a nicotě Jean-Paula Sartra a teorie emocí (strach) v Nástinu teorie emocí. Některé fenomény budou předvedeny v kontextu románu Neviditelný Jaroslava Havlíčka (panoptikon u M. Foucaulta). Pro doplnění odkážeme i na teorii intersubjektivity u E. Husserla. Podmínky: aktivní účast, společná četba textů a rozbor textů (Existencialismus je humanismus) a krátký, písemný rozbor vybraného úryvku. Pokud budete mít zájem o známku výborně, můžete poslat krátkou, vlastní interpretaci nebo esej týkající se tématu, nebo vystoupit s referátem přímo v semináři.

Deset odstínů filmové avantgardy

Kód předmětu: YBKC199 Garant: Mišúr,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: film
Rozvrh: čt 8:30 - 9:50, místnost YT242 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Traditional sociology was based on so called methodological nationalism, as when it non-reflectively identified the society with the national state. The aim of the lecture is to exceed this narrow conception and introduce a historical sociology of politics in a global context. The lecture is methodologically based on a theory of international relations and mainly on historical-sociological approaches toin the theory of international relations.

Digitální umění a nová média I.

Kód předmětu: YBKC183 Garant: Svoboda,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: média
Rozvrh: po 10:00 - 11:20, místnost YT003 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The course uses the perspective of historical sociology in order to study various aspects of knowledge, culture, and religion. By reading the works of prominent sociologists, historians, and historical-sociologists, students will learn of different theories pertaining to the development of these fields throughout history. Through a comparative and critical reading of the texts, students will learn how similar phenomena might be given a variety of interpretations when studied with different tools and looked at from different perspectives.

Estetika v kontextu filosofie

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB088 Garant: Borecký,F.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT032 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The lecture provides an introduction to the history, theory, and methodology within the anthropology of art. It starts out by discussing terminological issues and the difference between art-historical and art-anthropological approaches. After introducing earlier anthropological studies on art, the lecture focuses on key debates within this sub-discipline, including: differences between material culture and art, questions of agency, primitivism, aesthetics, and iconography, as well as art and technology. Following, newer art-anthropological research will be discussed in the context of art as a commodity, the collection and display of modern and contemporary art, art’s circulation in global art worlds, as well as the provenance and restitution politics of art.

Evropská literární kultura I.

Kód předmětu: YBEC151 Garant: Putna,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: antika, literatura
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
The aim of this course is to elucidate the process of civilization and globalization as the widening, deepening, and speeding of worldwide interconnectedness in all aspects of social life, from economics to politics, finance, culture, and crime. Globalization is therefore also about connectivity. In this course we explain different theories of globalization, historical waves of development of globalization and various aspects of globalization processes.

Imaginativní tvorba jako nástroj reflexe, vyjádření a interpretace - výtvarný workshop

Kód předmětu: YBKC160 Garant: Hájek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Kurs je určen především studentům, kteří se chystají pracovat na svém bakalářském překladu nebo na něm již pracují, ale nejen jim, ježto jeho cílem je prohlubovat vědomí jazyka a tříbit jazykovou kulturu. Setkávání dvou jazyků (konkrétně angličtiny s češtinou) umožňuje vnímat jazykové jevy, které jinak většinou zůstávají skryty. Na překladech se ukazuje, kdy máme pocit, že textu rozumíme, a kdy mu rozumíme skutečně. Krátké texty, překládané v tomto kurzu, se zaměřují především na úskalí, která často činí při překládání obtíže. Jejich postupným rozkrýváním si pozvolna upevňujeme základní překladatelské návyky a celkově rozvíjíme své jazykové vědomí. Jazyk je základním nástrojem humanitních studií, a proto je třeba jej dobře ovládat.

Intermediální tvorba I.

Kód předmětu: YBKC161 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Kurz na úrovni A2 podle Evropského referenčního rámce. Známku dostane ten, kdo má účast 80%. Zápis nad limit bohužel není možný.

Intermediální tvorba II.

Kód předmětu: YBKC162 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Rozvíjení jazykové kompetence v němčině pro pokročilé studenty. Kurz je na úrovní konec B1/začátek B2. Známku dostane ten, kdo má účast 80%. Zápis nad limit bohužel není možný.

Interpretace literárního díla

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB033 Garant: Češka,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: út 14:30 - 15:50, místnost YT221 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Neverbální složka je velmi silnou součástí naší komunikace. Tento seminář se zaměřuje na seznámení s jednotlivými oblastmi neverbální komunikace, které lze studovat a zkoumat. V přednáškové části kurzu budou představeny významné teoretické koncepty, metody a poznatky ze studia neverbální komunikace v kontextu etologie člověka, sociální psychologie a dalších oborů. Kurz je veden částečně seminární formou. Podmínkou atestace je přítomnost na seminářích, úspěšné absolvování závěrečného testu v termínu poslední přednášky a osobní participace na praktických a výzkumných částech kurzu.

Introduction to Anthropology of Arts

Kód předmětu: YBSC210 Garant: Sindelar,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: angličtina
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YTAULA (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem kurzu je poskytnout studentům vhled do historie expanze, degradace a opětovné konsolidace české organizované občanské společnosti v období demokratizace postkomunistické země jakou je Česká republika. Zaměřuje se na analýzu sociálních, institucionálních, kulturních a politických faktorů podmiňujících rozvoj a postavení organizací občanské společnosti v různých etapách novodobých dějin české společnosti. Na pozadí komparativních dat kurz ukazuje unikátnost historického vývoje české občanské společnosti. Zkoumá dlouhodobé trendy v oblastech filantropie, dobrovolnictví a profesionalizace, individualizace, komercializace či byrokratizace organizací občanské společnosti. Retrospektivní pohled je výběrově doplěn o data indikující aktuální stav a směřování občanské společnosti. Komparativní perspektiva umožní studentům pochopit anomálie, odlišnosti, podobnosti a temporalitu české občanské společnosti v relevantním mezinárodním a historickém kontextu, a to hlavně ve vztazích s politickými elitami a veřejnou správou.

Kritická teorie reklamy

Kód předmětu: YBKC167 Garant: Hájek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: komunikace
Rozvrh: pá 14:30 - 15:50, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs seznamuje se základními proměnami politiky a politické teorie v kontextu historických procesů. Akcent jepoložen na reflexi historicity a kontextuality politických forem. Studenti si v rámci kursu osvojí znalost teoretickýchpředpokladů, na kterých je historicko-sociologický pohled na politiku, moc a mezinárodní vztahy založen, seznámí sese základními koncepcemi, jež jsou pro danou oblast relevantní a naučí se nazírat a analyzovat reálné politické jevy audálosti jejich prizmatem.

Literární tvorba

Kód předmětu: YBKC025 Garant: Jonák,P.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: literatura
Rozvrh: pá 10:00 - 11:20, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V německé filosofii 19. a 20. století dochází v souvislosti s rozvojem absolutního idealismu kritickynavazujícího na transcendentalismus Kantův a dále pak v souvislosti s rozvojem nových filosofických úsilífenomenologických a hermeneutických, k postupné proměně vidění celku a povahy danosti světa člověku,proměně, jež, kromě jiného, vyúsťuje v proměnu ve vidění bytostného určení člověka vůbec. Kurz sledujevybrané kapitoly tohoto vývoje na motivu vlastní „danosti“ (Gegebenheit).

Malba a výtvarné vyjadřování

Kód předmětu: YBKC032 Garant: Štenclová,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
This course explores mass persuasion and propaganda in a developmental context with an emphasis on understanding approaches and techniques. It traces the emergence of strategic persuasive communication and propaganda from its origins to the present day. The basic principles, philosophy, and techniques of mass persuasion in different periods are considered, with an emphasis on contemporary contexts. Students will learn to identify different propaganda techniques and will gain the tools to evaluate and debunk propaganda campaigns. A developmental approach is used in order to allow the opportunity to see aspects of continuity and change in approaches. A combination of classic and contemporary texts in the area of propaganda and disinformation will be studied. Various approaches to propaganda will examined across a variety of media, with an emphasis in the second half of the course on emerging computational and participatory propaganda.

Od zvuků k hudbě

Kód předmětu: YBKC180 Garant: Matásek,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Přednáška tematizuje přistupování ke smrti, umírání a pohřbívání v evropské kultuře s důrazem na vývoj v 19. a 20. století. Výklad je strukturován po dílčích tématech probíraných v jejich historické dimenzi, součástí je i širší kulturní rámcování a přesahy do blízkých kulturních okruhů.

Percepce hudební tvorby

Kód předmětu: YBKC027 Garant: Kratochvíl,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: čt 17:30 - 18:50, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Sociální psychologie patří mezi základní obory psychologie jakožto samostatné vědecké disciplíny. Cílem sociální psychologie je porozumět, vysvětlit a umět anticipovat chování člověka a skupiny, a chování skupin, ať už malých či velkých. Sociální psychologie pracuje s řadou metod, kterým kurz věnuje pozornost (královskou cestou k porozumění chování člověka je v tomto oboru experiment). Tematickou základnu tvoří uzavřené a otevřené kapitoly sociální psychologie, které netvoří nikterak jednotný celek a reflektují replikační krizi a mediální bulvarizaci psychologie a jednotlivých klíčových postav (Milgram, Tajfel, Zimbardo, Jenis, Adorno, Lewin, Bandura ad.). Pojítkem předmětu je nahlížení a postupné nabalování fenoménů a teoretických konceptů, které se studenti budou v rámci kurzu učit rozpoznávat a to i v každodenním životě. Sociální psychologie není mrtvá historizující věda, ale nesmírně živá perspektiva jak porozumět světu kolem nás a jak v něm aktivně participovat. Předmět v kombinované formě studia staví na studiu předepsané literatury.

Právní aspekty výstavní činnosti

Kód předmětu: YBKC179 Garant: Jelínková,D.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: kurátorství
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
V priebehu semestra sa bude tento kurz zaoberať tým, ako môže súčasné umenie poskytnúť priestor na kritickú diskusiu a ako umelci*kyne pracujúci v týchto umeleckých formách poskytujú prostredníctvom svojej práce diskurz, ktorý odráža témy súčasnej filozofie a teórie. Tento predmet poskytne prehľad kľúčových teoretických prác na tému antiimperializmu, komunity, diaspóry, tela a technológie, kyberfeminizmu, glitch feminizmu, biopolitického umenia, ekofeminizmu, antropocénu, čierneho ekofeminizmu, radikálnej starostlivosti, nového materializmu a queer teórie. Prednášky budú doplnené o diskusie, spojené s kritickým čítaním teoretických textov a konkrétnymi prípadovými štúdiami zo súčasného umenia a premietania diel umenia pohyblivého obrazu.

Proměny tance

Kód předmětu: YBKC178 Garant: Poláčková,L.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: -
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Kurz je otevřen pro mírně pokročilé (úroveň A1), tedy po dvou letech výuky na střední škole. Kurz rozvíjí gramatické znalosti, slovní zásobu v rozsahu A1-A2.1. Studující si osvojí novou slovní zásobu v rozsahu 500 slov za semestr. Součástí kurzu se vhled do reálií španělsky mluvících zemí.

Prostor, jeho teoretické rámce a architektonické realizace

Kód předmětu: YBFC135 Garant: Havelka,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: architektura
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT102 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem semináře je kultivovat kompetenci ve filosofické (dílem i kontextuální) četbě vybraných textů z okruhu tematizací člověka a společnosti, jak se ukazují v myšlení britské provenience 17. a 18. století. Výběr textů je koncipován tak, aby poskytl posluchačům přístup k textům a idejím relevantním jak pro státní zkoušku z Filosofie v kontextu humanitních věd (Tematický okruh A – Jednání, svoboda a druzí, tematický okruh E – Člověk), tak inspiraci pro případnou bakalářskou práci. Cílem kurzu je inspirovat k samostatnému, kritickému myšlení, které není možné bez kompetence zpřítomnit „myšlení druhých“.

Prvky výtvarné tvorby

Kód předmětu: YBKC022 Garant: Svoboda,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Předmět je věnován základním problémům, které jsou diskutovány v teoretických koncepcích historické sociologie. Výuka respektuje skutečnost, že historická sociologie je multiparadigmatickou disciplínou s interdisciplinárními přesahy. Předmět je koncipován tak, aby absolventi doktorského studia byli nejen dobře obeznámeni se základními školami, směry a paradigmaty teoretického myšlení, ale aby navíc disponovali hlubším porozuměním a vhledem do základních metateoretických předpokladů, problémů a teoretických dilemat, jež jsou v koncepcích historické sociologie explicitně či implicitně obsaženy.

Relační malba I.

Kód předmětu: YBKC023 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
The aim of this lecture series is to explain the function of games, sports and other leisure activities in human culture and society. The course will introduce the basic research and theoretical approaches. Huizinga’s and Caillios’s texts are a good starting point for understanding the of social and cultural function of games. Modern and postmodern Pparadigmatic types of modern and postmodern: the stranger, flâneur, tourist, pilgrimer, player, collectioner, amateur, photographer etc. The eEmphasis iswill be placed on the an advanced analytical insight into the considered issues and on the historical and comparative perspective. Particular attention will be paid given to the the development of some sports.

Relační malba II.

Kód předmětu: YBKC024 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita, výtvarné umění
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
The course deals with the social phenomenon of Genocide, particularly genocidal violence. The structure of the course is divided into three interconnected parts. The first part deals with the phenomenon of genocide itself. The second part provides a deeper understanding of the worst cases of genocidal violence in the 20th century. The last part focuses on the specific types of violence, which take place during genocide. Lectures are accompanied by two special lessons, one guest lecture and one interactive lecture. The main aim of this course is to provide a better understanding of genocidal violenceat its different forms and introduce different perspectives. In other words, the main goal of the course is to persuade you, that genocide is the most extreme form of violence and when the time of genocide comes, we have to do our best to stop it.

Súčasné umenie v kontexte filozofie a súčasnej teorie

Kód předmětu: YBFB097 Garant: Tomková,D.
Semestr: zimní Jazyk výuky: slovenština
Kredity: 4 Klíčová slova: -
Rozvrh: po 16:00 - 17:20, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Úkolem přednášek je představit a problematizovat základní pojmy filosofie, které prostupují její tradici a tvoří obecný základ vzdělanosti. Představení pojmů má zároveň ukázat na jejich vzájemné souvislosti, jež vyvěrají z původní jednoty a provázanosti základních otázek metafysiky, epistemologie a etiky.

Svět písma

Kód předmětu: YBKC172 Garant: Průšová,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: písmo, redakční práce
Rozvrh: út 13:00 - 14:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem předmětu je systematické uvedení jeho účastníků do oblasti sémiotiky jakožto oboru, metody a specifického typu teorie komunikace. Hlavní těžiště kursu spočívá v představení základních témat, pojmů a perspektiv dvou základních paradigmat (strukturalistické sémiologie a sémiotiky) stejně jako problémů, které se na ně váží.

Svět písma - cvičení

Kód předmětu: YBKC173 Garant: Průšová,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: písmo, redakční práce
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YT120 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Cílem předmětu je systematické uvedení jeho účastníků do oblasti sémiotiky jakožto oboru, metody a specifického typu teorie komunikace. Hlavní těžiště kursu spočívá v představení základních témat, pojmů a perspektiv dvou základních paradigmat (strukturalistické sémiologie a sémiotiky) stejně jako problémů, které se na ně váží. V seminářích se prohlubují a na příkladech demonstrují a aplikují témata z přednášek.

Teorie a kritika současné výtvarné tvorby I.

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB038 Garant: Svoboda,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: teorie umění, výtvarné umění
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT002 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz je zaměřen na problematiku zrodu moderního úřednictva v osvícenství, zejména v době Josefa II. Věnuje se především střednímu úřednictvu habsburské monarchie, přičemž sleduje i evropský kontext, srovnává normy s praxí. Představuje koncepty byrokratizace a centralizace společnosti, pokouší se zodpovědět otázku formování nové osvícensko-úřednické elity, její identity, vzdělanostních, kulturních a rodinných strategií a vzorců chování. Studenti jsou seznamováni s pramenným materiálem a sami se pokoušejí zkoumat mikrohistorické případy úřednických kariér a každodenního života nižšího a středního úřednictva. Kurz se věnuje rovněž komunikaci mezi úřady a „občany“, pracovním podmínkám úředníků, šikaně i korupci a jejímu řešení.Podmínky atestu: písemná práce na poslední "atestační" hodině formou zodpovězení 2 - 3 otázek z probírané látky,nebo referát na hodině.

Teorie obrazu

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB035 Garant: Hájek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: média, vizualita
Rozvrh: pá 16:00 - 17:20, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Podíl obrazů na komunikaci zaznamenal v moderní době výrazný kvantitativní nárůst. Obraz zasahuje do všech úrovní sociální interakce a proměňuje ji. Veřejný prostor i komunikace se díky obrazu stává iluzivním, virtuálním, mocensky manipulovaným, ale též hravým, kreativním apod. Obraz v širokém slova smyslu je třeba podrobovat interpretaci a kritice a nespokojovat se s jeho prvoplánovým sdělením (za ním se většinou skrývá podprahová, manipulující informace). Studium obrazu je součástí mediální gramotnosti, což je v současnosti nezbytná složka porozumění kulturnímu dění.

Topoi populární kultury a narativního filmu

Kód předmětu: YBKC174 Garant: Hájek,V.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: film, vizualita
Rozvrh: čt 17:30 - 20:20, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Budeme sledovat zažitá a návratná schémata (příběhy, narační struktury) v moderní masové kultuře. Většina z těchto schémat má charakter "mýtu", který je opakován rituálním, respektive iteračním způsobem. Objevují se tu "velké příběhy" typu "počátku" či "konce světa" (katastrofické filmy atd.), "zmrtvýchvstání", "jinakosti" (Vetřelec apod.), ale i subtilnější motivy (například vražda v koupelně či neviditelnost).

Tvořivost a osobnost

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB042 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: vizualita
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Témata:1. Tvořivost v historických modelech poznání - magický, mytický, reflexivní, triadický (moderna), pluralitní2. Pojetí subjektu v lineárním a pluralitním modelu poznání. Subjekt jako metastruktura (biologie, osobnost, societa), 3. Ontogeneze subjektu v struktuře senzorických interakcí.4. Estetický základ myšlení a jednání. 5. Metaforický základ získávání zkušenosti a myšlení. Vztah metaforického a vědeckého myšlení. 6. Sociální proces iniciace a uplatnění tvořivosti7. Znak a realita v lineárním a pluralitním modelu poznání. Proces inovace znaku.8. Umění jako nástroj transcendence – subjekt a societa. 9. Obraznost jako nástroj strukturování personální interakce (poznání prostřednictvím obrazu), 10. Obraz jako nástroj sociability (koordinace prostřednictvím obrazových forem), 11. Vizuální umění a historický vývoj obrazových forem., 12. Od autorství k portfoliu. Autorství podle postmoderny.13. Tvořivost jako holistický přístup k životu.

Umění ve veřejném prostoru

Kód předmětu: YBKC191 Garant: Gebauer,K.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: kurátorství, vizualita
Rozvrh: nepravidelná výuka viz SIS
Blokový kurz, který studenty uvádí do problematiky umění ve veřejném prostoru, zaměřuje se na jeho specifičnost, formy a společenský význam.

Úvahy nad současnou architekturou

Kód předmětu: YBKC185 Garant: Tourek,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: architektura
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT113 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V kursu se budou sledovat rozmanité varianty současné světové architektury a vliv, který na tuto architekturu měli soudobí myslitelé od filosofie přes sociologii po např. lingvistiku.Jednotlivé hodiny budou zohledňovat jak různé texty tak i částečně prezentací obrazových materiálů (fotografií, půdorysů, vizualizací atd.) o jednotlivých architektech a dílech.Postupně si tak představíme některé zajímavé myšlenkové směry, jež ovlivnili světově nejuznávanější architekty současnosti. V průběhu kurzu se budeme zabývat směry jako například dekonstrukce a dekonstruktivismus (Eisenman), regionalismus (Frampton), manhattanismus (Koolhaas), postmoderna a postmoderní architektura (Venturi) atd. - - - V letním semestru 2023 se budeme věnovat tématu světla a architektury.

Úvod do teorie interaktivních médií

Kód předmětu: YBKC193 Garant: Říha,D.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: média
Rozvrh: čt 14:30 - 15:50, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz se zaměřuje na základní východiska teorie interaktivních médií a její postupné proměny s ohledem na rozvoj forem kultury rozhraní, s důrazem na perspektivu humanitních studií.

Vizuální antropologie

Kód předmětu: YBKC177 Garant: Josephy,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: vizualita
Rozvrh: čt 17:30 - 18:50, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Předmět je zaměřen na porozumění role obrazu v antropologii, disciplíně tradičně reprezentované textem jako znakovým systémem, jehož prostřednictvím lze kulturu nejenže „přečíst“, ale i „zapsat“. Studenti se v průběhu kurzu seznámí nejen s etnografickou fotografií a filmem, ale i se současnými tématy a trendy vizuální kultury jako je móda, tělesné modifikace či “selfie kultura”.

Vizuální sémiotika

Profilový předmět Filosofie
Kód předmětu: YBFB039 Garant: Svoboda,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: komunikace, vizualita
Rozvrh: út 11:30 - 12:50, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz chce především prověřit obsah, metody a možnosti vizuální sémiotiky, pro sledování tohoto tématu ovšem musí podat určitý přehled sémiotiky obecně. Vizuální sémiotika nalézá svůj předmět ve zkoumání významu každého vizuálního znaku, nicméně nejvypracovanější znakové systémy lze nalézt ve vizuálním umění. Revize metod zkoumání znakovosti výtvarného díl má za cíl posléze umožnit důkladnější interpretaci vizuálních znaků, případně naznačit účinné postupy jejich tvorby.

Vnímání uměleckého díla v čase

Profilový předmět Historie
Kód předmětu: YBHB021 Garant: Alt,J.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 4 Klíčová slova: teorie umění, výtvarné umění
Rozvrh: st 10:00 - 11:20, místnost YT121 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V kurzu se zabýváme definováním historické a estetické hodnoty výtvarných uměleckých děl minulosti, způsobem jejich popisu a interpretace pro poznání minulosti a jejich významu v současnosti. Zaměříme se na rozpoznávání časových sedimentů v uměleckém díle, problematiku restaurování, konzervování, rekonstrukce, konverze a v té souvislosti i proměny funkce uměleckého díla v čase. Kurz je vhodný pro studenty, kteří ve své bakalářské práci hodlají využívat obrazové prameny umělecké povahy (malířství, sochařství, architektura, urbanistické celky, kresby, grafiky aj.) nebo předpokládají, že by se v dalším studiu chtěli věnovat dějinám výtvarného umění, muzejnictví, historie nebo práci v muzeu, galerii, památkové péči, v průvodcovské službě apod. Náplň kurzu vychází z praktické zkušenosti restaurátora uměleckých děl a historičky umění.

Základy muzejních studií

Kód předmětu: YBKC019 Garant: Kreuzzieger,M.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: kurátorství, vizualita
Rozvrh: čt 11:30 - 12:50, místnost YT112 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurs se zaměřuje na vymezení základních problémů a tematických okruhů muzejních studií, které jsou během jednotlivých seminářů podrobně probírány současně s interpretací vybraných odborných textů a obrazového materiálu. Seznamuje s potřebou studia vizuální kultury v široce vymezeném rámci, který odpovídá současným teoriím i kurátorské praxi. Součástí kursu je i návštěva stálé expozice Národní galerie v Praze a aktuálně probíhající výstavy.

Základy tvorby interaktivních multimediálních aplikací I.

Kód předmětu: YBKC021 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: média, vizualita
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT033 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz má seznámit se základními principy tvorby interaktivních multimediálních aplikací. Vychází z relační analýzy obrazové složky, kterou uvádí do vztahů k složce textové, popř. zvukové. Posluchač je po absolvování kurzu schopen vytvořit storyboard a pilotní realizaci základů jeho struktury.

Základy tvorby interaktivních multimediálních aplikací II.

Kód předmětu: YBKC157 Garant: Vančát,J.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: média, vizualita
Rozvrh: čt 13:00 - 14:20, místnost YT033 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
V týmové spolupráci budou studenti pracovat na realizaci interaktivního projektu s naučným či odborným obsahem.

Základy videotvorby

Kód předmětu: YBKC158 Garant: Říha,D.
Semestr: zimní i letní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: média
Rozvrh: čt 16:00 - 17:20, místnost YT211 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz seznamuje se základními vyjadřovacími prostředky videotvorby. Cílem je naučit se ovládat tyto prostředky při tvorbě kamerových zkoušek na téma jednoduchého snímku dokumentárního charakteru.

Západní umělecká hudba II.

Kód předmětu: YBSC195 Garant: Kaspřík,A.
Semestr: zimní Jazyk výuky: čeština
Kredity: 3 Klíčová slova: hudba
Rozvrh: st 13:00 - 14:20, místnost YT201 (Fakulta humanitních studií, Pátkova 2137/5, Praha 8 - Libeň)
Kurz představuje fenomén euroamerické tzv. umělecké ("klasické") hudby v hudebně-historické i hudebně-antropologické perspektivě prostřednictvím výkladu i množství ukázek. Tematicky kurz navazuje na předchozí obdobím vrcholného klasicismu a pokrývá základní hudební hnutí až do současnosti (viz sylabus).

Poslední změna: 30. červenec 2019 12:27 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208

Podatelna

Všechny kontakty


Jak k nám