16. října 2017

Ohlédnutí za etnomuzikologickou letní školou Musics in Israel

Na samém konci zkouškového období proběhla na Fakultě humanitních studií UK letní škola Musics in Israel. Hlavní lektorka, profesorka Essica Marks z Academic College v Safedu, přivezla a prezentovala nejen záplavu nejrůznějších hudebních žánrů, které lze dnes v Izraeli slyšet – od synagogálních zpěvů přes „národní písně“, rockové protesty až po „orientální hudbu“ – ale hlavně je dokázala znamenitě zasadit do společenského kontextu. Její přednášky tak podle základní etnomuzikologické teze „music as culture“ prostřednictvím média hudby ilustrovaly komplexní situaci této země.

Ohlédnutí za etnomuzikologickou letní školou Musics in Israel

Díky spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael a pražskou Židovskou náboženskou obcí byl kurz doplněn i filmem, úvodem k židovské bohoslužbě Rabbiho Dushinského a zkouškou izraelských tanců, do nichž se prof. Marks radostně zapojila. O kurzu vznikla i reportáž ČRo Vltava.

Zuzana Jurková