28. února 2019

Vyšla nová kniha Jiřího Tourka „Myslet architekturu. Pozdní myšlení Petera Eisenmana a jeho kritická teorie architektury“

Vydavatelství Zlatý řez vydalo v únoru 2019 odbornou monografii Jiřího Tourka (FHS UK) s názvem „Myslet architekturu. Pozdní myšlení Petera Eisenmana a jeho kritická teorie architektury“.

KOUPIT

Peter Eisenman – architekt, teoretik, učitel – je známý nejen osobitou architekturou a odvážnými projekty, ale i tím, že originálně promýšlí architekturu, kterou se snaží obohatit o nové pojmy, myšlenky a metody.

Kniha Jiřího Tourka přibližuje základní ideje a problémy Eisenmanova myšlení a analyzuje je. Tím, že se zaměřuje na Eisenmanovy texty, pomáhá zájemcům vstoupit do myšlenkového světa tohoto význačného architekta, který výrazně ovlivňoval architektonickou debatu a teorii posledních pěti desetiletí.

V jednotlivých kapitolách čtenář prochází pojem za pojmem a utváří si spolu s autorem plastický obraz Eisenmanova náhledu na architekturu – buduje si nové porozumění architektuře. Postupně se tak ukazuje specifický náhled na dějiny oboru, na kritickou teorii, na to, co utváří architekturu a čím vůbec architektura je.

Tourkova kniha tak představuje průvodce všem zájemcům o současnou teorii architektury. Není však příručkou, předkládá samostatnou analýzu a uvádí Eisenmanovu teorii do kontextu, dotýká se nejen teorie architektury, nýbrž také jejích dějin, její tvorby a v neposlední řadě jejího smyslu. Může tudíž oslovit jak architekty, tak i studenty architektury ale i zájemce z dalších oborů.

V českojazyčném prostředí se jedná o první souborné představení této významné osobnosti světové architektury a umožňuje tak nejen nahlédnout pod povrch toho, co se děje v architektuře ve světě, ale nabízí i možnost využít tuto teorii pro vlastní myšlení a architektonickou tvorbu.

Doktor Jiří Tourek působí na Fakultě humanitních studií UK. Odborně se zabývá filosofií a teorií architektury, zejména moderní a současnou architekturou a dále architekturou klasické tradice. Konkrétně například fenomenologicky orientovanými teoriemi, dekonstrukcí v architektuře, myšlením Rema Koolhaase a též dějinami teorie architektury. Mezi další badatelské zaměření patří města, jejich architektura a urbanismus a především jejich role v civilizaci. K dalším odborným zájmům patří architektonická kritika a fotografie.